Buitenlandsch Nieuws. laten losloopen. LI. Pingsdag moest het Sjarig zoontje van I een arbeider te Nijverdal naar het dorp om geneeskundige hulp te halen voor zijn vader. Uit angst voor dien honden- troep nam hij een omweg en passeerde den kunstweg van Hellendoorn op Rijssen. Niettemin werd die voorzorg door 2 der gevreesde dieren ontdekt, de jongen op den grond gesleurd en dermate gebetenof liever gescheurddat het te treurig is alle bijzonderheden te vermelden. Een gedeelte van het hoofd van dit ongelukkig jongentje is op den weg gevonden; de armen zijn als het ware van het lijf geseheurd en er is geen hoop op behoud van zijn leven. Niettegen staande geneeskundigen spoedig ter hulp aanwezig waren heeft men het noodig geoordeeld assistentie van Rijssen te roepen. Het jongentje is opgenomen bij den Rijksopziener der jagt Balster, waar het is behandeld, en kan niet naar de woning zijner ouders worden vervoerd. Zoo de zoon van gemelden opziener niet toevallig op de plaats was gekomen zou de ongelukkige knaap letterlijk geheel zijn verscheurd geworden. Men hoopt dat dit zoo treurig voorval het daar henen zal leidendat het hondenrot voor het vervolg voor goed onschadelijk worde gemaakten dat de eigenares zulks alsnu zelve zal begrijpen. Uit Nijmegen berigt men Bij het uitbreken van den grond voor een kelder in de steenstraat bij de Waalkade vond men 11. Vrijdag een menschengeraamte met schedel, kaakbeenenz. Op last der politie is Zaturdag het onderzoek naar dezen geheimzinnigen vond voortgezet geworden. Pe kerkeraad der Waalsche gemeente te 's Hertogen bosch heeft zijn kerkgebouw ter beschikking gesteld van eenige predikanten, om in het Nederduitsch godsdienstige voordrag ten te houdeu ten einde een dam optewerpen tegen de mo derne theologiedie aldaar van den kansel der Hervormde kerk wordt verkondigd. Ds. Chantepie de la Saussaye van Rotterdam is 11. Ponderdag aldaar opgetreden. Prof. van Oosterzee van Utrecht, Ds. Gunning van 's Hage en andere predikanten van verschillende Protestantsche kerkgenootschap pen hebben zich bereid verklaard om tot dit doel mede te werken. Als een opmerkelijk en verblijdend verschijnsel wordt uit Bussum gemeld, dat, toen de hulpprediker T. C. van der Kulk, beroepen naar Oosterend op Texel, dezer dagen zijn afscheidsrede hield, deze ook werd bijgewoond door eenige Roomsch Katholieken, die, in vereeniging met de Protes tanten den vertrekkenden leeraar een sierlijk geschenk in zilver hebben aangebodenals een bewijs hunner achting en vriendschap. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te St. Annaland Ds. J. B. Kreulen pred. te Hallum. Een aantal vrienden en vereerders van den Hoogleeraar J. M. Schrant hebben het plan om een blijvend gedenktee- kend hunner liefde en achting op het graf van den dierbare ontslapenewiens sterven voor de wetenschap zoowel als voor de lijdende menschheid een groot verlies is, op te rigten. 't Zal wel niet aan groote sympathie voor dat plan ont breken. De thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 5 7°, des avonds te 8 uur 50°, te lü uur 46°. Zondag morgen te 5 uur 42°, te 8 uur 47°, 's middags te 12 uur 49°, 's namiddags te 4 uur 49°, te 5 uur 47°, 's avonds te 8 uur 47°, te 10 uur 46°. Maan dag morgen te 5 uur 43°, te 8 uur 48°, 's middags te 12 uur 55°, 's namiddags te 4 uur. 56°. Het aantal troependat het grondgebied van het ko ningrijk Polen bezet, is bijna verdubbeld sedert het begin van den opstand. De autoriteiten die over een talrijke magt te beschikken hebben (170,000 man), kunnen ieder oogenblik troepen zenden waarheen zij het noodig oordeelen en laten aan de roovers rust nog duur. Men raag vertrouwen dat de opstand niet meer die uitbreiding zal erlangen die hij ten vorigen jare hadmaar daar hij dezen winter niet gefnuikt i9kan men niet met zekerheid zeggen dat hij in het najaar beteugeld zal wezen. Zekere heer W. Beizenherz te Frankfort aan den Main fabriekant van electrische huistelegrafen heeft een electrische dieven-verschrikker uitgevonden die wel niet zeer in de gunst van de heereu van het langgevingerde gilde zal