Buitenlandsch Nieuws. en het Allerheiligstewaardoor het hoofddeksel ran den ka- pellaan mede een prooi der vlammen is geworden. Het ruur was zoo hevigdat de klok in den kerktoren grootendeels was gesmolten voor zij naar beneden stortte. Ofschoon de huizen bijna allen met stroo en de kerk met leijen waren gedekt, wordt de schade niettemin begroot op ruim f 30,000. Uitgezonderd 2 huizenis alles verzekerd in de Bossche maatschappijde Adelaar en Securitas. De verslagenheid is algemeen echter is door de groote menschlievendheid van velen, veel tot leniging van deze ramp bijgedragen. Te Getfen heeft een droevig voorval plaats gehad. Een jongen van 13 jaren, genaamd v. d. Heyden Evertz., wilde vogelennesten van den gemeentetoren uithalen; hij beklom den torentrapom des te gemakkelijker er bij te komen. Toen de jongen niet huiswaarts keerdeheeft men gedurende den nacht vruchteloos naar hem gezocht. Den volgenden mor gen toen de koster de klokken ging opwindenvond hij hem daar levenloos op den zolder liggen. Men vermoedt, dat hij uit den toren is gevallen. De 300ste verjaardag van het overlijden van den Her vormer Calvin is op onderscheidene plaatsen in ons Vaderland godsdienstig herdacht. Mr. G. Groen van Prinsterer heeft voor die gelegenheid een feestgave het licht doen zienwaarin de invloed van Calvin op Nederland wordt aangewezen. Dat ge schrift is in de Fransche taal gesteld en die invloed geschetst met de overtuiging, dat //Kerk of Staat in Nederland even min gehandhaafd als hervormd ware, zonder den geloofsijver en den geloofsmoed der orthodoxen." De Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde kerk zal voor 1864 zamengesteld zijn als volgt: Praeadviserende ledenProf. J. H. Scholten te Leiden Prof. J. J. van Oosterzee te Utrecht en Prof. Diest Lorgion te Groningen. Gewone leden Ds. F. J. J. A. Junius te Tiel; H. J. W. Wunder, ouderling te Wageningen; Ds. A. Verwey te Heer- jansdamDs. H. Steenberg te AmsterdamDs. A. Slole- maker te Middelburg; Ds. C. G. Montijn te Utrecht; Ds. P. van Borsum Waalkes te IJsbrechtsumDs. H. E. Sten- fert Kroese te ZwartsluisD9. G. W. Sanne9 te Oostwold Ds. J. A. Walsem te Vught; Ds. J. W. Lieftinck te Odoorn; Mr. J. H. Westra, ouderling te Assen; Ds. M. Spruyt te Maastricht; Ds. J. H. Gerlach te Middelburg; Mr. H. Obreen ouderling te Leiden en Ds. P. Jas te 's Hage. Het provinciaal kerkbestuur van Gelderland heeft na afgelegd examen als kandidaten tot de H. dienst toegelaten de kandidaten in de godgeleerdheid P. J. van Griethuizen en A. van Griethuizen van de Utrechtsche Hoogeschool en het provinciaal kerkbestuur van Noord-Brabant den kandi daat K. W. Hulstyn van de Leidsche Hoogeschool. Het provinciaal kerkbestuur van Drenthe heeft de dienstdoende ouderlingen en diakenen der Hervormde ge meente te Ruinen als tegenstrevers der kerkelijke verorde ningen uit die betrekking ontzet. Beroepen by de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Westbroek Ds. F. A. Uitterdijkthans te Schoonhoven. Het programma der muziekstukkenMaandag avond ten half 7 uur bij gunstig weder op het plantsoendoor het muziekkorps der stedelijke schutterij uittevoerenis als volgt N°. 1. Pas Redouble van Küffner; N°. 2. Ouverture Si j'étais Roi van Adam; N°. 3. Aria uit de opéra Stradella van FlotowN°. 4. Fantaisie op motiven van Verdy's opéra Nabuchodonosor van Schroder; N°. 5. Wanderlieder-Wals van GungT; N°. 6. Pas redoublé van Dunkier. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 64°, des avonds te 8 uur 50°, te 10 uur 48°. Zaturdag morgen te 5 uur 45°, te 8 uur 49°, 's middags te 12 uur 54°, 's namiddags te 4 uur 55°. Uit Rome wordt geschrevendat verscheiden aanzien lijke Russische familiënvan welke sommige reeds sedert lang in die hoofdstad woondeneen kennisgeving uit St. Petersburg ontvangen hebbeninhoudende dat zij wel zou den doen door van verblijfplaats te veranderendewyl het na het laatstelijk voorgevallene, eenigermate onvoegzaam is dat aan hunne Regering getrouwe Russen te Rome blyven zouden. Volgens den Parijschen Moniteur hebben er