LA CONSOLATION BOÜQUETTER VAR LEVERDE BLOEIER. KEUKENMEID Advertenticn. Men vraagt te Huur schijnt de heer Guizot het staatkundig terrein te hebben vaar wel gezegd, om het kerkelijke te betreden. Jl. Woensdag woonde de beroemde man een vergadering bij van de Pro- testantsche Bijbelvereeniging, alwaar hij het woord voerde en zijn rede besloot met de volgende woorden //De Bijbel zal blijven triomferen, te midden van alle menschelijke twisten over geloofspunten wij zijn hier bene den slechts de werktuigen eu de dienaren van den Godde- lijken wildie menschen niet bij magte zijn tegen te wer ken." De heer Guizot schijnt in den laatsten tijd wel tot het fatalismus overtehellen. Er is te Parys op nieuw een werk verschenendat een oud redacteur van La Presse, de heer A. Peyrat, heeft uitgegeven //La vie elementaire et critique de Jésus." De schrijver komt, ofschoon langs andere wegen, tot dezelfde conclusien als de heer Rénan. Hij treedt niet in schilderach tige beschrijvingen, hij laat het sentimenteele gedeelte geheel onaangeroerd, slechts uit een wetenschappelijk oogpunt be spreekt en betwist hij de goddelijkheid van Jezus. Men doet dus een geregelden aanval tegen het grondbeginsel van het Christendom; het is een worsteling die in naam der men schelijke rede wordt gedaan. De verbittering is zeer leven dig, zoowel by de geestelijkheid als bij de reactionairen, die verklaren dat de maatschappij in hare fondamenten is geschokt. Men wil nu doen proclameren dat een aanval te gen de goddelijkheid van Jezus gelijk staat met hoogverraad met een aanval tegen het gouvernement. Aan het Handelsblad van Antwerpen wordt uit Char leroi een antwoord op den inhoud van le Maudit medege deeld en practisch het nut van de biecht aangetoond Het volgend voorval, waarvan wij de echtheid waarbor gen heeft dezer dagen in onze stad plaats gehad De erfgenamen van mevrouw Marie Josepha Eassart, wed. in eerste huwelijk van wijlen den heer Bertrand en in tweede van wijlen den heer Tilmanne, waren in het sterfhuis ver- eenigdin tegenwoordigheid van den vrederechter Lebon den notaris Delbruyère en den advokaat Chaudrontoen de Eerw. kanonik Raoulpastoor-deken dezer stad, ongenoo- digd en onverwacht in de zaal trad. Gij zijt waarschijnlijk verwonderd mij hier te zien zeide hij binnenkomende. - //Inderdaadantwoordden verschei dene stemmen te gelijk. - //Welnu, stel u gerust," ging de eerbiedwaardige priester voort. //Ik heb hoegenaamd geene pretentie op het erfdeelik kom u enkel een kleine terug gaaf doen; ziehier. En uit zijn zak een zorgvuldig toege bonden pakje halende, overhandigde hij het aan den vrede rechter. Het behelsde goudbankbilletten en andere waarden ge zamenlijk voor een som van twee honderd duizend francs. Dit alles werd voor de oogen der verbaasde en tevens vergenoegde erfgenamen op de fafel geteld. Allen zagen zwij gend toe. De vrederechter noodigde den Eerw. priester uit te gaan zittenzeggende dat hij hem een bewijs van ontvangst zou schrijven, doch de priester weigerde. //Het is mij in den biechtstoel toevertrouwd, zeide'hij 1 ik weet zelfs niet hoeveel er is en ik heb geen ontvangst bewijs noodig. Vaarwel!" Hierop verwijderde hij zich. Zij die altijd beweren dat de biecht tot niets dientzul len toch moeten bekennen, dat zonder haar deze teruggaaf, welke - wij herhalen het - echt is, nooit zoude plaat9 ge had hebben. In een der Engelsche correspondentien uit Sonderburg leest men: In het begin der vorige week was een luitenant der Deensche armee 's nachts uitgegaanom de buitenposten te surveilleren. Een dezer posten naderende en als naar ge woonte door den schildwacht aangeroepen zijnde, bemerkte hij dat hij het wachtwoord vergeten was. Het gevolg hiervan was, dat hij door eenige manschappen