deelen. Het toestel wordt des avonds in de kamer, die men bewaken wilof ook wel aan de kastwaarin de kostbaarheden ge borgen zijn, geplaatst of vastgehecht en door een zeer een voudig middel met een draad verbonden door een electrisch wekkertoestel in de slaapkamer of elders geplaatst; zoodra nu de minste beweging op den vloer der kamer of nabij de kast die men bewaken wil plaats grijpt, begint het wekker- toestel zijn taak en houdt niet op met leven te maken voor dat alle beweging heeft opgehouden. Een zonderling feit levert de geschiedenis van de be legering der Duppeler Schansen ophetwelk zich later mis schien zal verklarenmaar waarvan men tot heden te ver geefs de oorzaak navorscht. Tot heden heeft men bij elke belegering zoo krachtig mogelijk het aanleggen der parallel len bemoeijelijkt en door een hevig vuur ondoenlijk gemaakt, indien de belegerden daartoe in staat warende bezetting der Duppeler schansen heeft nimmer gepoogd dit op kraeh- tige wijze te bemoeijelijken of dit te beletten zoo dit moge lijk was. Te vergeefs zocht men tot heden de oplossing van dit vreemde verschijnsel bij een belegering. Uit Kuffstein wordt gemeld dat het beruchte roo- verhoofd Rozza Sandordie gedurende twee jaren aldaar gevangen heeft gezeteneensklaps spoorloos is verdwenen. Veroordeeld tot de doodstraf, was deze in levenslange ge vangenisstraf veranderd en had men in de vesting Kuffstein met inachtneming van de meeste voorzorgen een cel voor Sandor ingerigt en ten einde nog zekerder te gaanhem handen en voeten door middel van ketenen aan elkander geklonken. Niettegenstaande al deze voorzorgen is Sandor in den nacht van 7 op 8 April jl. ongemerkt uit zijn ge vangenis ontkomen. Te Weenen is aan een der schouwburgen voor den tijd van eenige weken geëngageerd de Spaansche danser Danato die slechts één been heeft. De nieuwe Keizer van Mexico heeft den architect van Miramare, den heer Junker, benoemd tot ridder van de orde van Guadeloupe. Te NaDtes is een brand van petroleum gebluscht door een emmer ammonia in den kelder te stortenwaar de brand zich ontwikkelde. Dit middel werd door een apothe ker aan de hand gegeven. Het had onmiddellijk de ver langde uitwerking en Nantes bleef voor een groot gevaar bewaard, daar de brand uitbarstte in een gedeelte der stad waarin onderscheidene magazijnen van brandbare stoffen ge legen zijn. Eerstdaags zal te Parijs een merkwaardige tentoon stelling en verkooping gehouden worden. De Poolsche vrou wen van eiken stand hebben hare gouden en andere siera den bijeengevoegd en deze naar Parijs opgezonden om daar bij opbod in het openbaar te worden verkocht. Colliers braceletten ringenoorbellen en alle sieraden van dien aard hebben zij ten offer gebragt ten behoeve van den strijd voor Polen's onafhankelijkheid waarvoor hare echtgenooten broe ders, vaders en zonen hun leven geven. De Poolsche vrou wen hebben beroep gedaan op de sympathie die Polen's zaak in Frankrijk ondervindt; volgens berigten uit Parijs zal dat beroep niet vruchteloos geweest zijn. Men heeft te Parijs een arrestatie bewerkstelligd waarbij is uitgekomen het bestaan eener bende lazzaroni die in het volkomenste far niente, ten schade der waarlijk ongelukkigende publieke weldadigheid exploiteren. Men heeft van uur tot uur den dagelijkschen reistogt dezer hei dens kunnen nagaan. Ten 7 uur 's morgens zijn er een 200tal in de rue de l'Echiquer, om van de weldadige soeurs de portien soep te ontvangen. Ten 8 ure houdt een wel dadige spekslager in die buurt uitdeeling en de lazzaroni zijn daar om zijne giften te onderscheppen. De in vodden gehulde troep begeeft zich vervolgens naar de kazerne van de gendarmerie der garde aan het Louvredan naar de kazerne Napoleon waar hun nieuwe soepuitdeelingen wach ten. Dan spoeden zij zich naar de plaats waar de ter markt komende appelen worden gelost. Na afloop van de markt is de straat vol half rotte of beschadigde vruchten. Die zijn hunne prooi. Met behulp van een klein zakmesje weten zij zich het goede deel wel te doen smaken. Het slaat 12 uur

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2