Buitenlandsch Nieuws. De Gemeente-Commissie van het Nederd. Hervormd kerkgenootschap alhier heeft door den druk openbaar en door algemeene verspreiding de leden der gemeente bekend ge maakt met stukken, betreffende de onderhandelingen tot schik king van het tusschen den kerkeraad en de Gemeente-Com missie bestaand geschil, gewisseld van 6 November tot 30 Maart 11. De Algemeene Kerkeraad is aangevangen met een voorstel tot minnelijke schikking, het uitvloeisel van den wensch tot vredeuitgeboezemd door enkelendie ernstig eerlijk en ter goeder trouw vereffening van het hangende geschil bedoelden. Onder de stukken is niets te vinden wat eenigermate grond geeft, om te weten, welken geest hen bezielde, die door een zeker reglement van 1861 een col- legie uitmakendat geen gezag en geen beheer heeft. De poging tot minnelijke schikking is verijdeld door een on handige en ter kwader uur gestelde reserve van den Alge- meenen Kerkeraaddie evenwel reeds een eind gevórderd was op den goeden wegdie onfeilbaar tot minnelijke schik king leiden zoudaar de afgevaardigden der Gemeente-Com missie het voorstel hadden gedaan n om door de aanneming van het Provinciaal Reglement op de administratie enz. in Zuidholland langs wettigen weg een einde aan den bestaan- den strijd te maken." Dat middel werd reeds in het Leidsch Dagblad door ons aan de hand gedaan omdat het strookte met wet, recht en orde. Dr. S. Sr. Coronel vangt zijn overzigt van een be schouwing over de Leidsche wolfabrieken en haar invloed op de gezondheid der arbeiders aldus aan Onder de dierlijke en plantaardige grondstoffendie tot vervaardiging van geweven stoffen gebezigd wordenbehoort de dierlijke wol wel tot de gezondste. Ofschoon dit over het algemeen en op zichzelf voor die grondstof waar is, zoo is haar invloed op de gezondheid van arbeiders, die ze ver werken echter verschillend en hangt zoowel van de wijze waarop zij verkregen wordt, als van de verschillende soor ten van bewerkingdie zij ondergaat en de plaats waar dit geschiedt, af. Een en ander is van overwegenden invloed en mag bij de beschouwing van dien tak van industrieuit een hygiënisch oogpunt, derhalve niet voorbij gezien worden. Bij het overzigt, dat wij van de Leidsche wolindustrie hier wenschen te leveren, zullen wij op die drie hoofdmo menten in het belang van de gezondheid der werklieden onze aandacht te vestigen hebben. Zoo als de titel van dit artikel aangeeft, zullen wij ons echter hier alleen bepalen bij den fabriekarbeid, daar met dezen de grootste meerderheid van werklieden in de Leid sche wolindustrie zich bezig houdt en de huisarbeid thans slechts tot ondergeschikte bewerkingen beperkt is. De huis arbeid wordt bovendien door zoo vele bijomstandigheden ge compliceerd dat het moeijelijk zou vallen, om zijn invloed op de gezondheid met juistheid te abstraheren. Wij hebben ons bij ons onderzoek echter niet alleen tot het leven in de fabriek bepaaldom de gezondheid en wel vaart der arbeiders te leeren kennen het huiselijk en sociale leven hebben wij evenzeer in aanmerking genomen en zullen daarover, in enkele trekkenaan het slot van dezen arbeid handelen. De fabrieken, door ons bezocht, bedragen 12; daarvan zijn 2 lakenfabrieken 4 dekenfabrieken2 grein- en pole- mietfabrieken2 wolspinnerijen en 2 saaijetten- en wollen- garensfabrieken. Daaronder zijn ook, die, behalve het hoofd- fabriekaat, nog andere producten leveren. Zoo worden in som mige deken- en greinfabrieken ook saaijetten en garens ver vaardigd. De bevolking dezer fabrieken bestaat uit 136 5 arbeiders, naar de seksen en leeftijdenvoor zoo ver de ons verstrekte opgaven luidenin de volgende rubrieken verdeeld Beneden 12 Van 1214 Van 14—20 Volwassenen. jaren. jaren. jaren. Ongeh. Geh. Jong. Meisj. Jong. Meisj. Jong. Meisj. M. Vr. M. Vr. 13 4 109 51 178 115 74 77 193 6 en bovendien 72 j., 117 m., 246 volw. m. en 100 volw, vr. Men ontwaart hieruit, dat het aantal kinderen beneden 12 jaren en dat der gehuwde vrouwen betrekkelijk gering is, een verschijnsel, dat in onzen tijd, nu men algemeen van het misbruik van jeugdige en «wakke krachten en de nadeelen voor het huiselijk leven en de opvoeding der jeug door het bezigen van gehuwde vrouwen in de fabrieken, hoort sprekenwel de opmerking waard is. In de fabriekendie wij thans zullen gaan beschouwen worden de voornaamste bewerkingen door stoomkracht ver- rigtslechts 1 fabriek bezigt daartoe geen stoomkrachteen andere heeft een afzonderlijke stoomspinnerijafgescheiden van de fabriekdeze beide laatste zijn dekenfabrieken. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der op. centen en eigene middelenten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Maart 1863 en 1864, alsmede van die opbrengst over de 3 eerste maanden dier beide jaren. De thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 48°, des avonds te 8 uur 45°, te 10 uur 42°. Woensdag morgen te 5 uur 3 8°, te 8 uur 44°, 's middags te 12 uur 54°, 's namiddags te 4 uur 52°. Omtrent den toestand van den Koning van Wurtem- berg schrijft men aan de Duitsche Nordsee-Zeitungdat de Koning volstrekt niet gelooft aan zijp naderend einde. Hij is vast overtuigd dat hijzooals hem een voorspeld werd 91 jaar zal worden. Hij moet dan ook nu een zomerverblijf te Wiesbaden hebben besteld en bij elke opwekking zijner levenskrachten rijzen er van die grootsche plannen bij hem opzooals hij altijd tot bevordering van het welzijn zijns volks koesterde. Een van zijn laatste plannen is de oprigting van een zoölogischen tuin te Stuttgardt. Voor dezen tuindie hoofdzakelijk tot acclimatatie strek ken zal, is f 140,000 beschikbaar gesteld. Er zullen geen vleeschetende dieren worden opgenomen. Naar luid van particuliere mededeelingen uit Ulhe- böl, een plaatsje in de nabijheid van Sonderburg, mag deze stad als geheel verwoest worden beschouwd ten gevolge van het vreesaelijke bombardement, waaraan het gedurende vele dagen en nachten heeft bloot gestaan. Alleen in den nacht van 2 op 3 April jl. zijn ruim 40 inwoners der stad ge dood en gekwetst en zoowel vroeger als later hebben zeer vele personen er het leven verloren. Op den 6den bevond zich waarschijnlijk geen enkel inwoner meer te Sonderburg. Er is van de Pruissische zijde herhaaldelijk beweerd, dat Son derburg moet beschouwd worden als de sleutel van de poort, welke tot de Duppeler schansen geleidt. Bij het leger op Alsen en onder de bezetting der Duppeler Schansen is nie mand, door wien die meening wordt gedeeld en het feit, dat de verdediging dier schansen met gelijk succes als vroe ger wordt voortgezet, levert het onomstootbaar bewijs, dat de verwoesting dier stad aan de belegeraars geen voordeel heeft gegeven. De Deensche bewoners van het eiland Alsen en het leger zijn ten hoogste verontwaardigd over de han delwijze van de Pruissen. Hoe groot het aantal stukken geschut van de nieuwe constructie ook moge zijndoor het talrijke leger der Pruis sen tegen de Duppeler schansen in batterij gebragt, hoe goed dit geschut moge bediend wordendit is reeds over tuigend geblekendat het beBte geschut met getrokken ziel weinig effect maakt op zware aarde schansenal zijn zij eerst kortelings opgeworpen gelijk hier het geval is. Vrij algemeen heerscht op Alsen en bij de Deensche bezet ting der Duppeler schansen het gevoelendat de Pruissen nu het bombarderen der werken zoo weinig uitwerkt, op nieuw tot het bestormen der schansen hunne toevlugt zullen nemenen door hunne geduchte overmagt de Deensche troepen zoo mogelijk zullen trachten te verpletteren. Te Berlijn is dezer dagen een zonderling misdrijf door MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand Maart. 1863. 1804. Zuivere opbrengst over de 3 eerste maanden. 1863. 1864. Geslagt (opc. inv.) Binnenl. Ged. (id.) Buitenl. Gedist.(id.) Gemaal (eigen mid.) Wijn,fruit- kunst wijn (id.) 2125,74s I 2430,71 6048,69 j| 4494,431 223,37s] 5469,66 7090,84s 1226,77s.' 1496,62s 15094,24s 15512,61s 5745,91"!/ 6137,93s J 20 3 55,97' 19120,11' 16773,24s 661,18s 15269,10 4493,55 42942,99s 4809,82' 50423,85

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2