Buiteiilandsch Nieuws. verschillende onderafdeelingen gesplitst zijn. De boeken han delen ovei: 1°. uitwendige geschiedenis; 2°. l>estuur3°. onderwijs; 4°. ak a demise he inrigtingen 5°. studenten; 6°. bijlagen, o. a. bestaande uit een uitvoerige levensschets der Groninger professorenbewerkt door Mr. W. B. S. Boeles rechter in de arr.-rechtbank te Sneek. D<e commissie voor de in Julij aanstaande te Middel burg tc houden tentoonstelling van brandspuiten enz., heeft van burgemeester en wethouders alhier het herigt ontvangen dat deze als deskundige in de commissie vau beoordeeling heb ben benoemd den heer P. G. Houtiiuijsendirecteur der brandbluschmidaelen alhier. In de zitting van den Üelftsche» Gemeenteraad van Dingsdag is besloten lot het maken san wegc de gemeente eener schietbaan voor getrokken geweer, ten dienste zoowel van het garnizoen als van de dd schutterij. I)e tot dat doel door den majoor-komraandaot der schutterij aangewezen plaats (het Ezelsveldeven buiten de Oostpoort)zal daartoe ech ter, op verlangen van den Raad, niet gebezigd worden, uit hoofde dat terrein te veel door bewoonde gebouwen en wan delwegen omgeven is. Maandag middag kwamen te Nieuwediep onder het lossen van saluutschoten ten anker, 5 Oostenrijksche oorlog schepen zijnde een linieschip, een gepantserd fregat, een korvet en 2 kauonneerbooten alle,n met stoomvermogen. Zr. Ms. transportschip Heldin is den löden dezer van het Nieuwediep naar Oost-Indië vertrokken. Naar men ver meent, is er nog al eenige vrees voor ziekte onder de be manning altijd die beneden den graad van officier. Een groot deel van het schip is ingenomen door machinedeelen voor de Merapide officieren occuperen in den regel op iede- ren oorlogsbodem een overwegend groot deel van de scbeeps- ruimtezoodat er, zooals zich laat denkeneen betrekkelijk klein deel van de overige ruimte overblijft om het detache ment mariniers, groot 87 man, benevens het overige min dere scheepsvolk te bergen de mariniers slapen in hunne matten, naar men verzekert, 4 boven elkander, zoodat de onderste man niet anders dan met de knieën aan de kin kan slapen. Het schip i9 voor 120 koppen ingerigt, en er zul len er 170 raeê worden overgevoerd niet geheel ongegrond is dus de vrees voor ziekte. De werkzaamheden voor den Staatsspoorweg op Zuid- bevelandsedert eenigen tijd reeds te Goes begonnen, zijn thans ook in het oostelijk gedeelte van het eiland aange vangen en wel in den Reigersbergschen polder, gemeente Rilland. Het gerucht loopt te Zwolle, dat de van zijn ambt ontzette predikant van Rijn eerlang van zijn wettige vrouw zal scheiden. Donderdag 11. hebben de rechter-commissarisverge zeld van den officier van justitie en griffier bij de rechtbank te Amersfoort, zich naar Zeist begeven ten einde onderzoek te doen naar een aldaar op den 2den dezer plaats gehad hebbende twist tusschen werkvolk bij een in aanbouw zijnde huizinge aan den Woudenberger straatweg, tengevolge waar van zekere van Hoevelaken, aldaar wonende, in beschonken toestand door een mede aldaar werkzaam zijnde metselaar van Ingen zoodanig met een truffel aan het hoofd is verwond, dat hij tengevolge daarvan op 11 dezer aan de gevolgen over leden is. Gemelde van Ingen is reeds gevankelijk naar Amers foort overgebragt en deskundigen zijn tot lijkschouwing van den overledene overgegaan. Vrijdag 11. had te Steenwijk een treurig ongeval plaats. De diligence der onderneming van Gend en Loos, van Zwolle naar Leeuwarden conducteur van Dongenhad het ongeluk in de onmiddelijke nabijheid van Steenwijk het dochtertje van den arbeider J. E. te ovei rijden. Het kind geraakte met het hoofd onder de wielen van liet zware voertuig en bleef onmiddelijk dood. Naar men verneemt, is dit ongeval te wijten noch aan den conducteur noch aan den voerman. Het Hof van Drenthe heeft Zaturdag, bij een uitvoe rig arrest, Hendrikje Kolk schuldig verklaard haar man door arsenicum te hebben vergiftigd en haar veroordeeld tot de straffe des doods, uittevoeren binnen de stad Assen. Haar zuster Margjebeschuldigd van medepligtigheid is'wegens onvoldoende bewijzen, weder in vrijheid gesteld. Maandag avond is te Amsterdam brand ontstaan op het bovenhuis bewoond door den schoonschrijver Dekker. Het perceel is geheel uitgebrand en van den inboedel en de kunst werken van den heer Dekker is bijna niets gespaard geble ven.liet gezin van den heer Dekker, die niet te huis vva9, is met moeite gered. Zijn goederen waren niet tegen brand schade verzekerd. Bij de boekhandelaars Lange en Comp. te Batavia is van de pers gekomen het eerste proefnommer van: //De In dische Humorist", welk blad maandelijks verschijnen zal. De prijs per jaargang is f 10. