Buitenlaiidsch Nieuws. kennis wordt, des te meer vestigt zich de overtuiging, dat al mogten wij eindelijk uitvorschen hoe alles in de natuur is ingerigthoe het een van het ander afhangt, ons toch verborgen zal blijven, waarom, met welk doel alles aldus en niet anders is ingerigt." De geleerden verzekeren, dat we in 't jaar 186 5 een staartster zullen ziendie zoo nabij de aarde zal komen dat zij die aanraken of bijna aanraken zal. Men behoeft zich ech ter niet voortestellendat hierdoor onze aarde in 't minst in gevaar zal worden gebragt, want 't is reeds als bepaald uitge maakt, zoo als men dat bij 't verschijnen van de laatste groote staartster in een wetenschappelijk tijdschrift vindt aangetoond dat de zamenstel der kometen uit niets anders dan een mat- teu lichtgloed bestaat, die men eenigzins zou kunnen vergelij ken met het licht dat men verkrijgt, als men in den donker lucifers over eenig voorwerp langzaam op en neder strijkt. De hoogleeraar Newmager van Melbourne verzekert dan ook, dat zich waarschijnlijk de beide ligchamendat is onze aarde en de staartster, zoo met elkander zullen vereenigen als 2 druppels kwik. Geschiedt dit niet en blijft de staartster van de oppervlakte onzer aarde verwijderd en slechts hangende is onzen dampkring, dan zullen wij in 186 5 het prachtigste schouwspel waarnemen, dat ooit door een menschelijk oog gezien is. Gedurende driemaal 24 uren zullen de nachten dan niet merkbaar zijn, daar zich de lucht alsdan aanhou dend zal baden in een onzeker lichtveel schitterender dan dat, veroorzaakt door de zon. Ds, N. Poulainpredikant te Lunerayvroeger te Havre en te Lausanneheeft in een werkjedat in het Hol- landsch is vertaaldde vraag beantwoordWat is een Chris tendom zonder leerstellingen en zonder wonderen Het ant woord op die vraag behelst hoofdzakelijkdat de moderne theologie» door de natuurkundige wetenschappen veroordeeld en door het geweten afgewezen wordt. Zijn doel is toch, om aantetoonendat een Christendom zonder wonderen voor de resultaten der natuurkunde, een Christendom zonder leer stellingen voor het bewustzijn des gewetens moet wijken. Het zal de modernen zwaar vallen het tegendeel te bewijzen. Prof. Rénan zal dat nogthans beproeven. Een bevoegd beoordeelaar zegt er het volgende vanuWij wagen het te hopendat het onpartijdig en ernstig overwegen van het uitnemend be toog van Poulain ook wel hier en daar een modernen theo logant zal doen stilstaan op zijnen weg, om zich aftevragen of die weg de rechten is. Immers, men is er aan die zijde zóó aan gewoon geraakthet als een axioma te beschouwen dat men de natuurkunde tot bondgenoot had, - dat het toch wel eenigen indruk maken moet, als men ziet, dat men in haar een onverzoenlijke vijandin heeft; en dat, - het is sinds lang onze diepgevoelde overtuiging, - zal de moderne ontdekkenals hij niet op gezag van Burmeister, Daruin Vogt, en tutti quanti, ongerijmdheden gelooft, maar onder leiding van von Humboldt, Cuvier, Kaiser en dergelijken, zelfstandig de natuurkundige wetenschappen bestudeert." De voorjaarsvergadering van de Algemeene Synodale commissie der Nederl. Hervormde kerk werd den 6den de zer geopend. De vergadering is zamengesteld als volgt: R. J. Koning, president; J. J. Swiers, vice-president; Dr. J. J. Prins, praeadvisereud lid; S. F. van Hasselt, adviserend lid en secretaris; J. F. Wetter, Mr. H. O. FeithS. A. van Hoogstraten, J. P. Ott, G. Bruna en Mr. F. Serrurier. Tot de Synode der Hervormde kerk van 1864 zijn af gevaardigd door de navolgende provinciale kerkbesturenals van Noordholland de heer H. Steenberg, predikant te Am sterdam, sec. de heer J. Leemhuis, Th. Dr. en predikant te Midwoudvan Friesland de heer P. van Borssum Waal- kes, predikant te IJsbrechtum, sec. de heer A. Witteveen predikant te Huizum; van Groningen de heer G. W. Sannes, predikant te Oostwoldsec. de heer H. Huysers, Th. Dr. en predikant te Farsumvan Drenthe de heeren J. W. Lieftiuck, predikant te Odoorn en Mr. J. H. Westra, ouderling van het klass. bestuur te Assensec. de heeren J. W. E. Eb- binge, predikant te Wapserveen en J. de Jongeouderling van het klass. best. te Meppelvan Limburg, de heer M. Spruyt, predikant te Maastricht, sec. de heer D. C. Thom- kin3predikant te Beek en Geul; door de comm. tot de za ken der Protestantsche kerken in Nederl. Indië de heer P. Jas, Th. Dr. en predikant te 's Gravenhage, sec. de heer H. L. Oortpredikant aldaar. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is tot afgevaardigde naar de Algemeene Synode in dit jaar benoemd de heer A. Slotemaker Cz., predikant te Middelburg en tot zijn plaatsvervanger de heer H. Q,. Janssen predikant te St. Anna ter Muiden. Door het provinciaal kerkbestuur van Drenthe zijn na afgelegd examen als candidaten tot de H. dienst toege laten de heeren J. Leemhuis en H. Edema van der Tuuk kandidaten in de godgeleerdheid aan de hoogeschool te Gro ningen. Beroepen tot predikant bij de Gereformeerde gemeente te Waspik Ds. W. Kraijenbelt te Scheveningen en te Nieuwe Tonge Ds. Ch. Knap te Wolsum en Westhem. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der op centen en eigene middelenten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden April 1863 en 1864, alsmede van die opbrengst over de 4 eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand April. 1863. 1864. Zuivere opbrengst over de 4 eerste maanden. 1863. 1864. Geslagt (opc.& inv.) Binnen). Ged. (id.) Buitenl. Gedist. (id.) Gemaal (eigen mid.) Wijn,fruit- kunst wijn (id.) 2376,87 I2493,35» - 4824,34 .rj.n QOS 266,99 4840,83 6103,01» j» 6071,10' - 2357,40 1817,02' ƒ15928,61» ƒ15222,32 8122,78'!/ 21597,58» 928,17» 21372,11» 6850,95 58871,61 8631,29 j. 25196,81 25191,22» - 6626,85 65646,17 - De thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 50°, des avonds te 8 uur 46°, te 10 uur 43°. Zondag morgen te 5 uur 39°, te 8 uur 47°, 's middags te 12 uur 55°, 's namiddags te 4 uur 53°, te 5 uur 51°, 's avonds te 8 uur 48°, te 10 uur 46°. - Maan dag morgen te 5 uur 44°, te 8 uur 47°, 's middags te 12 uur 5 8°, 's namiddags te 4 uur 48°. De centrale commissie voor de Rijnvaart zal aanstaande Woensdag te Frankfort bijeenkomentot onderzoek van het ontwerp eener vaste brug over de rivier voor den Mannheim- Ludwigshafen-spoorweg. Een commissie van ingenieurs zal naar Nederland worden gezondenom de plaatsen in oogenschouw te nemen waar vaste bruggen zullen worden gelegd over de Lekde Waal en de Merwede. De dochter van den directeur der Kreutzbergsche me nagerie te Leipzig is bijna het slagtoffer geworden van hare roekelooze voorstellingen in de kooijen der wilde dieren. Zij kwam met een lam op den arm in het hokwaar de hyena's een leeuw en andere dieren bijeen waren. Een der hyena's week van zijn rol af en beet naar het lam; het meisje wendde den beet af, maar de hyena greep daardoor haar arm en wierp haar op den grond. De bewakers sloegen met ijzeren stangen op het dier tot het zijn prooi losliet, en het meisje werd in onmagt weggedragen. Gelukkig bleven de andere dieren rustig. Behalve de vrij gevaarlijke wond aan den arm heeft het slagtoffer geen verder letsel bekomen. De predikant Martin Paschoud te Parijs, die zoo he vig vertoornd is over de weigering van den Hervormden kerkeraad aldaar tot erkenning en aanneming van den heer Coquerel als hulpprediker, was in der tijd voorzitter van het consistorie, dat de predikant Adolphe Monod uit zijn bedie ning ontzette, omdat hij had gepredikt tegen de uitdeeling vau het H. Avondmaal aan erkende ligtzinnige en ongeloo- vige ledematen. Men berigt het overlijden van onderscheidene mannen die op maatschappelijk gebied een groote naam verworven hebben zooalsDr. G. R. Birch, ijverig voorstander en be vorderaar van den zendelingsarbeid in Turkije; van Gabriël Naville-, een der oudste medebestuurders van de Société Evan- gelique te Genève; van den hoogleeraar Jalaguyer te Mon- taubanvan den om zijn geschriften zeer bekenden Ridley Herschell en van den Nestoriaauschen bisschop Mar-Elias. Te Cincinnati deed zich voor eenigen tijd een zon derling rechtsgeding voor. Een zekere Carrey had met on derling goedvinden zijn vrouw verlateuom te beproeven

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2