Buitenlandsch Nieuws. onderwijs, gepaard met daarstelling van daarvoor benoodigde lokalen enz., reeds hoogst aanzienlijke geldelijke offers van de gemeente zullen gevorderd worden. De Gemeenteraad zal i in een zijnor volgende zittingen over het voorstel en het prae- advies beraadslagen. Heden Maandag heeft aan het Ministerie van Marine de aanbesteding plaats gehad van de levering van 1500 dub bele mudden turven en 30,000 Nederl. ponden steenkolen ten behoeve van gemeld Departement. Voor de turven wa ren 7 billetten van inschrijving ingekomen. Na de keuring j zal daarover beslist worden. Üe minste inschrijver was de j heer Berkenkamp, te Katwijk aan den Rijn, voor 68 cents i de 100 en voor de steenkolen waren 3 inschrijvingsbillet- ten ingekomende minste inschrijver was de heer W. Hoveu te 'a Hagevoor f 17,40 de 1000 pond. Te Zutphen is 11. Vrijdag voor f 54,800 aangenomen het bouwen van de noodige localen voor de hoogere bur gerschool aldaar. Men meldt uit Zwolle: De bewoners dezer streek wa ren Vrijdag morgen in de gelegenheid een allerprachtigst na tuurverschijnsel waartenemen. Omstreeks 11 uur zag men om de zon een dubbelen lichtkring, waarvan de wijd uitgespreide stralen zeer duidelijk de kleuren van deü regenboog vertoon den. Het verschijnsel duurde ruim een uur en verdween te gen den middag. De nieuwe ijzeren spoorwegbrug over den IJssel heeft Zaturdag morgen voor het eerst den last te dragen gehad van een lokomotief en eenige goederen- en zandwagens, ge laden met ijzer, waarmede men tot aan het hulpstation bij Zwolle is voortgestoomd. Bij den overtogt is de brug slechts 12 strepen doorgezakt, terwijl die doorzakking 3 5 strepen zoude mogen bedragen. Gedurende dit zomersaisoen zullen in den Kouinklg- ken Franschen Schouwburg te 's Hage geene voorstellingen worden gegeven. Het op de reede van Texel liggend Oostenrijks eska der levert voor de neringdoende ingezetenen van het Nieuwe- diep belangrijke voordeelen opdaar de manschappen dage lijks in menigte aan den wal komen. In de vorige week is aan het station Roosendaal een bekeuring gedaan, wegens frauduleuze invoer van kanten en modewarenter waarde van f 1000. Te Utrecht en te Arnhem zgn ontvangen werkelijke schuld coupons van f4,95, die uit Pruissen schijnen inge voerd en bij eenige oplettendheid aan het papier en de let ter blijken van valschheid vertoonen. LI. Woensdag avond is mevrouw v. D. te Hellendooro terwijl zij de sleutel in de huisdeur stakop den drempel door een geweerschot getroffengevaarlijk gewond en den volgenden dag overleden. Zij was de eigenares der honden die onlangs een kleine jongen zóó hebben gebeten, dat hg nog in hopeloozen toestand verkeert. De dader van den aan slag is nog onbekendmaar de justitie doet onderzoek. Ds. D. Chantepie de la Saussaye, predikant bij de Nederduitsche Hervormde gemeente te Rotterdamheeft Zon dag voormiddag in dê godsdienstoefening in de Groote Kerk aldaar bekend gemaaktdat hij voor de beroeping naar de Waalsche gemeente te Amsterdam heeft bedankt. Hg hield bij deze gelegenheid een toepasselijke leerrede naar aanlei ding van 1 Petrus 2 vers 4 en 6. De mededeeling van zgn besluit werd door de buitengewoon talrijke schare onmiddelgk beantwoord met het aanheffen van Psalm 134 vers 3 en 4 en Psalm 66 vers 10. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Dalfsen Ds. B. C. Ledeboer te Eibergen. De verslaggever van de Nieuwe Rotte_rdamsche Cou rant over het alhier gehouden muziekfeest geeft daarvan een gunstig getuigenis. Hij meent, »dat de grootste en hoogste hulde dient gebragt te worden aan den heer Wetrens en de heeren en dames van het koor, want, wat onmogelijk het ge volg van gelukkig toeval kan geweest zijn is de uitstekende en hoogst solide wijze, waarop het koor, onder de leiding van den heer Wetrens, de hoogst zware en ingewikkelde parti tuur van de Messias had ingestudeerd en de intelligentie, waarmede het bij de eerste de beste zameuwerking met liet orkest, voet bij stuk hield. De heer Wetrens moet ontegen zeggelijk als dirigent meer dan gewoon talent bezitten; hij had het anders, onder de gegeven