Buitenlandsch Nieuws. lemte Leiden en te Delft onderscheidene personen zijn ver oordeeld, tot geldboete of gevangenisstraf, wegeti3 overtre ding van de algemeene wet op de dienst derspoorwegen door te hebben plaats genomen in treinen zonder plaatskaartje of wel met niet gangbare plaatskaartjes. De directie van de Hollandsche Spoorweg-Maatschappij maakt het overal zeer dui delijk en gemakkelijk, om zich van een plaatskaartje te voor zien dat iedereen zich voor overtreding der wet kan vrijwa ren; en die met een niet gangbaar kaartje bedrog bedoelt, haalt zich de daarop gestelde straf op den hals. De Leidsche Zangvereenigiugongeveer uit 150 leden bestaande, gaf Donderdag avond een luisterrijk muziekfeest. Het statig kerkgebouw aan St. Pancras gewijd was daartoe welwillend afgestaan en smaakvol zoowel als deftig ingerigt. En toen de 900 zitplaatsen bezethet zangkoor en het or kest, te zameu uit ruim 220 dames en heeren zamengesteld neergezeten waren en de directeur, de heer A. J. Wetrens, zich op zijn tribune geplaatst had, was het een tretfend en indrukwekkend gezigt. Er was een oogenblik van plegtige stilte, toen het teeken tot den aanvang der ouverture ge geven werddie tot prachtige inleiding strekt van het be roemd klassiek muziekstukde Messias van G. F. Handel. Yoor die het kennen is een beschrijving onnoodig; de meest uitvoerige schets blijft onvolledig voor hen, die nim mer de uitvoering hebben bijgewoond. De woorden zijn tref fend; de muziek indrukwekkend. Wie zal niet door heiden getroffen worden? Wie zou er ongevoelig onder kunnen blij ven zonder een indruk medetedragendie veel beteeke- nend is en ook niet nalaten kan eenige vrucht achter te laten? Vooral dan, wanneer de uitvoering van elk deel, ge lijk die van allen en van het geheel was, als die op den eer sten dag van het muziekfeest Voortreffelijk immers waren de solo'sgezoDgen door me vrouw Offermans-van Hove van 's Gravenhage en Fraulein Francisca Schreck van Bonn alsmede door de heeren Carl Schneider van Botterdam en Heinrich Behr van Bremen - onovertrefbaar de wijze, waarop zij zich van hunne taak kwe ten; welverdiend de herhaalde toejuichingen, die hun daarvoor werden gebragt. Steeds is het orverklaarbaar, met welk een juistheid en orde de choorpartijen worden uitgevoerd door leden eener zangvereenigiugdie niet allen een en dezelfde grondige lei ding en vorming verkregenmaar aan de bekwaamheid en bijzondere geschiktheid van den directeur moet een groot deel worden toegekend van den lof, die het choor verdiend te wor den toegebragt. Onder de verschillende partijen lieten zich sopraan- en tenor-, alt- en basstemmen hooren van bekende uitstekende dilettantendie de uitvoering van solo partijen wel kon worden toevertrouwd. Veel draagt tot de goede uitvoering bij een goed bezet orkest, waartoe ook meest dilettanten zich hadden vereenigd 't moet erkend wordendat daarvan zeer veelmisschien alles afhangt, dat het orkest steeds den grondtoon aangeeft, de zang afwisselt en begeleid op een wijze, die, gelijk Don derdag avond, onverdeelden lof verdient, gelijk die bovenal wordt toegebragt aan den verdienstelijken directeur de heer Wetrens, die meer en meer als onderwijzer en orkestdirec teur onze stad tot eer verstrekt en de burgerij onbereken bare diensten bewijst. En wat nu het genot betreft, dat ieder smaaktewien het te doen was om de edele toon- en zangkunst te waarderen in al den rijkdom van haar zedelijk en hartverheffenden in vloedwie kan voor een ander, ieder kan alleen voor zich zelf oordeelen De uitmuntende zorg van de commissarissen van orde werkte mede tot een onbelemmerd en rustig genot. En 't is en blijft toch opmerkelijk welke hooge waarde steeds aan oude klassieke muziek wordt toegekendhoe supranatu- ralistische ideën bijzonder voor die toonzetting geëigend zijn hoe op een langs den empirischen weg moeijelijk te verklaren wijze het naauw verband is tusschen die prachtige accoorden en krachtige trillingen en onbegrijpelijke wendingen, die treffende woorden der schrift en het godsdienstig en zedelijk gevoel bij den een boven of buiten den ander, een stem die spreekt tot het geweten en gehoor vindt, - ook bij het grootst verschil van intellectualiteit; - iu