Buitenlandsch Nieuws. als te Scheveningen en in den omtrek verschillende tournees gemaakt. Zij waren bij den heer Laugelaanin de Stads- Herberggelogeerd. Een hunner is heden morgendoor een beroerte getroffenop het geheim gemak gevonden. Weinige oogenblikken te voren sprak hij nog met zijnen broeder en zeide hem, dat hij volkomen welvarend was. Zoowel de hoofd commissaris van politie, de heer Waldeck, als de chirurgijn, de heer Beentwaren spoedig in het logement aanwezig om het voorval optenemen en zooveel mogelijk hulp te ver- leenen, maar het baatte niet, de man was plotseling gestor ven. Wij behoeven den toestand van den overgebleven broe der niet te schetsen. - De Algemeene Synodale commissie der Nederlandsche Hervormde kerk heeft een ontwerp vastgesteld, tot reorga nisatie van het kerkbestuur, dat de strekking heeft, om het hoogste kerkbestuur meer te doen zijn een zuivere vertegen woordiging der gemeenten. Dat ontwerpreglement zal aan de aanstaande Synodale vergadering worden gezonden. Tot die Synode zijn nog afgevaardigd door de theologi sche faculteit der Utrechtsche Hoogeschool Prof. J. J. van Oosterzee; door het provinciaal kerkbestuur van Zuidholland Ds. A. Verwey te Heerjausdam en als sec. Ds. J. Tichler alhier; door het provinciaal kerkbestuur van Utrecht Ds. C. G. Montijn te Utrecht en van Noordbrabant Ds. J. A. van Walsem te Vught en baron van Slingelandt, ouderling te Breda. Door het provinciaal kerkbestuur van Zuidholland zijn na afgelegd examen tot de predikdienst toegelaten de kan didaten in de godgeleerdheid J. C. TersteegC. J. van Bem- mel Suyck en A. H. van Dam allen van de Leidsche Hoo geschool. Door het prov. kerkbestuur van Gelderland zijn als kandidaten tot de H. dienst in de Nederduitsch Hervormde kerk toegelaten de heeren P. J. van Griethuyzen en A. van Griethuyzen. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Hardinxveld Ds. A. Dekkers te Chaara c. a. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeen ten van Garderen door Ds. A. Dekkers te Chaams; van Gaast en Ferwoude door Ds. R. A. van Deursem te Haring karspel en Dirkshornvan Nieuwe Tonge door Ds. C. Knap te Wolsum; van het Hollandsche Veld door Ds. J. Rijsdyk Takens Lambrechts te Warns en Scharen en van Hardenberg door Ds. A. Meerdink te Scheveningen. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Meeden en Zuidbroek Ds. B. J. van den Berg te Oude Pekela; te Sluis in Zeeland Ds. J. A. Donkers te Ulrum en te Alphen aan den Rijn Ds. W. Die- mer te Stads-Kanaal. 't Was of de toevloed tot het Muziekfeest op Vrijdag grooter, de belangstelling in de gelegenheid, die de Leid sche Zangvereeniging aanbood, toegenomen de begeerte naar het genot der verrukkelijke toonen van zang en muziek bij meerderen ontstaan was, want zeer aanzienlijk was het aan tal stadgenooten en vreemdelingen dat zich op den tweeden avond in de Hooglandsche kerk vereenigde. En de keuze der zangstukken moest er toe uitlokkenterwijl het genot van den vorige» avond onwederstaanbaar daarheen dreef. Het derde deel der Schepping van Haydn- de voorstelling van het reine en godegewijd huwelijksleven van het eerste men- schenpaar, - was weder, om de uitstekende wijze, waarop in de uitvoering de harmonie der woorden en toonen zoo heer lijk uitkwamen eeu prachtige inleiding voor den feestavond. Wien klinken nog niet in oor en hart de solo's en duetto's, die afgewisseld door het choor, de edelste indrukken ver wekken moesten? //Ja, gelukkig paar, voor altijd gelukkig, wanneer vaische schijn u niet verleidt nog meer te wenschen dan gij hebt, en meer te willen weten dan u betaamt!" De keuze der volgende stukken stelde het gehoor in staat, om de hijzondere talenten der solisten meer op zichzelf te waardeeren. Stradella's kerk-aria door den tenor den heer Schneider van RotterdamGebet van Handel door Fraulein Schreck van Bonn en een bas-aria uit de Elias van Mendels sohn Bartholdy door den heer Bebr van Bremenzij ge tuigden van de gespierdheid, fórschheidomvang en kracht der stemmen zoodat aan ieder herhaaldelijk algemeene blij ken van goedkeuring en toejuiching ten deel vielen die ook niet werden onthouden aan het choor, dat met de