overvallen en door een korporaal bij den kraag gepakt werdom aan den of ficier der wacht te worden overgeleverd. Ongelukkig was die korporaal een Sleeswijkerdie meer een Duitschen dan een Deenschen tongval had, zoodat de luitenant niet anders dacht, dan dat hij in handen der Duitschers was gevallen. Daar het te donker was om elkanders uniformen te onder scheiden en de luitenantuit vrees van zich te verraden geen enkel woord sprakmeenden zyn aanvallers op hnnne beurt aok al dat zij een van de hoofden der Pruissische ar mee gevangen hadden genomen. De arrestant liet zich dit evenwel niet welgevallenmaar begon met den degen van zich afteslaan en greep den korporaal stevig vast, om hem naar de Deensche wacht te brengen. De korporaal verde digde zich met de bajonnet, ten gevolge waarvan een ge vecht ontstondhetwelk zoolang duurde tot er eenige man schappen toeschotendie de wederzijdsche vergissing be merkten. Hiermede was de zaak nu wel afgeloopen, maar inmiddels was de luitenant zoo hevig gewond, dat het schier een wonder zal zijn zoo hij het leven er afbrengt. Het hof van assises te Port-au-Prince (Haïti) heeft onlangs vier negers en vier negerinnen ter dood veroordeeld ter zake van gruwelyke mishandeling en moord, gepleegd op een zevenjarig meisje. Het arme kind werd eerst eenige dagen bij een dier misdadigers gevangen gehouden en daarna geworgd; vervolgens werd het hoofd van den romp gesne den het nog warme lijk gevild en het vleesch van het slagtoffer door de kannibalen gegeteneindelijk werd het hoofd op een soort van altaar geplaatst en hield het achttal een processie er om heen, na afloop van welke plegtigheid de huid en de ingewanden begravenen het bloed en de beenderen in aarden vaatwerk verzameld werden. De mis daad moest volgens de verklaring der veroordeelden vol- bragt worden, omdat een menschenoffer aan hunnen god noodig was, ten einde een van hen te bevrijden van de gemeenschapwaarin hij met de helsche geesten stond. On der de acht personendie zich aan het afschuwelijk feit schuldig maaktenbevonden zich de oom en de tante van het kinden geen van allen kon tot de overtuiging gebragt wordendat hier een slechte daad was begaanmet onbe schrijfelijke koelbloedigheid verhaalden zij het misdrijf tot in de kleinste bijzonderheden en het verfoeijelijke bygeloof dat er hen toe bragtzou henindien hun god weder zulk een offer eischte, onmiddelijk doen gehoorzamen. Men verlangt tegen 1 Mei op een Buiten, uur van Leideneene zeer bekwame die ook geschikt is eenig huiswerk te doen. Adres, brieven francoonder let ter IS, Bureau Leidsch Dagblad. TERSTOND een OPEN ERF of PAKHUIS in de nabijheid van het water gelegen. Adres franco met opgave van huurprys, letter Ia. bij GEBROE DERS VAN DER HOEK Boekhandelaren te Leiden. Sigaren-Fabriek3de Baansteeg Utrecht. Verkrijgbaar a contant de volgende soorten SIGAREN, tegen bygestelde prijzen: planteurs f 160; la ville d'Utrecht f 60 en f 70; regalia's a /"60; echte manilla pointues a 45; id. cortadus A. A. f 47: la thenesia N°. 1 (havana) f 30; id. N°. 2 f 35 justicia a f 28; heliotropiums renumel mo del a 25; gewoon model a f 24 Penetella's f 25; laura's renc. mod. f 24 dun en klein model f 22; gewoon regalia mod. f 17; benevens 78 van ver schillende soorten van f 8.50 tot f 16. Monsters verkrijgbaar in ytj- kistjes of per bos van 25 stuks. Per 1000 stuks worden dezelve franco per rijn- en centraal-spoorweg verzonden. Brieven en gelden franco. van allen aard, worden vervaardigd in den wintertuin van E. H. KRELAGE EN ZOON te HAARLEM. Eene uitvoerige beschrijvende catalogus en prijs courant van dit artikel is onlangs uitgegeven en op franco en geteekende aan vrage gratie te verkrijgen.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 3