Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. het voordeel der mindere standen. Men moet het geschilpunt: directe belastingen of accijnsentot de eenvoudige vraag beperkenmoeten de mindere standen die weinig verdienen worden ontlast? Z. M. heeft Jhr. Mr. H. H. Roëll, Commissaris des Konings in de provincie Noordholland, benoemd tot groot officier der orde van de Eikenkroon en den heer Paul van Vlissingen te Amsterdam tot commandeur dier orde. Z. K. H. Prins Napoleon is heden morgen te half 9 uur, vergezeld van den Franschen gezant, met den gewonen spoortrein uit de residentie naar Rotterdam vertrokken. De Prins heeft gedurende HD. kort verblijf in de residentie in sommige magazijnen vrij belangrijke aankoopen gedaan. De Minister van Financiën heeft bepaalddat het kan toor der directe belastingen en accijnsen te Beek c. a. zal overgaan tot de 6de kl. Naar men verneemt, zün de ontwerpen van wet tot vaststelling der reglementen op het beleid der Regering in de koloniën Suriname en Curasaoreeds den 6den dezer door den Koning aan de Tweede Kamer aangeboden. De Limburgsche bladen verzekerendat in September te Maastricht een zamenkomst tusschen den Koning der Ne derlanden en den Koning der Belgen zal plaats hebben. Men verneemt, dat Gedeputeerde Staten van Gelder land hebben beslotende onlangs door den Gemeenteraad van Arnhem vastgestelde nieuwe verordening op het bouwen enz. aan Z. M. den Koning ter vernietiging voortedragen voor zooveel die bepalingen betreftwelke in strijd met de wet zijn te achten. - Naar men verneemt, is het model voor het te Am sterdam opterigten gedenkteeken ter eere van Joost van Von del gereed en heeft de hoofdcommissie zich alsnu tot den Raad gewend en de beschikking gevraagd over een gedeelte van het pleintjedat tegen de Grimnessesluis gelegen is. Maandag is bij den Hoogen Raad der Nederlanden kamer van strafzaken, behandeld de zaak van W. de Rijk, boterhandelaar, door de rechtbank te Amsterdam schuldig verklaard aan overtreding ter zake van plaatselijke belasting, door het invoeren binnen de stad Amsterdam van een hoe veelheid boter zonder bewijs van aangifte, van betaling of verrekening en te dier zake veroordeeld tot f 100 boete en de kostenwelk vonnis door het provinciaal gerechtshof in Noordholland is bevestigd. Er zijn echter tegen 's hofs ar rest, waarvan de veroordeelde in cassatie is gekomen, geen middelen aangevoerd, waarop die veroordeeling berust. De advokaat-generaal heeft geconcludeerd tot verwerping. Uit spraak 20 dezer. Bij het provinciaal gerechtshof in Zuidholland heeft het O. M. Maandag conclusie genomen in de vroeger ver melde zaak van de Jong en Comp. tegen A. E. Maas. De conclusie strekte tot bevestiging van het vonnis a quo. Uit spraak 4 Mei. - De Akademie-feesten te Groningendit jaar te hou den zullen een geheele week duren. De gecostumeerde op- togt zal door ongeveer 150 personen worden voorgesteld. Behalve het diner, zal er ook een gecostumeerd bal plaats hebben. De feesten zullen gewis een groote menigte naar de hoofd stad dier provincie lokken. Nu reeds zijn er met moeite ka mers voor die week te verkrijgen. Te Scheveningen worden door 2 Engelsche ingenieurs op het strand opmetingen gedaannaar men zegt op last van den heer Neville D. Goldsmidwelke in verband zouden staan met de ontwerpen tot aanleg eener zeehaven aldaar door een Engelsche maatschappij. Maandag heeft ten Raadhuize te 's Hage de aanbe steding plaats gehad van het leveren van honderd duizend vierkant behakte Luiksche keijen. Daarvoor waren 7 inschrij- vingsbilletten ingekomen. De minste inschrijvers waren Penn en Bauduin te Dordrecht, voor de som van f69,10 per 1000. stuks. Het stoomjagt Jéröme Napoleon ligt aan de Willems