Buitenlandsch Nieuws. sonen. Voegt men daarbij iu de andere rijtuigea en volks- schuitendan zal het getal bezoekers wel op ten minste 10,000 mogen gesteld worden. Het fiaaije weder vermeer derde niet weinig her ge ot van den dag. Ook des avonds wemelde het, bij het uitlokkend weder en de kermisdrukte van wandelaren. Vrijdag morgen 11 uur is George Hulshof, oud 19 jaren, ie Utrecht onder r-eh der wagens van den Centraal - spoor geraakt, met dat ongelukkig gevolg, dat zijn hoofd verbrijzeld en hij onmiddelijk o/e rieden is. Dit gevai is aan onvoorzigtigheid toeteschrijveu en wel bij misstappen, toen de jongeling zich op een der wagens wilde begeven. - Maaudag middag is een der omnibussen die zich van het kantoor op de Plaats te 's Hage, naar Scbeveningen be gaven, door het breken van de as, in de Parkstraat omge slagen. De omnibus was zoo wel van binnen als van boven zwaar met passagiers beladen, men zegt, door meer dan 50, zoodat men boven niet alleen zat, maar er zelfs moest blij ven staan. Men kan ligt begrijpen hoe groot de ontstelte nis was toen al de personen, die zich op de omnibus bevonden op de straat en door elkander vielen en toen zijdie van bin nen gezeten waren, meest dames door liet breken van de gla zen ran het rijtuig nog in grooter gevaar verkeerden. Geluk kig is men over het algemeen er* met den schrik en met ligte kwetsuren afgekomenslechts enkelen hadden wonden aan het hoofd gekregen. Mevr. van der Meer Mohr, voor wier woning het ongeval plaats vond, had de welwillendheid da delijk al de passagiers bij zich te ontvangen en, voor zoo veel noodig, hulp te verleenen. Daar de paarden stapvoets re den, heeft men ze onmiddellijk tot staan kunnen brengen. Zaturdag avond 6 uur is een jongentje van ruim 3 jaren aan het Galgewater spelendein het water geraakt en verdronken. Naar wij vernemen, is aan de HH. Zaalberg, vader en zoon, deken-fabriekanten alhier, een bijzondere hulde ten deel gevallen zij zijn benoemd tot Eereleden van de Aca démie Nationale Agricole, Manufacturière et Commercials te Parijs. Uit Curasao meldt men ons, dd. 4 April, het vol gende: n't Gebeurt wel zelden, maar het had toch verleden week alhier plaats, dat er niet een enkel schip, niet een enkele schoener aan de landingsplaats lag. Met de Santa Rosa, die den 14den Maart van hier gingis ook wederom het laatste Hollandsche schip vertrokken zoodat er groot ge brek begin1 te komen aan Hollandsche proviand. Wel voor zien daarin gedeeltelijk de 3 of 4 vaartuigen, die op Ame rika varen, doch deze beginnen al langer en langer reizen te doen zoodat als zij te voren op zijn hoogst zes 'weken uitbleven, het nu al acht en meer weken is, voor de heen- en weerreis. De verwarde zaken iu Amerika zullen daarop zeker ook al invloed hebben De meelstooinmalerij werkt niet hard. Er zijn onderscheidene dagen in de week dat zij stilstaat. De ijskelder is leeg. De abonnementen zijn opgezegd, omdat er geen aanvoer was. Aanvoer van maïs is er geluk kig in de laatste maanden veel geweestzoodat de prijs laag is maar de kleine of Curaijaosche maïs is schraaldaar de oogst wel op enkele plantaadjes is medegevallenmaar op de meesten tegen; dat voor de vrijgewordenen geen schoon vooruitzigt is. Deze gedragen zich bij voortduring zeer wel. De feestendie anders met Nieuwejaar vooral en ook met Paschen gevierd worden zijn zeer bedaard afgeloopen. Ook die met 's Konings verjaardag, waarvan de avond nog is op geluisterd door eene voor Curasao doelmatige illuminatie, waar zoo iets gehuel nieuw was. Als een volgend jaar de geheele stad illumineerde, en een paar eerepoorten, van gouverne- mentswege verlicht waren dan zou dal hier een bijzonder heid zijn, die algemeen zou bevallen. Men hoort echter, ten aanzien der vrijgelatenen klagendat zij voor werken te hoog loon eischenof te weinig dagen in de week werken willen. Wat. het laatste aangaat, dat zal wel waar wezen, want als een gewezen slaaf 3 dagen achter elkander f 1 of/" 1,50 verdienen kan, dar: heeft hijbij zijne eenvoudige levenswijs, bij zijne weinige behoeften, als hij het verdiende niet aaD sterken drank opmaakt, - genoeg voor de 4 volgende dagen. Maar over de te hooge daglooneu heeft men waarlijk niet te klagen. Ja, zij, die te voren niets gaven, omdat zij hunne slaven lieten werken en als zij