Buitenlandsch Nieuws. lang als de geheele afstand direct van Samarang tot Am- barawa, en velen betwijfelen dan ook of nu die zijtak wel zal gemaakt worden. De helling is er sterker dan in Oosten rijk op de Semmering, en men herinnert zich het zwarte tafereel, dat de Minister over de kosten van exploitatie heeft opgehaugen bij sterke hellingen en vele bogten. Dat alles slaat nu woord voor woord op des Ministers eigen zijtak. Daar de lengte stellig tot 200 kilometers zal klimmen, komen de aanlegkosten bij 14 millioen kapitaal op f 70,000 per mijl; of na aftrek van f 10,000 voor personeel op f 60,000 voor onteigening, voor de werken en voor het rollend materieel. Men behoeft niet veel in Hartjes gestu deerd te hebben om intezien, dat men nog diezelfde som er eens bij mag voegen. De eerste aandeelhouders zijn dus in elk geval hun geld onherroepelijk kwijt. Niet iang geleden werd de aandacht der Indische Regering gevestigd op zekere vetstof, genaamd h minjak soentei," die in het rijk van Siak in vrij aanzienlijke hoe veelheid wordt bereid uit de vruchten van den soentei-boooi. Na onderzoek bleek het, dat de soentei-boooi van een ge lijke boomsoort is als de tangkawang-boomdie iu de Wes- ter-afdeeling van Borneo de minjak tangkawaug oplevert- een vetstof die aldaar bij de bereiding van spijzen vaak iu stede van boter gebezigd en veel naar Singapore uitgevoerd wordt. Beide vetstoffen blijken bijzonder geschikt te zijn tot het smeren van blank ijzer en andere metalen, behoorende tot de machiuerien van stoomfabrieken en stoomschepen. Met het oog op den geringen prijs dier vaak genoemde vetstof fen - welke verschillen van f 40 a f 50 per picol,- be sloot de Regering een proef te doen nemen met de aan wending daarvan voor het smeren der machinerieu vau Zr. Ms. stoomschepen in de Indische gewesten tot welk einde tot dusverre was gebezigd rundervet, waarvan bij de jongste uitbesteding voor de levering van verschillende benoodigd- heden, ten behoeve van het marine-departement, de levering te Soerabaija werd aangenomen voor p. m. 62, en te Ba tavia voor p. m. f 100 per picol. Door die proef werd de overtuiging verkregen, dat het soentei- of tangkawangvet, wat hoedanigheid aangaat, minstens gelijk staat met het rundervet; terwijl ook de hoeveelheid in het gebruik niet grooter is dan die van laatstgenoemde vetstof en daarenbo ven, gelijk de bovenstaande cijfers aantoouen, de prijzen van het soentei- of tangkawangvet een zeer voordeelig ver schil opleveren bij vergelijking met die van het rundervet. Dientengevolge is thans door de Regering bepaald, dat bij eventueel te houden uitbestedingen, te Batavia of te Soe rabaija van verschillende benoodigdhedenten behoeve van de Nederlandsche en Gouvernements marine bet artikel run dervet niet meer zal worden opgenomen doch in de behoefte daarvan zal worden voorzien door ontbieding van soentei - of tangkawangvet, uit het Rijk van Siak, dan wel uit de Westerafdeeling van Borneo, naar gelang de stand van den marktprijs het voordeeligst is. De thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 5 2°, des avonds te 8 uur 46°, te 10 uur 44°. Zondag morgen te 5 uur 45°, te 8 uur 48°, 's middags te 12 uur 53°, 'a namiddags te 4 uur 51°, te 5 uur 50°, 's avonds te 8 uur 47°, te 10 uur 47°. Maan dag morgen te 5 uur 49°, te 8 uur 50°, 's middags te 12 uur 04°, 's namiddags te 4 uur 52°. Naar men berigt, hebben de Denen bij de ontruiming van Friedericia 197 stukken geschut achtergelaten die na tuurlijk allen vernageld waren. Eene groote hoeveelheid oor- logsmaterieel zou noch buitendien de Oostenrijkers in handen gevallen zijn. In den nacht van Woensdag op Donderdag jl. is het gouvernementsgebouw te Gumbinnen voor het grootste ge deelte eene prooi der vlammen geworden het hotel van den regerings-presidentdaarnevens staande, is inede door vlam men verteerd. De berigtgever van het Londensch dagblad the Times deelt o. a. mede, dat de Pruissen zeer gesteld schijnen op Deensch schoeulederwant de lijkeu van allendie op de Duppeler-hoogten sneuveldenwerden in hunne sokken over gevoerd. Bij een herhaald