Buitenlandsch Nieuws. hij het bewuste boetseerselgebroken doordien een bediende, met de bezorging belast, het had laten vallen, in een ander kartoimen doosje terug. De eischer vordert thans in rechtenj m langdurige correspondentie van de hoofdcommissie f 2000 Schadevergoeding, of wel f 285,71 van elk harer 7 leden individueel. Die eisch werd door zijn raadsman, Mr. H. M. van Andelin het breede toegelicht en namens de hoofd commissie door Mr. Wintgens bestreden, op verschillende gronden, ontleend zoo aan de bewering, dat het voorwerp in kwestie geenszins de aangegevene kunstwaarde hebben noch echt zijn zou, als uit anderen hoofde. Na re- eu dupliek is de uitspraak bepaald op 31 dezer. Op de eerste bijeenkomst eener Drentsche Hervormde predikanten-vereenigingden 31sten dezer te houden, zal o. a. aan de orde worden gesteld een verslag van het werk van D. F. Strauss//das leben Jesu" en de vraag behan deld wat is de licht- en schaduwzijde eeuer preêkwijze ge lijk die van Dr. E. Laurillard? Volgens het dezer dagen verschenen Naamregister der Hervormde predikantenbedraagt kiwi getal in Nederland 1580, voor 1321 gemeenten. Gelderland telt 221, Zuid holland 267, Noordholland 212, Zeeland 116, Utrecht 83, Friesland 22 8, Groningen 16 5, Drenthe 56, Overijssel 90, Noordbrabant 98 en Limburg 18 predikanten. Onder de 1580 zijn begrepen 26 Waalsche predikanten in 17 gemeenten. Het cijfer der emeritus-predikanten is 229. - Het getal kan didaten beloopt 113, tegen 132 iu 1863. In 1863 werden 51 kandidaten tot predikant beroepen. - De oudste dienst doende predikant is Ds. I. Prins te Amsterdam, die den 7den November 1802 werd bevestigd. Wij vernemen nader, dat een 80tal predikanten van Hervormde gemeenten in ons Vaderland een adres van sym pathie hebben gezonden aan den Presbyterialen raad der Her vormde kerk in Frankrijk, te Parijs, daar die raad hulde deed aan het beginsel, dat geen kerkgemeenschap op den duur mogelijk is met hen, die zich tegen het bovennatuur lijke verklaren. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Hollandsche Veld Ds. J. Rijsdijk Takens Lambrechts, thans te Warns en Scharl. De thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 46°, des avonds te 8 uur 45°, te 10 uur 41°. Woensdag morgen te 5 uur 36°, te 8 uur 45°, 's middags te 12 uur 56°, 's namiddags te 4 uur 5 8°. Dr. Poppelauer te Berlijngeneesheer bij de stede lijke inrigting voor de pokziekte, wijdt in de Vossische Zei- tung een artikel aan deze epidemie, die sedert anderhalf jaar in Pruissens hoofdstad woedt. Ten aanzien van de her vaccinatie maakt hij de opmerking, dat van de 600 zieken, die hij gelegenheid had in deze inrigting te behandelen, alle op zeer enkele uitzonderingen na slechts éénmaal waren in geënt. Van de weinige zieken, die, niettegenstaande zij ge vaccineerd waren toch de kinderziekte kregen was deze bij de meeste van zulk een goedaardige soort, dat zij slechts weinige dagen bedlegerig waren. Die ondervinding geeft recht om tot bet besluit te komen dat de inenting voor de tweede maalzoo al geen volstrekten waarborg dan toch een groote mate van zekerheid geeft, dat men niet door de pokken zal worden aangetast. Bij het onbeduidende der operatie en de veelvuldige gelegenheid die er bestaat om zich te laten vac cineren is het volgens genoemden geneesheer ieders pligt zich nogmaals daaraan te onderwerpen. De Pruissische vloot telt thans 69 oorlogsbodems, met 292 stukken geschut gewapend, dus gemiddeld genomen voert elk oorlogschip 6 vuurmonden. Op den voet van vrede bestaat het kader uit 7 5 officieren, 40 kadetten, 52 d^ek- officieren1000 onderofficieren en matrozen. Op de rijks werven zijn 416 timmerlieden, 600 mariniers en 300 zee artilleristen. Men verneemt dat Birch Pfeiffer, de vermaarde too- neelspeelster en schrijfster, op grond van langdurigen dienst tijd haar pensioen heeft erlangd. Zij zal zich gaan vestigen te Freiburg in Breisgau bij hare dochter, die aldaar met haren eehtgenoot woont. Volgens de Pruissische Staats-Courant zal op de Duit- schein een Noordelijke rigting