een van 's Rijks Hoogeseholen te verkrijgen, om daarna be houdens hoogere goedkeuring tot directeur der hoogere bur- gerschool te worden benoemd. In de laatste zitting van den gemeenteraad van Zut- plien werden door het dagelijksch bestuur iu overleg met den inspecteur van het middelbaar onderwijs voor Gelderland als leeraren voor de met 1 September a. s. te openen bur gerschool voorgedragen de heeren Dr. D. G. Cramer voor de wiskunde (reeds voorloopig benoemd tot directeur)Dr. H. G Sehroeder vau der Kolk, Prof. in de wiskunde te Maastricht, voor de natuurkunde, B. Dingemansleeraar aan het gymnasium te Zutphenvoor de nieuwe talen W. van der Worp voor het haudteekenen J. A. Gerritsen voor het regtlijnig teekenen en J. Nijkamp als amanuensis. De be noeming dezer heeren zal in de volgende vergadering plaats hebben wanneer ook waarschijnlijk de voordragt geschieden j zal van een tweeden leeraar in de wiskunde, leeraren in de geschiedenis, aardrijkskunde, Nederlandsche taal- en letter- kundehandels- en staatswetenschappenscheikunde en nog j een tweeden leeraar in de nieuwe talenvoor al welke vak- ken men met daartoe geschikte personen aan het onderhan- j delen is. Zondag is te Brielle op een luisterrijke wijze gedach tenis gevierd van de SOjarige schutterlijk^ dienst, door den kapitein kommandant de heer M. Lugt Melsert en den eer sten luitenant M. Kluit vervuld. Officieren van de schutterij te DelftSchiedam en Ylaardingen namen daaraan deelter wijl de burgemeester en de officieren van het in bezetting liggend korps artillerie van hunne belangstelling deden blij ken en aan den feestmaaltijd waren aangezeten. In deu Koninklijken Schouwburg te 's Hage zal Woens dag aanstaande een Hoogduitsche voorstelling worden gege ven van Hamlet, waarin de heer Emil Devrient de titelrol zal vervullen. Zaturdag 11. werd te Amsterdam een buitengewone al- gemeene vergadering gehouden van de Maatschappij van Wel dadigheid. De rekening van het afgeloopen jaar werd goed gekeurd en de aan de orde gestelde punten aangenomen. Het houden van collecten vond geen bijval; maar wel een beroep op den liefdadigheidsziu van het Nederlandsche volk die van HH. commissarissen zal uitgaaD. In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeel houders in de Maatschappij voor Volksvlijt, 11. Vrijdag te Amsterdam gehoudenheeft de voorzitter Dr. Sarphati me degedeelddat het bijna voltooide paleis in de maand Julij aanstaande zal worden geopend maar de bepaling van den dag is afhankelijk van het besluit des Konings, die daarbij zal tegenwoordig zijn; dat bij die gelegenheid een tentoon stelling van voorwerpen van kunst, kunstvlijt en nijverheid zal worden gehouden, maar eerst in 1865 een nationale ten toonstelling, die zal worden voorafgegaan door een interna tionale bloemententoonstelling die voorzeker in pracht en luis ter zal kunnen wedijveren met het schoonste wat men tot nu toe van dien aard heeft gezien. - Tot leden van den Raad van toezigt zijn benoemd de heeren Messchert van Vol lenhoven burgemeester, en Teding van Berkhout, Wethou der van Amsterdam; Jhr. Bosch van ürakesteyn, Commis saris des Konings in de provincie Noordbrabant en Mr. W. C. Mees, president der Nederlandsche Bank. Door eenige couranten is berigtdat de theologische school van de christelijk afgescheidene gemeente van Kam pen naar AmsterdamUtrecht of Zwolle zou verplaatst wor den. Dit berigt wordt, volgens ingewonnen informatiënte gengesproken als geheel uit de lucht gegrepen. In de Hervormde gemeente van 's Gravenhage is groote gisting. Vier weken geleden kondigde Ds. Zaalberg aan, dat hij door allerlei redenen gedwongen werd om eenige keeren achtereen openlijk van den kansel over de beginselen en het recht der moderne theologie te spreken. Werd hij daartoe genoopt door de heerschende spanning, de spanning werd nu nog grooter. Hij heeft reeds tweemaal gesproken en zendt zijn toespraken wekelijks in 't licht ouder den titelDe Godsdienst van Jezus en de moderne rigting." Twee zijn er nu van verschenen getiteld-. //Zamenzwering of Hervorming?" en nWaar vind ik rust?" Nu hebben zich al de andere pre dikanten en bijna al de ouderlingen tegen hem en zijnen ambtgenoot en geestverwant Hoevers