ook in Marokkoeu wel te FezMequinez en andere plaatsen ern stige ongeregeldheden plaats gehad die blykbaar het gevolg zijn van de verbittering der dweepzieke Mahomedanen tegen de liberale conce9siëndoor den Sultan aan sir Moses Monte- fiore gedaanwant de reactie van het opgewonden volk be dreigt vooral, zoo niet uitsluitend de Israëlieten. De gronden in den omtrek der oliebronnen in pensyl- vanië hebben sedert eenige jaren een zeer groote waarde ver kregen. Zoo is een pachthoeve, die 8 jaren geleden slechts 10,000 fr. gold, onlangs voor 500,000 fr. verkocht, een an dere verkreeg binnen 5 jaren een meerdere waarde van ruim I,500,000 fr., terwijl een derde, die 7 jaren geleden voor II,000 fr. gekocht werd, thans voor 3 millioen fr. contant is verkocht. De Prins van Wallis en de Prins van Hessen hebben zich Woensdag naar Epsom begeven om de wedrennen bij- tewonen. Reeds vroeg op den dag was half Londen op de been om mede daar heen te trekken. Bij de Derby wedrennendezer dagen te Londen ge houden heeft het paard Blair Atholeigendom van den heer J. Anson aldaar, op al zijne mededingers de zege be haald door de geheele lengte der baan afteleggen in 2 minuten 44 seconden, gelijkstaande met een snelheid van 45 Engelsche mylen per uur. Dezelfde afstand werd ten vori- gen jare in 2 minuten 52 seconden en in 1862 in 2 mi nuten 45 seconden (naar de berekening van Benson's chro- nograaph) afgelegd. De groote werkplaats der firma Silver en Comp., fa briekanten van telegrafische benoodigdhedenmetaalwerken enz. te North Woolwich, is Donderdag morgen grootendeels door brand vernield. Van het hecht en uitgestrekt houten gebouw waar het voornaamste der ateliers gevestigd was, ter lengte van 250 en ter breedte van 33 voeten, met alle daarin aanwezige machineriën, i9 niets dan een puinhoop overgebleven. Ook van het daarin aanwezige wapentuig der corpsen vrijwilligers te Silvertowndie dit juist tot een groote revue in Hydepark heden Zaturdag noodig hadden, is niets behouden gebleventerwijl evenzoo een groot aan tal geweren (rijks eigendom) vernield is geworden. Op het terrein van het kristallen paleis te Sydenham heeft men eenige proeven genomen omtrent de kracht van ze kere stoommachines voor brandblussching. De volgende greep plaats vlak binnen den noordelijken watertorenom de kracht der machines, ter opwerping van een loodrechten straal te beproeven. Voor dit doeleinde werden de tuiten der slangen van de vier mededingende machines in een houten raam omtrent 10 voet hoog overeind gezet. De diameter van de slang door Mr. Merryweather gebezigdbedroeg van een duim, of meer dan 1^ duim. De heeren Shand en Ma9on bezigden een tuit van duim, de Amerikaansche machine had er een van y^ duimde machine van Mr. Robert een van duim. De laatste wierpvoor zulk een kleine ma chine (slechts 30 cwt.) een aanhoudenden en hoogen straal die nu en dan 140 voet in de lucht steeg. Allen werden echter in hoogte van waterstraal door de machines van Mr. Merryweather en de firma Shand en Mason geheel in de schaduw gesteld. De laatstgenoemde wierp den hoogsten van allen en haalde nu en dan bij de 190 voet, zoo zij deze opmerkelijke hoogte nog niet zelfs overschreed. De machine van Mr. Merryweather wierp ook een allerprachtigste water zuil van den grooten omvang, dien wij hebben aangegeven en hield die zuil bestendig op een hoogte van tusschen de 160 en 170 voet. Dit was de zwaarste waterstraal die er geworpen werdhoewel de firma Shand en Mason met hare een weinig dunnere zuil altoos 20 voet of meer hooger konde komen. De Amerikaansche machine verzonk letterlijk in het niet, en behalve nu en dan een buitengewone opspuiting, was 50 voet omtrent het maximum der hoogte die haar straal bereikte. Daar de waterstralen digt achtereen werden onderhouden evenwijdig met den torenen slechts een paar voeten daar van verwijderdviel het heel gemakkelijkdoor een verge lijking met de verdiepingen van den toren zeivenwaarvan elk 20 voet hoog is, de hoogte van eiken waterstraal ten

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2