bezoek in de kerk te Ulkeböl werwaarts zij gebragt zijn overtuigde hij zich, dat alle voor werpen van waarde, ringen, horloges, borstspelden enz. aan de dooden waren ontnomen en al het goud en zilver van de monteringen der officieren en onder-officieren zorgvuldig was afgesneden. Zelfs miste men de pink aan een hand van een officier welligt om in het bezit te komen van een kost baren ring. Woensdag morgen werd bij laag water iu de Schelde vóór Antwerpen een visch gevangen die in onze wateren niet te huis behoort. Het dier, dat bij de 4 Nederl. ellen lang is, behoort tot het geslacht der Noordkarpers (chachelotten) en weegt 400 pond. Met veel moeite heeft men het op het drooge gehaald het zeemonster bezat verbazende kracht. La ter is het op de vischmarkt te Antwerpen voor 115 francs verkocht. Madil. Adeline Patti zou heden Maandag Parijs verlaten om het opéra-saizoen in Covent-Garden te Londen te gaan openen. De heer Dusantoy, kleedermaker van Z. M. Keizer Napoleon, die zich sedert vijf jaren aan den handel heeft onttrokken is thaii3 officieel caudidaat voor een vacanten zetel in den algemeenen Raad van het departement der Yonne. Prins Alfred is naar Dover vertrokken om zich van daar over Brussel# Hannover, Berlijn, Coburg en Darmstadt naar Marseille te begevenwaar hij tot het doen van een zeetogt aan boord zal gaan van het oorlogschip Racoon. Alvorens Londen te verlaten heeft Garibaldi ook eeue deputatie van de aldaar verblijf houdende Denen ontvangen; zy zeiden in haar adres, dat de vrijheid van Denemarken gelijk die van Italië geen grooteren vijand had dan Duitsch- Ianden dat de Denen hoopten hunne vrijheid tegen de Duitsche dwingelandij te zullen kunnen verdedigen met even goeden uitslag, als de Italianen onder Garibaldi's leiding hadden gedaan. Daarop heeft Garibaldi geantwoord dat het hem zeer wel bekend wasdat de groote Duitsche mogendheden eigenlijk oorlog voerden tegen Denemar- kens liberale staatsregeling en dus tegen de volksvrijheid. Mijn hart (zeide hij verder) is geheel voor het edele land hetwelk zoo manmoedig strijdt tegen de reusachtige mogend heden die uwe en mijne vijanden zijn. Zoo ik wist, dat het Deensche gouvernement mijne diensten zou willen aan nemen zou ik op de eerste oproeping gereed staan voor Denemarken te strijden zoo als ik voor Italië heb gestre dendat is als een soldaat die zijn leven voor de goede zaak over heeft. Uwe zaak, de zaak der nationale onafhau- kelijkheidis mijne zaak. Uwe vijanden zijn de mijne: ik heb hen reeds op het slagveld ontmoet. Ik wilzoo veel in mij is, helpen bewerken, dat wij niet meer zien wat wij nu zien moeten, namelijk Italianen en Hongaren in het Oos- tenrijksche leger en wapenen tegen Denemarken voerende. Ten gevolge van een gebrek aan de tuigaadje der Ondine, aan boord waarvan Garibaldi zich bevindt, is dit stoomschip te Falmouth teruggekomen. Garibaldi is onge steld; hij zoude echter den mayor en den gemeenteraad dier stad by zich aan boord ontvangen tot het aannemen van een adres. M SS li W S. Eerste Huwelijksafkondiging, Leiden I Mei 1864 - Carel Jan van den Burcht van Lichtenbergli jm. 32 j. en Anna Petronella Jacoba Doeff jd. 23 j. - Jonas Ephraim Dresde Sander Levy jm, 44 j. en Jansje Vos jd. 31 j Abraham Favier jm. 23 j. en Hendrika Maria Rijbroek jd. 26 j. - Dirk van der Reyden jm. 26 j. en Jannetje van der Heyden jd. 29 j. - Abraham le Feber jm. 31 j. en Maria Johanna Gans jd. 25 j. - Gerrit Starre jm. 22. j. en Rijkje Alida Hoorn jd. 22 j. - Pieter Fuchs jm. 29 j. en Catharina Mes jd. 26 j. - Marcus Sieval jm. 25 j. en Johanna Margrieta Kromwijk jd. 24 j. - Johannes Wilhel mus Hasselbach jm. 25 j. en Johanna Catharina Ligtvoet jd. 29 j. Wouter van Steenbergen jm. 3 5 j. en Elisa beth Bey jd. 21 j. - Henri Jaques Timp jm. 42 j. en Su sanna Catharina den' Ouden jd. 27 j. Dirk Lambinon Wed. van Aleida Meyer, 36 j. en Johanna Leuering jd. 40 j. - Cornells Hendrik Tiemeyer jm. 31 j. en Cornelia Hendrika Jacoba de Graaff jd. 19 j. - Johannes van Eg- mond, jm. 27 j. en Maria Heudrina Dieben jd. 21 j.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 3