Binnenlandsch Nieuws. en ongehinderd God kunnen dienen naar de inspraak ran ons gewetenwaaraan dan aan de monarchaal grondwettige regeringsvorpadoor Hogendorp gegrondvest, hebben wij dat te dauken En daarom eischt de dankbaarheid van ons en brengt ons algemeen en bijzonder belang mededat wij de nagedachtenis in eere houden van den man, die aan Ne derland schonk, wat Koning en Volk duurzaam geluk waar borgen zouen vastigheid aan de monarchale constitutionele regeringsvorm kon geven. Prof. Buys merkt wel aan//laten wij niet door nu als het ware ter sluiks een monument voor Hogendorp te stich ten een monument van weinig beteekenis omdat daaruit geen waarachtige nationale vereering spreekt, laten wij voor het Nederlaudsche volk de gelegenheid niet afsluiten om in een ander tijdvak aan zijn eersten grooten constitutionelen staatsman den uationalen dank te komen betalen waarop hij door zyn arbeid aanspraak heeft!" Wij verschillen van dat gevoelen. Heeft men met ophef, vrij algemeen, op een luis terrijke wijze het feest gevierd, tot herinnering der gebeur tenissen van November 1813 en zal er meer dan een na tionaal gedenkteeken verrijzendat aan het nageslacht zal toonen wat de Nederlandsche natie in November 186 3 ge voelde en openbaarde- een standbeeld voor Gijsbert Karei van Hogendorp binnen Botterdam opterigten zal voor het nageslacht een leesbaren brief zijn van de gezindheid en beginselen van het tegenwoordige geslacht, ten aanzien van de waardering van staatsmannen, die //te midden van aigemeene onverschilligheid tegenover het gouvernement, onder alle omstandigheden vasthielden aan de groote begin selen welke zij hebben trouw gezworenmaar die ook even bereid zijn dat gouvernement met warmte te dienenzoo dikwyis zy daarin een bondgenoot aantreffen van eigen be ginselen; die het onverstoorbaar vertrouwen bezitten, waar mede zij de eindelijke zegepraal van de goede zaakdie zy voorstaan, blijven te gemoet zien!" Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Amsterdam Mr. P. B. Feith, substituut-griffier bij die rechtbank. Z. M. heeft bij het wapen der infanterie benoemd: tot lsten luit., den 2den luit. J. L. Tuckermannvan het wa pen, thans tijdelijk gedetacheerd bij de iandmagt in West- Indië; by het lste reg., tot kap. 3de kl., den lsten luit.-adj. K. P. Kempers, van het reg. gren. en jag.; 2de reg., tot lste luits., de 2de luits., G. A. W. C. baron van Hemert tot Dingshof, W. A. H. baron van Voërst van Lynden en G. T. C. Callenfels, allen van het korps; 3de reg., tot kap. 3de kl., de lste luits. J. B. H. van Boijen, van den generalen staf en J. C. Walraven van Kerkwijk, van het 7de reg., en tot lsten luit., den 2den luit. F. A. de Perponcher, van het korps; 6de reg., tot kap. 3de kl., den lsten luit.-adj. IJ. Biethagen van het 4de reg., en de lste luits. C. W. T. von Jeetze en J. N. A. baron Taets van Amerongen, beiden van den ge neralen staf, en L. J. J. A. Joost, van het reg. gren. en jagers, en 8ste reg., tot kap. 3de kl., den lsten luit. J. K. H. de Roo van Alderwerelt, van het reg. gren. en jagers, en tot adjunct-paardenarts bij het leger in Oost-Indië den heer J. C. Wijs. - Z. M. heeft, op hun verzoek, eervol ontslag verleend qit hunne betrekking, aan den heer G. H. Andreae als be waarder der hypothekenhet kadaster en de scheepsbewijzen te Leeuwarden en aan den heer W. C. de Craneals ont vanger der registratie en domeinen te Kuilenburg; voorts benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Beek c. a. (Limburg) de heer B. H. E. Yrijens, thans in dezelfde betrekking te Waubach, en te Zalt-Bommel c. a. de heer J. G. Coenen, thans in dezelfde betrekking te Epe c. a. Z. K. H. de Prins van Oranje is Maandag morgen nit de residentie vertrokkenten einde als Inspecteur-gene raal over het wapen der kavallerie een inspectie te houden te Arnhem, Deventer, Zutphen enz. over de aldaar in gar nizoen liggende regementen dragonders, HD. togt zal ver moedelijk 8 dagen duren. Te Utrecht zegt mendat de heeren Prof. Francken te GroningenDr, W. N. du Rieu alhier en Dr. Kappeyne van de Coppellorector aan het gymnasium te Amsterdam in aanmerking zullen komen ter vervulling der vacature in de litterarische faculteit aan de Utrechtsche Hoogeschoolont staan door het overlijden van Prof. Karsten. Maandag heeft bij de arrond.