een woord, die niets voor waarheid houden wat ze niet begrijpen vinden hier iets, dat voor 't koele verstand door bespiegelende wijsbe geerte niet wordt opgelost. Het Leidsche muziekfeest was Donderdag avond ook vereerd met de tegenwoordigheid van den Kommissaris des Koniugs in de provincie Zuidholland, Mr. J. Loudon, een binnen Leiden zeer bekend en geroemd dilettant in de zang- kunst. Heden Vrijdag waren alhier ter markt aangebragt 4,873 lammeren. Donderdag namiddag ten 5 uur had bij het toedraaijen van de nieuwe ijzereu brug over- den Ouden Singel bij de Turfmarkt een treffend ongeluk plaats. Een jongentje van 5 j jaar, in de buurt woonachtig, speelde op de brug en vatte de leuning van het beweegbaar gedeelte, om daarop te stap pen toen hu viel en zijn hoofd tusschen de opening kwam zoodat hij door het draaijend gedeelte werd geperst en oogen- blikkelijk den geest gaf. Uit Makassar wordt berigt dat de assist.-res. v. Bijsr sen aldaar door den raad van Justitie veroordeeld is tot 14 dagen gevangenisstraf, omdat hij een zijner bedienden, ver dacht van een kleine hoeveelheid sterken drank van hem te hebben gebruikt, meer dan 5 0 rottingslagen heeft doen ge ven en daarna 3 maanden dwangarbeid heeft doen onder gaan zonder van een en ander op de policierol te Maros melding te maken Na zijn 14 dagen gevangenis zou v. Bys- sen naar Java vertrekken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 64°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 56°. Vrijdag morgen te 5 uur 53°, te 8 uur 58°, 's middags te 12 uur 68c, 's namiddags te 4 uur 69°. Men berekent, dat de Deensche oorlog tot hiertoe aan de Duitsche regering 30 millioen thai, heeft gekost. Geen magtiging van de zijde der volksvertegenwoordiging hiertoe bestaandemoet deze soin gevonden worden uit fondsen en baten van allerlei aard. Het bekende gezegde van den heer von Bismarck, wanneer er onverhoeds oorlog komt, zullen de ministers de noodige gelden nemenwaar zij die vinden is nu een waarheid geworden. Volgens officieele opgaven heeft de vaste brug over den Eijn voor Keulen gekost 2,940,000 thai.; van dit be drag i3 niet minder dan 1,900,000 thai, benoodigd geweest voor den bovenbouw. De heer Uhlemannhoofdonderwijzer aan het gymna sium te Lippstad, die wegens zijn staatkundige rigting uit zijn betrekking is verwijderd (hij behoort tot de liberale partij)vertrekt naar Bremen waar hij benoemd is tot pro fessor. De politieke vervolging berooft het vaderland van een zijner bekwaamste zonen. Onlangs bemerkte te Bredstrupin Sleeswijk, een schildwacht van een Deenschen voorpost een Oostenrijksch onderofficier, die, verdwaald zijnde, aan groote uitputting ten prooi scheen. De soldaat legde zijn geweer nederen den vijandeiijken sergeant genaderd zijnde, bood hij hem zijn drinkflesch aan. Deze laatste dronk en om den edelmoedigen soldaat te beloonen voor de dienst die hij hem bewezen had vond hij geen beter middel dan hem krijgsgevangen te nemen. De veldmaarschalk von Gablentz, van dit feit onderrigt, deed de twee mannen naar Kolding komen. Den onderoffi cier werden voor zijn schandelijk gedrag zijn strepen afge nomen en de krijgsgevangene werd naar Fredericia terug gezonden met gelukwenschen en geschenken overladen. - De kolonel Eacskowski, een der onvermoeidste hoof den des Poolschen opstands, die Parijs id Februarij 1863 verliet, om aan de gebeurtenissen in Polen deeltenemen en bijna al de gevechten tegen de Bussen heeft bijgewoond, is te Parijs teruggekeerd. Misschien is hij de eenige der Pool- sche chefs, die zijn leven zoo dikwijls gewaagd heeft en on gekwetst gebleveD is. Hij was oud-officier bij het Pruissisch leger, maar diende sedert als kapitein in het Braziliaansche. Van daar te Parijs wedergekeerd toen de opstand uitbrak, haastte hij zich in de dienst zijns Vaderlands te treden. De generaal Bossakdie insgelijks zoo lang en met goed gevolg in de palatinaten Sandomer en Krakau gediend heeft, is naar zijn familie te Geuève wedergekeerd. Volgens alle van verschillende punten inkomende berigtenmoet de Poolsche j opstand als geheel gedempt aangemerkt worden. De Spaansche Minister van openbare werken heeft den

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2