Buitenlandsch Nieuws. van Dingsdag was gelieel gewijd aan de discussiën over bet prae-advies van burgemeester en wethouders op de missive van den Minister van Bimienlandsche Zaken, betreffende een aan vrage van de heeren Swaan en van Heyningen om conces sie voor den aanleg van een zeehaven te Scheveningen met spoorweg en stoompaketvaart. Na langdurige beraadslagingen is beslotendoor tusschenkomst van Gedeputeerde Staten aau den Minister van Binnenlandsche Zaken kenbaar te maken dat de gemeente bereid is voor den aanleg eener binnen- en buiten-zeehaven te Scheveningengeschikt tot berging van de visschersvloot en van zee-stoombooten even als het Rijk aan een verzoeker om concessie hetzij aan een die zich reeds heeft aangemeld hetzij aan een ander, die alsnog aanvrage mogt doen, een subsidie toetekennen van f 750,000, over zoo vele jaren verdeeld als voor de uitvoering van het werk zal wor den bepaalddoch onder de volgende voorwaarden a. dat de juiste plaatswaar de zeehaven moet gelegd worden door de gemeente zal worden bepaaldb. dat het geheele werk binnen een met het Rijk te bepalen termijn zal moeten worden opgeleverdc. dat het onderhoud der zeehaven en van al de daartoe behoorende werken voor rekening' blijft der onderneming, zonder dat daarvoor eenige bijdragen van de gemeente zal worden verleend. Zullende door de gemeente ten behoeve der onderneming de gemeentegronden worden af gestaandie voor de havenwerken noodig zijn. Den 6den Junij a. s. zal voor den Hoogen Raad der Nederlanden worden behandeld het beroep in cassatie van P. J. Dingemans, laatst gewoond hebbende te Nijmegen, bij arrest van het provinciaal hof in Gelderland van den 14den April schuldig verklaard aan moed willigen manslag op zijn huisvrouw en deswege veroordeeld tot 20 jaren tucht huisstraf. Tot rapporteur is benoemd de raadsheer Voorduijn, terwijl Mr. D. Leon voor den requirant in cassatie zal op treden. Maandag heeft te Kampen een hevige storm gewoed waardoor het Kampereiland is onder water gezet en de stoom boot naar Amsterdam de reis niet heeft durven aannemen. In de vorige week is in de buurtschap Velswijk onder Zelhemgeheel afgebrand de woning en inboedel van den klompenmaker A. Woeltjes, waarbij zyn omgekomen een veu len en 3 varkens. De vrouw die zich met 4 kleine kinderen te huis be vond heeft met levensgevaar haar jongste kind uit de wieg gered en daarbij zware brandwonden bekomen. Het huis was geassureerd de inboedel niet. Maandag voormiddag is zekere C. van Roden milicien van dit jaar en ingedeeld bij het 1ste regement infanterie, in de kazerne te Arnhem zijn soep gebruikende, gestikt. Hij wilde het vleesch dat er in lag in eens inslikkenniet tegenstaande een zijner makkers hem nog een mes had aan geboden. Zijn dood was bijna onmiddelijk. Te Dordrecht heeft Maandag plaats gehad de openbare aanbesteding van het bouwen van een nieuw weeshuis, dat door den heer C. J. Singels aldaar is aangenomen voor de som van f 126,229 in waalsteen of f 130,679 in dordtsche steenruim f 30,000 boven de raming van den gemeente architect. Heden Woensdag heeft ten Raadhuize te 'sHage, de aanbesteding plaat» gehad vari de levering van 19,000 illu mineerglazen, ten dienste van de aanstaande illuminatiebij gelegenheid van den verjaardag van II. M. de Koningin. Daarvoor waren 11 inschrijvingsbiiletten ingekomen. De min ste inschrijvers waren de heeren Das en Comp. en de heer Hartrop, beiden wonende alhier, en wel beiden voor 6| cent per stuk. Binnen zeer korten tijd zal aan de belanghebben den van de toewijzing kennis worden gegeven. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Hendrik-Ido-Ambacht, Ds. W. van Roggen te Goudriaan. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 51°, des avonds te 8 uur 48°, te 10 uur 48°. Woensdag morgen te 5 uur 5 0°, te 8 uur 54°, 's middags te 12 uur 58°, 's namiddags te 4 uur 66°. Drie Pruissische officieren, sedert 185 9 in dienst bij het 1ste regement der garde te Potsdam hadden voor eenigen tijd in een gesprek zich geuit, dat zij nimmer zouden duel leren omdat de godsdienst zulks verbood. Toen de rege- ments-chef dit vernamliet hij die officieren bij zich roepen en uit hun mond de bevestiging van hetgeen door hun ge zegd was vernemendeverzocht hij hun daarvan een schrifte lijke verklaring. Deze verkregen hebbende, zond hij hiervan officieel berigt aan den Minister van Oorlog en dezer dagen werden de drie officieren bij Kabinetsorder, uit de dienst ontslagen. Het schijnt dat er een overeenkomst is geteekend tus- schen de Gouvernementen vau Frankrijk, Portugal, Italië, Brazilië en Hayti voor de vestiging van een telegrafische ge meenschap tusschen het Vasteland van Europa en Amerika. Door die gezamenlijke Regeringen zou een tegemoetkoming worden gegeven van 480,000 terwijl de neutraliteit der lijn door die Mogendheden zal gewaarborgd worden. Het Turksche Gouvernement schijnt trapsgewijze vor deringen te maken op den weg van verlichting en beschaving, maar tevens nog steeds finantieele hulp te behoeven om voort- tegaan. Het Gouvernement van de Porte is verpligt om nu en dan leeningen te sluitenom te voorzien in de behoeften van den Staat. Het schijut dat het ook nu weder hulp be hoeft om het prijzenswaardig plan ten uitvoer te leggen en te voorzien in het ongelukkig lot der Circassiërs, die door de Russische barbaarschheid verpligt zijn geweest een beroep te doen op de Turksche herbergzaamheid. Men zegt, dat on geveer 1,500,000 voor dat dóel benoodigd is en zonder het te borgen kunnen de Turken het niet bijeenbrengen. Een beroep op Europa zal, naar men zich vleit, tot heilrijke uit komsten leiden voor de 300,000 immigranten. Dr. de la Pommerais ig naar de gevangenis van la Roquette overgebragt, waar hij een tamelijk ruime en luch tige cel bewoont en met het dwangbuis voorzien is. Dagelijks outvangt hij de bezoeken van den directeur der gevangenis, van zijn advocaat en van den geestelijke. Ook mag hij een uur lang, door twee opzigters vergezeld, in den kleinen tuin wandelen. Gedurende den geheelen loop van dit treurig rechtsgeding, hebben de Japansche gezanten iederen avond de vér»lagen der dagbladen voor zich laten vertolkenen telkens hunne verbazing aan den dag gelegd dat er daar zoo veel omslagtige formaliteiten vereischt worden om iemand ter dood te veroordeelen. Men zegt, dat deze beruchte geschiedenis aanleiding zal geven om de aandacht der autoriteiten op het verkoopen van vergiftige zelfstandigheden te vestigenen dat de artsen zelf voortaan geen dier zelfstandigheden zullen kunnen verkrijgen, dan na vooraf overgelegde verklaringen, hetzij aan de muni- cipaliteitenhetzij aan de commissarissen van politie, en na, voor ieder afzonderlijk geval, autorisatie verkregen te hebben. - Voor eenigen tijd werd te Parijs een gasmachine vau Lenoir van bijzondere inrigting tentoongesteld. Door middel van een caoutschoukbuisdie met den gasbehouder verbon den was, werd de machine plotseling in beweging gebragt en stond zij ook plotseling stil bij afsluiting van den gas meter. Vele dergelijke machine» zijn tot allerlei einden than» te Parijs in gebruik. In het Grand Hotel is er een die het geheele gebouw, van den kelder af tot den zolder, van wa ter voorziet, een andere voert de spijzen uit de keuken tot op de vierde verdieping, een derde draait den toestel voor de ijsbereidingeen vierde heeft weder geheel ander werk: de gasten zitten in de salon worden met de kamer opge heven en aan de verdieping die zij bewonen afgezet. Even zoo worden de goederen der reizigers ter behoorlijke plaats bezorgd. Dat alles geschiedt zonder waterdamp of rook, al leen door middel van het gaz, hetwelk ook ter verlichting gebezigd wordt. In den cilinder der machine wordt namelijk dat gas door een electrische vonk aangestoken en veroorzaakt alzoo de beweging van de stang. Dergelijke machines, vol gens dit systeem van Lenoir, worden reed» bij steendruk persen bij de bewerking vau houthet polijsten van glas in hoedenfabrieken en bij verschillende andere takken van nijverheid aangewend. Volgens bijzondere berigten uit Tunis, in dato 13 de zer, heeft de toestand des lands geen verandering ondergaan en worden de opstandelingendoor het voortduren van den staat van zakenniet weinig in hunnen overmoed gesterkt. Zij hebben dan ook reeds verschillende kleine dorpen geplun derd en zullen zoo ligtelijk niet van hun ultimatum afzien. Verscheidene «teden zijn door de bewoners, uit vrees voor de

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2