loopende spoorwegen een vermindering van tarief plaats hebbendie ook voor de Ne- derlandsche havensteden van belang is. Te Mantua heeft een non een mislukte poging gedaan om uit het klooster te vlugten. Zij had de ijzeren staven harer cel doorgeveild en liet zich aan een touw afzakken dat echter braktoen zij nog ter hoogte van de tweede ver dieping van den beganen grond wasdoor den val zwaar bezeerd, hebben voorbijgangers haar opgenomen en in het hos pitaal gebragt. Het bestuur der Beijersche afdeeling van de groote Duitscbe hervormings-vereenigingaan wier hoofd de presi denten der Beijersche Kamer staan heeft een besluit geno men, waarbij het recht van den Hertog van Augustenburg erkenden de scheiding der Hertogdommen van Denemar ken en de zelfstandigheid en vereeniging dezer landen onder huu wettigen vorst geëischt wordt. Het bestuur verzoekt het hoofdbestuur dezer vereeniging te Frankfort om alle afdeelingen uittenoodigen tot het open baar maken van gelijksoortige verklaringen. De Lyonesche schilder Allarddie zich met zijn vrouw, zijn moeder en 4 kinderen tijdelijk te Rome had gevestigd, is iu zijn atelier door hamerslagen vermoord. Men vermoedt dat zijn model, dat voor Judas Iscariot poseerde, de moor denaar is. Guillaume Lanieleen bedelaar in Bretagnewon op zijn 6 7 jaar zijn kost en vond een gastvrij dak bij de plat telandsbewoners, door hunne avonden te korten met verha len die hij zelf bedacht. In de vorige maand genoot hij onder die voorwaarde ook de gastvrijheid van zekeren Jac ques Turnier te Saint-Allouestre. Zijn verhaal had tot onder werp een zoon, die zijn vader vermoordt en diens lijk in den oven verbergt. Hetzij Turnier in die vertelling zichzel- ven herkende of om eenige andere reden haar afkeurde, hij wilde den bedelaar te lijf. Zijn vrouw en kinderen weerhiel den hem echtermaar des nachts begaf hij zich naar den stal waar de oude man lag en vroeg hem in tegenwoor digheid zijner vrouw of hij wilde doodgeschoten of opgehan gen worden. Vóór Laniel nog een besluit had genomen schoot hij hem neer. Den volgenden morgen gaf hij zichzelven bij het gerecht aan. Aan het parlementslid Stansfelddie wegens de aan tijgingen van verstandhouding met Mazzini zijn ministerieele betrekking heeft nedergelegd, zal door zijne vrienden een zilveren candelabreter waarde van 250 (nagenoeg f 3000) worden aangeboden. Omtrent de groote overwinning, welke door de Ge- confedereerden op de troepen der Noordelijke Staten van de Amerikaansthe Unie behaald is, wordt nog het volgende gemeldDe strijd heeft den 8sten April plaats gehad in Louisiana op vijf mijlen afstarids van Pleasant-hill. De Fe deralen onder de bevelen der generaals Stowe en Ramson zijn ten eenenmale op de vlugt gejaagd. 2000 man hunne geheele artillerie en bijna al hunne bagage, mondbehoeften en krijgsvoorraad zijn in handen der Zuidelijken gevallen. Het schijnt dat de balangrijkheid dezer overwinning verre van overdreven was; immers, wanneer men de berigten afkomstig van de zijde der Geconfedereerden mag gelooven, dan zou het verlies der Noordelijken geraamd moeten wor den op niet minder dan 14,000 man, zoo aan dooden als aan buiten gevecht gestelden en gevangenen. Het fort Pillow is geheel vernield door de Zuidelijkenonder bevel van generaal Forrest, die doorgedrongen is tot Jackson in Tenesseeal waar hij zyn hoofdkwartier heeft gevestigd. OFFICIMËL NIEUWS. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Zaturdag den 7den Mei 1864, 's namiddags ten 2 uur. Onderwerpen 1°. Benoeming eener commissie tot onder zoek naar de verpligting der gemeente tot herstelling van den toren der Mare-kerk. 2°. Benoeming van 3 leden der plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt, bij pe riodieke aftreding. 3°. Benoeming van een hulp-onderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager or derwijs der 2de klasse, voor jongens. 4° Benoeming t;i;j een stads-vroedvrouw. 5°. Voordragt omtrent de tijdelijke waarneming eener betrekking als hulp-onderwijzeres aan

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2