Zaturdag 16 April. No. 1275. A". 1864. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot predikanten bij de Protes- t&ntsche gemeente in Nederlandsch Indie heeren J. T. A. van Dorppredikant bij de Hervormde gemeente te Hoor naar, P. van der MeulenHervormd predikant voor de dienst der Nederlandsche bezittingen ter kuste van Guinea, thans met verlof hier te lande, en F. Hoog, predikant bij de Her vormde gemeente te Hoogvliet. Yau wege het Ministerie van Financienis het vol gende bekend gemaakt: Blijkens de ondervinding worden de brieven bestemd voor Japan dikwijls ongefrankeerd ter post bezorgd. Zjj worden in dat geval in de gesloten Ne derlandsche brievenmalen voor Batavia verzondenten einde met een rechtstreeksche scheepsgelegenheid uit Nederlandsch Indie hunne bestemming te bereiken. Het blijkt echter dat vermits de bedoelde gelegenheden uit Nederlandsch Indie naar Japan zelden voorkomende brieven langs dien weg meestal een belangrijke vertraging in de overkomst onder vinden. Aan het publiek wordt dus herinnerddat de brie ven voor Japanten einde langs den kortsten weg over Singapore te worden verzondenbier te land moeten ge frankeerd worden. In de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad is uitspraak gedaan in de zaak van Mr. K. A. Poortman qq., tegen de algemeene commissie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en momboirkamers. De Raad heeft de voorziening in cassatie verworpen. Het prov. gerechtshof van Gelderland heeft Donderdag bij een breedvoerig gemotiveerd arrest P. J. Dingemans, zonder beroep, laatst gewoond hebbende te Nijmegen, thans gedetineerd te Arnhemschuldig verklaard aan moedwilligen manslag en hem veroordeeld tot 20 jaren tuchthuisstraf. De Gemeenteraad van Breda heeft tot een geldleening van ten hoogste /'150000, tegen 4L pCt. rente 'sjaars be sloten tot bestrijding der kosten van voor rekening der gemeente uittevoeren openbare werken. Voor de Provinciale Commissie van onderwijs in Zuid- Holland zijn, gedurende het afgeloopen examina, 260 per sonen geëxamineerd, 131 toegelaten en 129 afgewezen. Toe gelaten zijn: voor de vakken van het lager onderwijs: 17 hoofdonderwijzers2 hoofdonderwijzeressen 1 huisonderwij zeres, 34 hulponderwijzers en 10 hulponderwijzeressen. Voor het meer uitgebreid onderwijs, volgens art. 1 zijn toegela ten, in het Fransch, 9 onderwijzers en 12 onderwijzeressen; in het Engelsch, 4 onderwijzers en 13 onderwijzeressen; in het Hoogduitsch3 onderwijzers en 6 onderwijzeressen wiskunde 3 onderwijzers; in het teekenen 1 onderwijzer, en in het handwerken 16 onderwijzeressenwaarvan 2 al leen voor de nuttige. In den Koninklijken Franschen Sehouwburg te 's Hage Zal Zaturdag avond worden gegeven de laatste voorstelling van de opéra le Trouvère, voorafgegaan door de opéra-comique le Postillon de Lonjumeau. Zaturdag 11. heeft te Noordeloos een bijna ongeloof lijk ongeval plaats gehad. Een kind van de wed. de Baat omstreeks 6 jaren oud, dat op een over den openbaren weg voortgetrokken wordend marmeren rolblok ging zittenviel vooruit er af, zoodat de 800 Nederl. ponden zware rol over het kind heenging, hetwelk echter, tot aller verwon dering, er weinig of niets door gedeerd is. Vermoedelijk heeft de roldoor de rondheid van den dijkzich meer naar de andere zijde dan naar die van het kind overgeheld, op het oogenblik dat zij over het kind heen liep. Als een tegenhanger van de medegedeelde beoordee ling der lezing van Dr. Laurillard te 's Hage in de vorige week gehouden, overgenomen uit een Haagsche brief, die in de Arnhemsche Courant geplaatst was, nemen wij nu op wat in het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage over die lezing wordt gezegden waaruit tevens blijkt hoe verschillend het oordeel zijn kan. //Dat Dr. Laurillard een bij uitnemendheid populair man is, die met onloochenbaar recht als een volksredenaar mag worden begroetdaarvan kon een ieder zich bij vernieuwing overtuigen, die Woensdag avond, den 7den dezer, in Dili- gentia, waar door het genootschap: //Oefening kweekt ken nis" zijn laatste bijeenkomst in dit saizoen werd gehouden het optreden van dien gevierden spreker bijwoonde. Ondanks toch het een April-avond wasdie ons veeleer aan een Decern- ber-nacht deed denkenwerd ook hier een talrijke schare niet te vergeefs gezocht, en de toejuiching, welke hij zoo blijkbaar aan zijne hoorders ontlokte, vertolkte zeer welsprekend den bijval, dien hij bij hen ook thans mogt verwerven. En hoe zou het ook anders kunnen geweest zijnwaar een persoon lijkheid zoo merkwaardig en eigenaardig als Laurillard ons tot cicerone was bij een bezoek in het Museum Wirtz Cj "l LEIDSCH DAGBLAD Deie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.96, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Norn- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0,76. Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 6 Cts. Zegelrecht 36 Cis. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 54 m.; 3 u. 59 m.; 6 u. 9 m. 9 u. 8 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 n. 46 m.; 3 u. 6 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2| u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 'snamiddags. Postbualigtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u. en te 11 u., 'snamiddags te 3 u. 46 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indisobe Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 916 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente'Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aeoijnseo dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Direote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1