bovendien vrijlieden noodig hadden, hun een karig loon van 50 of op zijn hoogst 75 cents toelegdenmaar anders in dit klimaat is huisarbeid voor /'I en veldarbeid voor ƒ1,50 daags niet te hoog. Een andere vraag is het, of de plantaadjehoudersnu zij loon aan werklieden moeten betalen, het vol zullen kunnen hou den Enkelen wel, maar velen op den duur niet; waarom ook onderscheidene, al is het voor wat geringe prijzen, zich van hunne plantaadjes zoeken te ontdoen; terwijl er toch al tijd zijn, die met winst en verlies minder bekend, gereed zijn om ze te koopen. Met het bouweu van huizen gaat men hier nog altijd voort en niet alleen met kleine of afdaken, maar ook met groote, en de huren rijzen nog maar steeds, tot groot ongerijf van ambtenaren die een vast tractement hebben. Wel is nu de toevloed van Venezuëlauen wat opgehouden sedert de oorlog tusschen de Olichargen en de Federalisten daar onderdrukt is en de laatsten de bovenhand hebben behoudenmaar nu is er weder gedurig aanvoer uit St. Domingo, waar de opstand der negt-rs nog in vollen gang is en dat, zoo men meent, de Spanjaarden weldra weder zullen moeten verlaten. Die nu, uit die steden, welke de Spanjaarden nog in hunne magt hebben, en die wat bezit, vlugten kan over zee, doet het; en dat komt alles hier heen met scheepsladingen. Door dezen wordt de rust hier ook niet verstoordzij leven hier behagelijk hun far niente, tot dat de dinero's op zijn eu dan gaan zij van de nieuw aangekomenen leenen of verdwij nen met de Noorderzon. Gedurende een paar weken hadden we hier een N.-Ame- rikaansch oorlogstoomschipom steenkolen intenemendie hier in groote massa's voor hun gebruik zijn aangevoerd. Het schip zou al voor eenige dagen vertrokken zijndoch dan was de eene matroos gedeserteerd, dan weder de ander. Ver leden Zaturdag beliep hun getal nog 7. De marechausées doorkruisen wel goed gewapend den omtrek om hen opte- vangeu en alzoo hun 3 gulden voor eiken opgepakten deser teur te verdienendoch die heeren laten zich niet zoo ge makkelijk pakkeD. Evenwel, daar het terrein hier niet uit gebreid is, er geen bosschen zijn, waarin zij zich verschui len kunnen, en toch ook van den honger niet kannen om komen, moeten ze wel spoedig in den val loopen. Er was hier verleden week nog een stoombootje, zoo als men eerst zeide, van een Engelschen lord, die met vrouw en huisge zin voor pleizier reisde, maar zooals later bleek, een Engelsch agent van een maatschappijom den aanleg van spoorwegen op Venezuela optenemen. In Columbia (Nieuvv-Grenada) welke republiek nu met die van Ecuador bevredigd is, blijft het met de Roomsch kerkelijke zaken nog op den ouden voet. De aartsbisschop, die naar Venezuela gevlugt is, wil nog maar altijd niet toegevendat er vrijheid van godsdienst en dat de geestelijkheid aan den Staat onderworpen zij. Onlangs heeft de Paus nog hevig op de Regering geknord, doch deze houdt voet bij 9tukwil Diets toegeven en zal natuurlijk in het eind winnen ofschoon de kerken gesloten blijven en de kin deren ongedoopt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 5 6°, des avonds te 8 uur 5 0°, te 10 uur 48°. Zondag morgen te 5 uur 48°, te 8 uur 5 2°, 's middags te 12 uur 5 9°, 's namiddags te 4 uur 6 2°, te 5 uur 60°, 's avonds te 8 uur 54°, te 10 uur 52°. Maan dag morgen te 5 uur 51°, te 8 uur 57°, 's middags te 12 uur 66°, 's namiddags te 4 uur 64°, te 5 uur 63°, 's avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 56°. - Dingsdag mor gen te 5 uur 53°, te 8 uur 57°, 's middags te 12 uur 76°, 's namiddag te 4 uur 77°. Tot verklaring van het feit, dat het Öostenrijksche eskader zoo langen tijd voor anker is blijven liggen in den mond van den Taag, en betrekkelijk eerst zoo laat koers heeft gezet naar de- wateren der Noordzee, wordt aan de Leipziger Allgemeine Zeitung uit Weenen geschreven, dat dit oponthoud op rekening moet gesteld worden van de En- gelsche autoriteiten te Gibraltar. Toen het Oostenrijksch es kader aldaar aankwam, wist men van de Britsche zijdeden bevelhebber te doen geloovendat in de Noordzee een drietal gepantserde Deensche schepen kruiste, en ontried men hem om met zijn houten vaartuigen den strijd tegen dat gepant serde drietal te wagen. De commandant, baron Wüllerstorf,

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2