Buitenlandsch Nieuws. I ten -eft 2 ordonnans-officieren vergezeld worden. Men ver zekert,, dat föet verblijf vau Z. M. aldaar maar eenige dagen duren zal.. De Tweede Kamer heeft besloten dat aanstaanden Za- turdag achtervolgens in behandeling zullen genomen woiden de wetsontwerpen tot: 1°. naturalisatie van Well en 10 anderen; 2°. verlenging van den termijn van invoering eener nieuwe rechterlijke inrigting3°.' verstrekkingen ten behoeve van het Departement van Marine; 4°. afstaud van een Rijks gebouw te Roermond; 5°. verandering der grensscheiding tusschen de provinciën Zuid- en Noordholland; en 6°. voorstel van den heer Cool en 4 andere leden betrekkelijk de schadeloosstelling aan de slavenhouders te St. Martin. Tengevolge van de zitting der Tweede Kamer op mor gen zal de Minister van Bianenlandsche Zaken geen audiën tie verleenen. Tot hoofdingelanden van den Haarlejnmermeerpolder zijn herkozen Jhr. H. G Barnaart met 23 5, en A. T. Hooft met 224 van de 285 uitgebragte stemmen. In de plaats vaD Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, benoemd tot lid van het dagelijksch bestuur, is met 173 stemmen geko zen de heer J. J. Korthals. Volgens het nieuwe bijzondere reglement, is gekozen de heer A. Wijnands, met 160 stem men, terwijl tusschen de heeren A. Valkenburg, P. J. Ott de Vries, P. Knaap Gz. en H. F. Bultman een herstemming zal moeten plaats hebben. De arrondissements-rechtbank te Leeuwarden heeft ter vervulling der openstaande rechtersplaats aanbevolen de HH. en Mrs. J. C. Bergsmalid der arr.-rechtbank te Heeren veenR. Y. Warmolts, procureur en J. L. van Sloterdijck advocaat te Leeuwarden. Het prov. gerechtshof in Zuid-Holland heeft Woensdag bevestigd: 1°. een vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij aan de firma 't HoenHudig en Comp., hare vordering tegen de assurantie-compagnie te Rotterdam, wegens ver goeding van zeeschade is ontzegd, en 2°. een vonnis der rechtbank te 's Gravenhagewaarbij deze zich onbevoegd heeft verklaard kennis te nemen van de vordering der hee ren de Jong en Comp., directeuren der onderlinge brand waarborg-maatschappij te Amsterdam, ingesteld tegen den heer A. E. Maas te Scheveningen op grond dat, ingevolge de bepalingen der wederzijds gesloten overeenkomst, alle geschillen aan de beslissing van arbiters moeten worden on derworpen. De in September te Groningen door de studenten der hoogeschool te houden optogt zal, naar men weet, voor stellen: den intogt van Maria van Bourgondië. Verder wordt als programma opgegeven Dingsdag 13 Sept., eerste za- menkom3t der oud-studenten en serenade der tegenwoordige studenten. Woensdag, plegtige intogt naar de Martinikerk en redevoering door Prof. Jonckbloet; officieel diné; mas kerade der studenten. Donderdag, promotiënhonoris causa, inwijding der academische bibliotheek, diné der oud-studen ten illuminatie, ook van den tempel, door de boekverkoo- pers opterigten en waarin een snelpers in werking zal zijn. Vrijdag, volksvermakelijkheden, harddraverij, bals, komedie, vuurwerk. Zaturdag, sluiting van het feest in de Harmonie, alwaar voor de waranda een bijgebouw zal ingerigt worden. In het laatst der vorige week is te Nieuwediep, ten huize van Starrenburgwonende aan den dijkweg, poging' tot brandstichting gepleegd met voorafgaanden diefstal. Des nachts te 2 ure ontdekte de bewoner dat- zijne woning vol rook stond veroorzaakt door het branden van een deel des inboedels, dat zich reeds aan de beschotting begon medete- deelen. Met assistentie, die hij onmiddelijk inriep, is het mogen gelukken den brand te stuiten, die anders de schro- melijkste gevolgen had kunnen hebben. Bij Dader onderzoek echter bleek het hem dat hem eenig geld en kleedingstukken ontvreemd was; daarvan aangifte gedaan hebbende bij de po litie, inogt het deze, na een grondig onderzoek te hebben gedaan naar alle kleinigheden die tot het ontdekken van den dader konden leiden den volgenden dag te 2 uur reeds gelukken iemand te arresteren in wiens bezit men een deel der goederen heeft gevonden, zijnde de matroos Th. P., van Zr. Ms. instructievaartuig Pro Patria. Volgens een telegram uit Batavia, gedagteekend 28 Maart, heeft