Cï°. 1306. Woensdag 23 Mei. Een monument voor Hogendorp. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Noro- *ers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 8 u. 46 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 in.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon al Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. "s avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leidon, Maandag 2J. u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de LakenhalKatoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 7 u. 45 ra. en te LI u., 'suamiddags te 3 u, 40 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 n. en 3 u. 40 m. 'suamiddags. Oost-Iudisohe I.aadpost. Over Southampton, 1 eu 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur's av. 3poorweg-Telegraaf dagelijks van 7 uur's ui. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op on bepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Douderdag to L1 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdag* van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 10 4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect i* te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks vau 8 1 uur eu vau 36 uur; der la- eu Uitgaande Rechten en Acoijnsaa dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van V2 aar. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Prof. Buys zoekt overal te vergeefs naar iets, dat aan de openbaring van een nationaal verlangen, om uit den boe zem der Natie een blijvend bewijs van eerbied te brengen aan de nagedachtenis van Gijsbert Karei van Hogendorp zou kunnen doen denken. //Zelfs de dagbladen, anders zoo kunstig met hunne aanbevelingenbepaalden zich veelal tot die stereotype korte berigtenwaarin eenig plan wordt toe gejuicht," ODder verwijzing naar achterstaande advertentie. Schrale lof welken de ontwerpers van het monument voor Hogendorp zelfs met de ondernemers van publieke verma kelijkheden deelen." Wij bekennen gaarne schuld; want ook dit verwijt treft ons en is wel verdiend. Was het de opgewondenheid der feestvreugde bij de viering van het 50jarig bestaan van Neer- lands onafhankelijkheid? Zij blijkt wel die naam te mogen dragen, als zij kon doen vergeten, wat Hogendorp in de eerste plaats deed vóór en boven allenwier namen met eere laurieren en in schitterend feestlicht prijkten in onze straat- en gevelversieriDgen. Ue feestelijke herinnering aan de dagen van November 1813 was niet diep geworteld in het hart van de feestvierende Natieals zoo weinig belangstelling werd betoond, om de nagedachtenis van een man te vereeren en in eere te houden en te doen houden bij het nageslacht, die jaren te voren de grondslagen heeft gelegd voor ons monarchaal constitutioneel volksbestaanzoodat die naar be ginselen en oorzaken zoektde verdiensten van Hogendorp niet kan afscheiden van de zegeningen, die uit de gebeurte nissen van November 1813 zijn voortgevloeid. Voort te bouwen op de grondslagen in vorige eeuwen gelegdvan Neêrlands roemvol verleden alles te behouden wat voor behoud vatbaar was; maar bijzonder in het bol werk van onze vroegere onafhankelijkheidde plaatselijke zelfregering, het steunpunt te zoeken van de moderne vrij heid; wie heeft het zoo ernstig gewild, wie het zoo aange drongen als Hogendorp? Het lot van het Oranjehuis onverbrekelijk vasttehechten aan het lot van Nederlandin den luister van dat geslacht onzen roem te vinden tegenover Europa en tevens het on derpand van binnenlandsche vrede, wie heeft er zoo onop houdelijk naar gestreefd als de mandie tegen het einde zijner politieke loopbaan met volkomen vertrouwen van zich- zelven konde getuigen: //Men weet, dat ik geheel mijn le ven onveranderlijk heb doorgebragt onder de leuze van Oranje Boven De invoering van de nieuwe orde van zaken te steunen op een echt nationale constitutie en, zoowel het gelukkig za- mensmelten van heden en verleden als de duurzame onge krenkte souvereiniteit van het huis van Oranjevóór alles te zoeken in de vrijgevige ontwikkeling van de constitutie, - is het leven van Hogendorp sedert 1813 geen doorloopende ontwikkeling van die hoofdgedachte, is zijn strijd in de Sta- ten-Generaal geen aaneengeschakeld pleidooi voor dit groote beginsel //Wie de Grondwet voorstaat,schreef hij in 1819, //helpt de nationale vrijheid bewaren; wie de Grondwet voorstaat, helpt het koninklijk gezag bewarenhet koninklijk gezag en de nationale vrijheid zijn gevestigd op de Grondwet." Hogendorp was stellig overtuigd, dat een later tijdvak de vruchten zou oogsten van zijnen arbeid. De herziening van de Grondwet in 1848 was daarmede in harmonie. Thor- becke wilde wat Hogendorp wilde en handelde in zijnen geest en naar zijne beginselen. Hij volgde het spoor door Hogen dorp gebaand en sloeg den weg indie Hogendorp zou zijn ingeslagen. Thorbecke bouwde voort op den grondslag door Hogendorp gelegd en brak niets af dan hetgeen in strijd met Hogendorps wil en wensch bestond. Thorbecke had niet kunnen voortbouwen, zoo hij al niet reeds een deugde- lijken grondslag vond. De Staatsinstellingen, waaronder wij thans leven zijn doortrokken met den geest van Hogendorp en dragen het karakter van de door hem ontworpen schets. En wij, ingezetenen van Leiden, zoo wij niet blind zijn voor de staatkundige voorrechtendie wij als Nederlanders hoven andere natiën genietenzullen wij dan daarvan niet veel toekennen aan hetgeen Hogendorp in zijn tijd deed? Staatkundige rechten en vrijheden hebben wij daaraan te dankendat de algemeene belangen in het openbaar worden behandeld en besproken door de Vertegenwoordigers die wij zelf verkozendat wij vrijelijk ons kunnen vereenigen 't zij tot uitoefening onzer godsdienst, 't zij tot behartiging van één belang en de bereiking van één doel; dat wij be kend kunnen zijn en blijven met de wijze, waarop 's Lands belang wordt bevorderd, daarop invloed kunnen uitoefenen

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1