Messageries Impériales OVERLANDMAIL. Verlaging der Passageprijzen. Studententypen en Studentenleven Buitenlandsch Nieuws. Advertentiën. der boekwerkenmaar in den grooten omvang der hulpmid delen die zij ter bevordering van wetenschappelijke onder zoekingen onmisbaar hebben geacht, blijkt de liefde voor de wetenschap die zij beoefenden en toepastenwaaraan zijnaar menschelijk oordeelte vroeg ontrukt zijn. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 52°, des avonds te 8 uur 48°, te 10 uur 48°. Dingsdag morgen te 5 uur 4 8°, te 8 uur 51°, 's middags te 12 uur 56°, 's namiddags te 4 uur 52°. Te Leipzig is tot hoogleeraar aan de Iloogeschool al daar benoemd de heer J. Fürst, de eerste maal dat een Israë liet zulk een betrekking verkreeg, maar 't is onder voor waarde, dat hij niet tot rector-magnificus mag worden ge kozen en op den Landdag geen zitting heeft. Uit Munster schrijft men, dat de Lamberti-torendie aan zijn spits de ijzeren korf draagt, waarin de wederdoo- per, Jan van Leyden met Knibberdolling en Krechting vóór hunne executie in het land rondgevoerd werdenzal afge broken worden. De bouwvalligheid des torens, die reeds ruim 4 voet uit het lood gezakt is, maakt zijn voortbestaan zeer gevaarlijk. De Kroonprins van Pruissen heeft vóór zijn afreis van Flensburg den kommandeur der orde van St. Jan bij zich ontbodenom hem dank te zeggen voor de hulp en onder steuning, die de leden der orde vooral ter verpleging van zieken en gekwetsten op het tooneel des oorlogs hadden be toond. Hij gaf hem daarop een aantal rozekransendie de Heilige Vader Pius IX te Rome in zijn tegenwoordigheid had gewjjd en wilde die in zijn naam verdeeld hebben on der Barmhartige broeders uit Akende Clementszusters uit Munster, de Franciscanerinnen van St. Maurits, de zusters van den H. Birromeus uit Trier, de graauwe zusters uit Sleeswijk, de Vincentinerinnen uit Paderborn en de Barmhar tige broeders uit Breslau. Den 18den dezer werd bij Trier de eerste bloeijende wijnstok aangetroffen. - Op 14 dezer is de groote salpeter-raffinadery te Si- grist een prooi der vlammen geworden. Men schrijft uit Marseille: Men wil dat de opstand in Tunis zich langs de geheele kuststreek van la Calle tot Tunis uitstrekt. De ziekte van den hertog van Malakoff te Algiers heeft nog geen gunstige wending genomen. Er is sprake van de aanstaande komst te Parijs van een Chineesch gezantschap. De rechtbank van Ancona heeft de overwegingen van het vonnis openbaar gemaakt, waarbij de kardinaal Mori- chini van rechtsvervolging is ontslagen. Hierdoor vervallen alle verkeerde beweringen, welke de invrijheidstelling van den kardinaal aan staatkundige overwegingen of aan vreem den invloed toeschreven. Bij zijn terugkeer in zijn diocese van Jesi is de kardinaal met zeer vijandige demonstratiën begroet. Bij eenige priestersdie geïllumineerd haddenwer den de vensterruiten ingeworpen. Sommigen werden zelfs door de bevolking mishandeld. Uit Parijs wordt van 22 dezer het volgende gemeld Op de groote hitte der laatste dagen zijn talrijke en hevige onweders gevolgd. De dagbladen van Bourg zeggen dat de schade, te Saint Rambert door den storm veroorzaakt, op 150,000 francs en die te Torcien op 240,000 francs be groot wordt. Een andere storm heeft een gedeelte der Jura vernieldwaar de schade in sommige gemeenten alleraan- zienzijkst is. Meteoorsteenen van buitengewone grootte zyn zegt Le Courrier de SaintesZaturdag avond in de gemeente Chouac gevallen. Soortgelijke steenen vielen dienzelfden dag te Eparques, Virollet en Montauban. Uit Liverpool schrijft men, van 21 dezer, dat deze stad, na 5 dagen verstikkende hitte, door twee stormen werd geteisterd. De eerste begon tusschen 4 en 5 uur in den morgen en hield gedurende een uur aan. Uit het 'oqzondere geluid van den donder kon men opmakendat 4 of 5 stor men op verschillende afstanden in den omtrek woedden. De tweede barstte ten ongeveer een uur boven de stad uit en hield anderhalf uur aan. Men zegt dat een torenspits werd getroffenofschoon daardoor geen schade werd veroorzaakt. OFFICIEEL NIEUWS. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 26 Mei 1864, 's namiddags ten 2 uur. Onderwerpen: 1°. Rekeningen over 1863 van a. de dienstdoende Schutterijb. het Werkhuismet suppletoiren staat van begrooting en staat van af- en overschrijving; c. het Evang. Luthersch wees- en oudeliedenhuisd, de plaatselijke Schoolcommissie. 2°. Suppletoire staat van be grooting en staat van af- en overschrijving, dienst 1868, van het Gereformeerd minne- of armen oude mannen- en vrouwenhuis. 3°. Nadere voorstellen omtrent de hoogere bur gerschool met vijfjarigen cursus. 4°. Concept-verordening regelende het vormend onderwijs te verstrekken aan hulp onderwijzers en kweekelingen der openbare lagere scholen. 5°. Bedenkingen tegen de verordening houdende aanvulling en wijziging der Algemeene policieverordening. 6°. Voordragt tot het vragen van magtiging ter regeling van gemeenschap pelijke zaken met de gemeente Bergen op Zoom. 7°. Ver zoeken van M. van Weeren en P. van Duuren Sr., tot het in eigendom bekomen van gemeentegrondenter bebouwing. 8°. Adres van J. JD. Timmermanom afschrijving van plaat selijke directe belasting 1863. 9°. Plans en voorwaarden omtrent de aanbesteding vana. de leverancie en het aan brengen van ijzeren balansen bjj onderscheidene bruggen b. het schoonmakeninvoegen en herstellen van de gemet selde wallenbinnen en buiten de stadbenevens het ma ken van een schoeijing; c. het schoonmaken en invoegen der gemetselde brugwerken, enz., binnen de stad en langs de singels, benevens eenige vernieuwingen daaraan; d. het ver nieuwen van eenige bruggenenz. Getrouwd J. E. D. SANDER van Utrecht. J. VOS. De ondergeteekenden betuigenook namens hunne wederzijdsche betrekkin gen hunnen welmeenenden dank voor de menigvuldige bewijzen van deelne ming, bij gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. De ondergeteekenden geven kennis, dat de PASSAGEPRIJZEN naar Batavia, Shangai, etc. eene reductie hebben ondergaan en dat de nieuwe Passagiers tarieven binnen weinige dagen door hen zullen worden uitgegeven. SMITH Co. A. W. SYTHOFF te Leiden heeft uitgegeven en alom verkrijgbaar gesteld: 3 üeelen. Gebonden in geheel linnen banden f 8.80. en Leiden, 24 Mei 1864. Eenige kennisgeving. c. j. van der burcht van lichtenbergh. a. p. j.van der burcht van lichten bergh doeff. Delft, 23 Mei 1864. Botterdam.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 3