de Gouverneur-Generaal concessie voor den aan leg en de exploitatie van een spoorweg van Batavia naar Buitenzorg verleend aan de Nederlaudsch-Indische Spoorweg- Maatschappij en zulks zonder subsidie of rente-garantie. Zondag morgen -werd door Ds. van der Ploeg, naar aanleiding van de woorden van den profeet Esra//Dit huis werd volbragt", de nieuwe Doopsgezinde kerk te Enschedé ingewijd. Den lsten Mei 1862 werd genoemde stad door het vuur vernieldjuist 2 jaren daarna werd het eerste uit hare assche herrezene kerkgebouw geopendtot dusverre hadden de Doopsgezinden hunne godsdienstige bijeenkomsten in een groote kamer bij een der broeders gehouden. Ook de kerk der'R. K. nadert hare voltooijing; zij belooft een sierlijk gebouw te worden. Bij den herbouw van de Protestantsche kerk stuitte men op vele zwarighedenthans is echter voor goed besloten om de oude kerk weder optebouwen en is het plan, door den stads bouwmeester van Deventer ontworpen, door den Minister goedgekeurd. Dei^l3den dezer zal de aan besteding plaats hebben. Naar men verneemt, zal het nieuwe gemeentehuis den 7den dezer in gebruik gesteld worden. Door het provinciaal kerkbestuur van Friesland is ter Synode van dit jaar afgevaardigd Ds. P. van Borsum Waal- kes, predikant te IJsbrechtum en tot diens secundus benoemd Ds. A. Witteveeupredikant te Huizum. Ds. H. M. M. Rappard te Oostzaaudam heeft het be roep naar Engwierum aangenomen. In de Woensdag gehouden Gemeenteraadsvergadering van Amsterdam zijn benoemd tot curatoren van het Athe- neaum Illuslre Dr. II. van Beeck Vollenhoven Mr. J. Heems kerk Az. en Mr. J. A. Molster. De thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 5 7°, des avonds te 8 uur 48°, te 10 uur 43°. Donderdag morgen te 5 uur 3 8°, te 8 uur 43°, 's middags te 12 uur 5 7°, 's namiddags te 4 uur 61°, te 5 uur 59°, 's avonds te 8 uur 50°, te 10 uur 44°. - Vrij dag morgen te 5 uur 39°, te 8 uur 51°, 's middags te 12 uur 66°, 's namiddags te 4 uur 64°. Woensdag namiddag heeft de Koning met de Prinsen van Pruissen te Berlijn aanwezig, buiten de Brandenburgsche poort den militairen stoet ontvangen, aanbrengende de 118 stukkeu geschut in de Duppeler schansen veroverd. Duizende inwoners waren op d'e been en volgden den stoet tot aan de plaats, waar zij voorloopig zijn opgesteld. Om van de Brandenburger poort tot aan den Lustgarten te komenwaar de trein halt hield, had men ruim 2 uren noodig, zoo lang zaam moest men voortstappen. De helmen en wapenen van het militaire geleide waren geheel met groen en bloemen omkranst. In Tondern heeft de gemeente gestemd over het al of niet behouden der Deensche taal in kerk en school. Dit ambt was, zegt men, sedert onheugelijke tijden Duitsch, niettegenstaande de Denen het rangschikten onder de ge mengde" ambten. De 10 kerspelen die er in gelegen zijn bevatten 2079 hoofden van gezinnen. Van dezen kwamen er 13 73 op; waarvan 1190 voor de Duitsche, 11 voor de Deensche en 172 voor de Duitsche en Deensche taal bij af wisseling stemdenwat de kerkdienst betreft. Met betrekking tot het onderwijs op de scholen stemden 12 54 hoofden van gezinnen voor het gebruik der Duitsche taal, 13 voor de Deensche en 100 voor het Duitsch en Deensch. In de stad Tondern zelve kwamen van 660 hoofden van gezinnen 509 ter stembus, waarvan er slechts 1 voor het behoud der Deen sche taal stemde. In de vorige week heeft te Weenen een voorval plaats gehaddat waarschijnlijk eenig in zijn soort is. Door een bekende firma is aanzoek gedaan om in staat van faillisse ment te worden verklaard, onder overlegging van de noodige bescheiden welk aanzoek is toegewezen en openbaar gemaakt. Hierop bleek het echter, dat de gansche zaak was geschied met het verachtelijk doel om de bedoelde firma, buiten welke de aanvraag was geschied boosaardiglijk te schaden. Er is een gestreng onderzoek naar de daders van het feit in het werk gesteld. Bij de jongste verkiezingen voor bet Wetgevend Lig- chaam te Lyon had de regering zekere notaris Laforest als officieel candidaat tegenover den heer Jules Favre gesteld. Die notaris is thans plotseling, met achterlating van eenige

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2