uitvoe ring van het Hallel de eerste afdeeling sloot. En na een korte verpoozing werd het de voorname taak in de tweede afdeeling voor het orkest, om door de uitvoe ring der symphonie cantate van Mendelssohn Bartholdy te toonenwat de klassieke muziek van de negentiende eeuw te genieten geeft. Overheerlijk en onberispelijk was de uitvoe ring van dat prachtig muziekstukwaartoe de kerkgewelven ook zoo bijzonder medewerken en was het herhaald fanfare, waarmede de directeur der Zangvereeniging en van het or- chest bij den aanvang werd verwelkomd, een welverdiende hulde aan zijn uitstekende leiding: de uitvoering van de symphonie zette daarop de kroon en het geheel, solisten, choor en orchest, vervulde iedereen met warmen dank voor het ruime genot dat beide avonden verschaften. Die dank verdient de commissie tot regeling voor wat zij ontwierpverordende en uitvoerdede commissie van orde voor de beleefdheid, de zorg, de welwillendheid, die zij iedereen betoonde; de leden der Zangvereeniging en van het orchest, voor de wijze waarop zij de taak vervulden, dien zij vrijwillig, belangeloos en met een nuttig doel op zich namen. Die dank komt toe den heer Wetrens, die de kroon zet op het werk, die de goede verwachting van zijn talen ten, sedert jaren door zijne stadgenooten gekoesterd, niet teleurstelde, maar steeds eu ook nu weder toonde, dat aan hem binnen Leiden veilig het onderwijs in toon- en zang kunst, het leiden van zangvereenigingen en het zwaaijen van den dirigeerstok bij muziekfeesten kan worden toevertrouwd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 6 8°, des avonds te 8 uur 63°, te 10 uur 5 8°. Zaturdag morgen te 5 uur 54°, te 8 uur 57°, '8 middags te 12 uur 56°, 's namiddags te 4 uur 54°. In de Wiener Presse trekt het volgend artikel de aandacht: //Hoe ongegrond alles is wat over een geheime overeenkomst tusschen Prüissen en Frankrijk wordt gebeu zeld, blijkt uit het volgend tooneeldat eenige dagen ge leden in het salon van den Turkschen gezant te Parijs zou hebben plaats gehad. De handelende personen waren de door zijn krijgsmansruwheid bekende maarschalk Mac Mahon Hertog van Magentaen de eenigzins stuurschen en hoog- hartigen graaf von der Goltzde Pruissische gezant by het Fransche hof. De maarschalk knoopte met den gezant een gesprek over de groote vraag van den dag aanen maakte de opmerking, hoe men toch wel hopen mogt dat de Duit- sche mogendhedenin de overtuiging dat de sympathiën van geheel Europa niet aan hare zijde zijn de conferentie in haar vredeswerk niet te veel te zullen bemoeijelijken. //Ik weet niet, antwoordde graaf von der Goltz, eenigzins geraakt, - wat mijn regering voornemens is te doen, maar zooveel schijnt mij toch duidelijk, dat overwegingen van staat kundigen en militairen aard haar niet vergunnen de in het Noorden gewonnen stelling, die haar het sterkst tegen aanvallen van buiten beschermt, weder op te geven." Om nadere verklaring over deze stelling verzocht, voegde de vertegenwoordiger van Pruissen daarbij dat hij de Düp- peler hoogten bedoelde. //Zoo, - riep de maarschalk nu uit, - de Düppeler hoogten wilt gy niet weder verlaten Ik raad u aan dit morgen den Keizer te zeggendan ben ik over morgen naar Mainz op weg!" Vooral deze laatste, in sterke opgewondenheid gesproken woordenvonden talrijke oor getuigen." I In Pruissen is er onder de militaire muziekkorpsen strijd wie het eerst op de Duppeler schansen zich heeft doen hooren. Officieel is thans bekend gemaakt, dat die eer toe komt aan het muziekkorps van het 4de regement der garde; daarop is gevolgd dat van het 8ste regem. der lijfwacht, wier leden volgens het officieele berigt, het: //Gij allen dankt nu God" op bevel geblazen hebben. Te Oberwinter trad dezer dagen een bruidspaar voor bet altaar, dat gezamenlijk 130 levensjaren telde. De brui degom, emeritus predikant aldaar, is namelijk bijna 75 en de bruid 5 5 jaren oud, maar beide genieten nog de beste gezondheid. De jeugdige predikant, die het huwelijk voltrok, kon, wat den leeftijd betreft, de kleinzoon des bruidegom» geweest zijn. In een der groote zalen van den schouwburg te Turin

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2