omstandigheden, tot dus ver niet reeds zóó ver met dit muziekfeest gebragt. En wat nu meer speciaal het koor aanbelangt, het is onze gewoonte niet de waarheid te verheelenwe stellen dus op den voor grond dat het voor een lokaal als het onderwerpelijke ster ker had behooren bezet te zijn en dat dan nog de verdee ling niet zeer gelukkig wasvooral de tenoren waren te zwak. Wanneer men evenwel over deze aanmerking henen- stapt, die het natuurlgk buiten de magt der feestcommissie was te voorkomendan kan en moet aan de dames en hee ren van het koor uitbundigen lof toegezwaaid worden. Uit het verslag van den toestand der gemeente Arn hem over 1863 blijkt, dat op de bevolkingsregisters aldaar 478 personen onder den naam van Jansen zijn ingeschre ven behalve nog die in het dienstboden register voorkomen. Uit het verslag van den toestand dezer gemeente over 1863 door HH. Burgemeester en Wethouders aan den Ge meenteraad gedaan, blijkt, dat de bevolking met 195 was toegenomen en op 31 December 1863 bestond uit 17603 van het mannelijk en 19931 van het vrouwelijk geslacht, naar de onderscheidene godsdienstige gezindheden aldus ver deeld: 24,533 Nederduitsch Hervormden, 734 Waalschen, 3 Anglicaansche Episcopalen 927 Evangelische en 12 Her stelde Lutherschen181 Doopsgezinden; 166 Remonstranten, 910 Christelijk Afgescheidenen, 9 579 R. Katholieken, 55 Oud-Katholieken, 417 Israëlieten en 17 tot geen der ge noemden behoorende. Er zijn 327 huwelijken voltrokken, als: 284 tusschen jongmans en jongedochters6 tusschen jongmans en wedu- weD30 tusschen weduwnaars en jongedochters en 7 tus schen weduwnaars en weduwen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 53°, des avonds te 8 uur 50°, te 10 uur 5 0°. Zondag morgen te 5 uur 50°, te 8 uur 54c, 's middags te 12 uur 61°, 's namiddags te 4 uur 56°, te 5 uur 55°, 's avonds te 8 uur 63°, te 10 uur 50°. Maan dag morgen te 5 uur 51°, te 8 uur 53°, 's middags te 12 uur 5 5°, 's namiddags te 4 uur 51°. De Prease bevat in haar jongste nommer de volgende samenspraak (De Italiaansche vragen en antwoorden worden gelezen op het voetstuk van een standbeeld des Pausen te Rome). Vr, Wat deert hem? Antw. Tumore. (Een gezwel.) Vr. Wat ontstaat daaruit? Antw. Umore. (Bederf der voch ten). Vr. En wat is het gevolg daarvan? Antw. More. (Hij sterft). Vr. Wanneer zal dat geschieden? Antw. Ore. (Bin nen zeer korten tijd). Vr. En wie treedt iu zijne plaats? Antw, Re. (De Koning). Vr. Welke Koning? E. (Emanuel). De veldpater Simondie als Katholiek geestelijke bg den strijd in Sleeswijk de Pruissische troepen met het crucifix in de hand moedig voorging en bij znlk een ge legenheid gekwetst werd, heeft, naar men zegt, de orde van den Rooden Adelaar met de zwaarden gekregen. - In de omstreken van Rcudsburg hebben in de joügst verloopen 2 maauden verscheidene woudbranden plaats ge had. Het onheil echter van dezen aarddat dezer dagen ge melde plaats teisterde overtrof al de overige, want niet min der dan 60 bunders opgaand hout werden door de vlammen verteerd. De oorzaak van den brand is tot heden onbekend. De Minister von Schmerling heeft afwijzend beschikt op een verzoekschrift, ingediend door den senaat der uni versiteit te Weenenstrekkende tot het verkrijgen eener rijkssubsidie, ten einde het 5 00-jarig bestaan dezer instelling met grooten luister te vieren. Te Parijs heeft de hooge raad van adel beslist, dat de Prins Adalbert de Périgord het recht niet heeft om den titel te voeren van Hertog van Montmorency; een titel, welke naar men zegt, de voorwaarde was van zijn huwelijk met de Prinses Anna Murat. Men betwist echter den Keizer de bevoegdheid niet, om den titel aan Prins Adalbert te verleenen maar in dit geval zullen de Hertogen van Mont morency en Luxembourg het decreet van den Keizer voor den raad van state bestrijden; zij hebben reeds omtrent dit punt met de Beauffremont een proces gevoerd. De aartsbisschop van Parijs heeft den bekenden Bei- jerscheu R. C. godgeleerde Seppdie vroeger een weder legging van het bekende werk van Strauss uitgaf, uitge-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2