-rechtbank te 's Hage onder voorzitterschap van den heer Mr. G. N. de Kempe- naer gediend de zaak tegen zekeren fruitverkoopersjongen Hermanus van Zanten genaamdbeschuldigd van een paar maanden geleden een anderen jongen een stuk van de tong te hebben gebeten. Elf getuigen a charge, waaronder de chirurgijn Vogel, werden in deze zaak gehoord. Vyf daar van verklaarden te hebben gezien dat van Zanten in de tong gebeten haddrie hadden alleen geziendat nadat de be schuldigde den mond op dien van den ander gelegd had, beiden geweldig bloedden. Niettegenstaande de stellige ver klaring van vijf getuigen, ontkende de besch. halstarrig het feit te hebben gepleegd, ofschoon de voorzitter hem her haaldelijk het ongerijmde en onaannemelijke van zijn ont- kentenis voor oogen hield en hem aanraadde voor de waar heid uittekomen. De substituut-officier, de heer Mr. Raedt van Oldenbarnevelt, die het O. M. waarnam, hield een op het talrijk opgekomen publiek veel indrukmakende rede. Z. Ed. Achtb. wees op het wreede en kwaadaardige van het feit, dat bij de kannibalen, maar niet in het beschaafd Ne derland te huis behoorde, en dat bij allen, die van de stukken van het geding hadden kennis genomengroote walging had doen ontstaan. De substituut-officier deed ver volgens uitkomendat ook hier weder gelijk zoo dikwerf bij alle andere rechtscollegiën in het land bleek, dat mis bruik van den sterken drank oorzaak van het misdrijf was. Aangezienvolgens Z. Ed. Achtb. volstrekt geen verzachtende omstandigheden in dit geding aanwezig warenzoo zag hij zich gedrongen, tegen dsn beklaagde een cellulaire gevan genisstraf van 6 maanden te eischen. De rechtbank zal aan staanden Maandag doen. Door de politie te Utrecht werd Maandag ontdekt, dat een huisgezin aldaar, bestaande uit man, vrouw en 7 kinderenzich uit godsdienstige dweepzucht wilde laten ver hongeren volgens gerucht, zouden zy gedurende 4 dagen niets hebben genuttigdhet gezin is naar het bureau van po litie overgebragt. De hertog van Brunswijk heeft voor den tijd van 3 jaren tegen een huur van f 6000 'sjaars, naar men meent, gehuurd een huis op de Korte Vijverberg te 'sHage, waarin het prachtig magazijn van de firma Sorel et fils was ge vestigd. - Aangenomen het beroep naar de Gereformeerde ge meente te Waspik door Ds. W. Krayenbelt te Scheveningen en beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Vries Ds. H. A. Spandaw te Wirdum, Donderdag 16 Junij aanstaande, zal de jaarlijksche vergadering der Leidsche Maatschappij van Letterkunde al hier worden gehouden. Wij meenen de belangstelling onzer lezers bijzonder te moeten vestigen op de verkooping van boeken, die in de volgende week door onzen stadgenoot, de boekhandelaar J. W. van Leeuwenzal worden gehouden. Zij betreft twee ver zamelingen, nagelaten door mannen, wier namen reeds da delijk het vermoeden doen oprijzen van een uitgestrekte, kostbare en hoogst belangrijke bibliotheek van wetenschap pelijke werken over natuur- en geneeskunde, van vroegeren en lateren tijd, van in- en uitheemschen oorsprong, van verschillende, van alle vakken dier omvangrijke wetenschap pen. Natuurlijke historie, waartoe behooren Geologie en Mi neralogie, Botanie en Zoölogie, Physica en Chemie; Genees kunde, waaronder gevonden worden werken over Anatomie en PhysiologiePathologie en TherapieChirurgieOog- en Tandheelkunde, Verloskunde en Geneesmiddelleer, Staats- en Gerechtelijke geneeskunde. Mannen als Groothols en Prof. Schrant zijn te wel bekend om hunne beschaafde en gelet terde vorming, dan dat het noodig is optegevendat in hunne nalatenschap ook de beste werken worden gevonden over GeschiedenisFranschc en Hollandsche letterkunde, dicht werken van EngelscheFranscheDuitsche en Hollandsche dichterspracht- en plaatwerkenstaalgravuren en lithogra- phiënkaartenatlassen enz. Een verzameling van physische en chirurgische instrumenten geeft bovendien het bewijs van den rijkdom der practische bekwaamheden. Niet in de veelheid

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2