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 76°, des avonds te 8 uur 65°, tc 1U uur 60°. - Woensdag morgen te 5 uur 57°, te 8 uur 6 6°, 's middags te 12 uur 7 7°, 's namiddags te 4 uur 73°. - Vele bewoners der Hertogdommen schijnen tot hier toe meer toejuichingen dan geld voor den Prins van Augu9ten- burg over te hebben. Althans de inschrijvingten zijnen be hoeve, in Holstein, Sleeswijk en Lauenbergdie te zamen een millioen inwoners bevatten, geopend, heeft nog niet meer dau 35,67 0 thaler (ongeveer 5 0,000 Nederlandsch) opgebragt. In Göttingen worden witte zwaiuweD gezien, volgens de overlevering een voorbode van een koudeu zomer en lang durige nachtvorsten. In de badplaats Ems heeft zich weder een speler van het leven beroofd. Hij heeft zich bij het naderen van den spoor trein op de rails geworpen zoodat zijn ligchaam in verschei dene stukken is gesneden. Men vond nog geld en zijn horloge bij hem. De bekende ingenieur Wilhelm Bauer heeft dezer da gen uit Munchen een beroep gedaan //op de Duitsche rege ringen en de vaderlandsliefde van Duit9chlands zonen," ten einde hem in staat te stellen om zes duikerschepen te vervaardigenwaarmede hij 1°. Kopenhagen en de Deensehe vloot aldaar zal vernielen en 2°. een latere blokkade der Duitsche havens onmogelijk zal maken. Hij behoeft tot ver wezenlijking daarvan 500,000 thai., en deze kunnen voor het verstrijken der wapenschorsing gemakkelijk worden bijeen- gebragt en spoedig is hij dan in staat om zijn woord te houdcu. Te Raab is uitgegeven en aan de pastory van den geestelijke a 5 kreutzer verkrijgbaar gesteld een geschrift, gerigt tegen het bekende werk van den heer Renan. Het heeft den volgenden titel: //Helsche landdag of de installatie van den antichrist Renandoor de duivels aan het hof van Koning Lucifer." - Te Strengnas in Zweden wordt sedert eenigen tijd in de beroemde geschutgieterij van den heer Aker ijverig ge arbeid ten behoeve van de Deeriache regering. Reeds is een groot gedeelte der bestellingen dezer dagen afgeleverd en men gaat rusteloos voort om het overige gedeelte aftewerken. Bij die geschutgieterij is tevens een kruidfabriekalwaar voor Denemarken zeer aanzienlijke bestellingen worden uit gevoerd. De Fransche regering heeft, naar men verzekert, met de jongst aangekomen paketboot vrij ongunstige dépêches van haren gezant te Rome ontvangen, houdende het. verslag van een onderhoud, dat den 7den dezer tusschen dien diplomaat en den Paus heeft plaats gehad en waarbij de laatste in zeer groote opgewondenheid den gezant scherpe verwijten over Frankrijks houding tegenover Italië en Rome heeft gedaan. Men verzekert dat Prins Napoleon eerstdaags de vroe ger meermalen besproken reis naar Senegal onderneemt. De Moniteur deelt berigten uit Algerie mede waaruit blijkt, dat de Fransche troepen hare operatiën met succes voortzetten maar die evenwel het spoedig dempen van den opstand nog niet laten voorzien. Op de prachtige buitenplaats van den heer Rothschild te Ferrières, is een hevige brand uitgebarsten; men ver haalde aanvankelijk dat de aangerigte schade enorm groot was; het blijkt thans dat zij 400,000 fr9. bedraagt. Maandag is te Parijs met groote pracht het lijk ter aarde besteld vau den derden zoon van baron James von Rothschild. Deze bewoonde een particulier hotel in de voor stad St. Honoré, vroeger ingenomen door de Russische am bassade en belendende aan het hotel der gebroeders Pereire.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2