vereenigd en er is nu in den kerkeraad door die HH. besloten tot het indienen van een adres aan de Syuode en het uitvaardigen van een manifest aan de gemeente van 's Gravenhage tegen de pre diking der moderne theologie. Een en ander baart groot opzien. Dezer dagen werd te Purmerend een kalf voor f 60 te koop geboden. Een Amsterdamsche slagterdie dit te duur vond, omdat dit naar zijn meening geen 80 zoude wegen, kwam met den verkooper overeen, dat hij 156 oude ponden voor niets zoude hebben doch voor de overige pon den zou betalen f 6 per oud pond. Nadat het kalf was geslagt en gewogen bleekdat de Amsterdamsche slagter f 20 8 moest betalen. In den nacht van den 2 8sten April is te Voorburg het lyk opgevischt van eene aanzienlijke jeugdige damedie den vorigen nacht een einde aan haar leven heeft gemaakt. Vrijdag werd in den omtrek van Nijmegen het lijk gevon den van den heer H., die sinds eenige dagen vermist werd nadat hij zijn huisgezin zonder eenige kennisgeving had ver laten. De ongelukkige had zich door een pistoolschot van het leven beroofd, Den heer J. van den Berg Wz. te Amsterdam is als minste inschrijver door het Departement van Oorlog de le- verancie toegewezen van de benoodigde brandstoffen en kaar sen ten behoeve der militaire wachten in het geheele Rijk gedurende het tijdvak van 1°. Julij 1864 tot den laatsten Junij 1865. Bij de op heden Maandag op het Raadhuis plaats gehad hebbende aanbesteding van onderscheidene gemeente werken zijn als minste inschrijvers aannemers geworden 1°. H. Figee te Haarlem van het maken van een ijzeren bascule- brug op de Mare voor 2 5 86 en van het maken van een ijzeren bascule-brug op den Ouden Rijn over de Middelste gracht voor f 3162; 2°. A. Verhoog, metselaar alhiervan het leggen van een vasten ijzeren brug op het Rapenburg genaamd de Nieuwsteegsbrugvoor /"3629 en 3°, C. vau der Zaal te Lisse en J. Guldemond te Hilligom van het bouwen van een nieuue brug over de Singelgracht buiten de Koepoort voor 6949 en het dempen der Koepoortsgracht voor f 3 839. De laatste particuliere berigten uit Midden-Javavol gens ons gedane mededeelingmelden het volgende omtrent de spoorwegzaken De heer de Bordes is ijverig bezig, als hoofdingenieur van de Nederiandsch-Indische Spoorweg-Maatschappijom voortgang te brengen in de opmetingen. De door den Mi nister van Koloniën bevolen opmetingen in den zijtak Tem- poeran-Ambarawain September 1863 aangevangen, zijn af geloopen. Nu zullen de opmetingen in de hoofdlijn aanvan genniet door het personeel van 't Gouvernementmaar door dat van concessionarissen. Zeer bekwaam personeel der genie en der commissie tot de vervoermiddelenaan wier hoofd de heer Stieltjes gesteld was, is in dienst van de con cessionarissen overgegaan, op zeer gunstige voorwaarden. Met de énorme tractementen van de HH. Poolman van Heuke- lom (het lid der Tweede Kamer), 's Jacob, de Bordes, Ber- net en andere, met de reis- en bureaukostende opname der plannen enz, vermoedt men dat de post: administratie en toe zigt, wel op f 10,000 per kilometer zal stijgen. Voor de hoofdlijn schijnt reeds bepaald, dat die niet over Tempoeran zal loopenmaar dat de rigtingdie reeds in 1862 door den heer Stieltjes is aangegeven over Kedoeng- Djati, zal hernomen worden. Tempoeran zou dus als cen traal punt zijn verlaten en men is benieuwd om te verne men hoe de Minister dit bij de Staten-Generaal zal ver antwoorden. De lijn van Ambarawa naar Tempoeran moet zéér zijn tegengevallen. Om het geaccidenteerde terrein en de vrees- selijke helling heeft men die lijn in zoo vele bogten moeten wringen, dat zij veel op een slang gelijkt, en de lengte van 22 kilometers reeds tot 32 is gestegen. Voegt men hierbij 7 kilometers verlenging nu de hoofdlijn weer meer oostwaarts is verplaatst, dan komt de geheele lengte van den zijtak van 22 tot 39 kilometers. Voegt men daarbij de nog noo- dige omwegen om vau Kedoeng-Djati naar Samarang te ko men dan zal het verschil tusschen de berglijn van den heer Stieltjes en de lijn, die nu is aangenomen, niet zijn, zoo als de Minister in de Tweede Kamer beweerd heeft 7 kilo meters, maar 30 kilometers. De zijtak wordt nu bijna even

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2