kade .in de Maas te Rotterdam en is sedert een paar dagen tegen den'' wal gehaald. Het beloop van het schip is zeer elegant:' en vlug. Het tuigwerk is zeer solied en fraai. De voorsteven prijkt met een vergulden adelaar met uitgestrekte vleugelen. Het bovendek is voor een gedeelte bedekt met geschilderd zeildoek en voorzien van een glazen tent. Van binnen is het schip uiterst fraai, en gaat alle beschrijving te boven. De groote zaal is met de prachtigste stoffen be hangen en bekleeden een vorstelijk ameublement doet ver geten dat men in een stoomjagt is. De prachtigste voorwer- pen van weelde versieren dat gedeelte en de andere appar tementen van het keizerlijk vaartuig. De bemanning bestaat uit marine-officiers en matrozen allen in zeer eleganten uni form gekleed. Groot is het aantal nieuwsgierigen dat da gelijks het schip komt bezigtigenhoewel het aan weinigen vergund is, het van binnen te beschouwen. Uit Lochem meldt mendat de sterke drank weder een offer heeft geëischt. Een der arbeiders aan den spoorweg was Zaturdag avond in zulk een beschonken toestand geraakt, dat zijn kameraden hem op de kar, bestemd tot vervoer der gekochte levensmiddelen, naar de keet moesten brengen. Aan de keet gekomenbleek hetdat men wel de levensmidde len en een ander arbeider, mede beschonkenhad overge- bragtdoch dat dè andere bovenbedoelde gemist werd. Toen men terugkeerde om hem te zoekenvond men hem aan de kant eener sloot liggen slapen. Op de aanmaning om op te staan-weigerde hij niet alleenmaar worstelde zelfs met den persoon die hem gevonden had zoodanigdat beiden in het water geraakten. Weder aan land gekomen en door zijn makker nedergelegd, terwijl deze hulp wilde gaan ha len schijnt hij op nieuw in het water gerold te zijn. Toen de hulp kwam opdagenwas er nog wel ademhaling te be speuren doch onmiddelijk ingeroepen geneeskundige behan deling vermogt zijn levensgeesten niet weder optewekken. Benoemd tot predikant bij de Hervormde gemeente te Spijk Ds. J. H. Guldenarm te Oostwold. Uit het openbaar gemaakt 6de jaarlijksch verslag der Vereeniging voor Christelijke belangen alhier blijkt, dat de spreekzaal is vergroot, waardoor 300 zitplaatsen zijn aan gewonnen en een betere luchtverversching is aangebragt; binnen den tijd van zes weken waren de daarvoor benoo- digde f 3000 gedekt door f 1350 aan giften en f 1650 in -renteloos voorschot. De inkomsten-rekening over 1863 liet toe 5 aandeelen aftelossenterwijl het aantal vaste contri buerende leden aanzienlijk toenam. Op de Zon- en feestda gen was 5 5 malen in het jaar door predikanten uit verschil lende kerkgenootschappen het Evangelie verkondigd, doch werd door den secretaris de veelbeteekenende overtuiging uit gesproken, dat ondanks al het goede, waartoe de Vereeni ging als middel diende, nogthans een abnormalen toestand bleef bestaandie aan ieder het gemis van kerkelijke ge meenschap deed gevoelen. De thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 49°, des avonds te 8 uur 46°, te 10 uur 44°. Dingsdag morgen te 5 uur 45°, te 8 uur 47°, 's middags te 12 uur 5 5°, 's namiddags te 4 uur 50°. Voortdurend luiden de berigten nopens den gezond heidstoestand van den Koning van Wurtemberg meer be vredigend. Naar men thans meldtis Zr. Ms. gesteldheid van dien aard, dat zij een voorgenomen reis naar Wiesba den en de hoop op verder herstel door het badgebruik toe laat. Wat echter nog altijd bezorgdheid wekt, is de voort durende zwakte des hoogen lijders. Men begint weder iets van den hertog van Augus- tenburg te hoorendie in den laatsten tijd zeer stil in Kiel leefde, zoodat reeds zijn dood was verkondigd. Hij schijnt nu voornemens een reis door Holstein te maken om zich aan zijn volk te vertoonen. Het dorpje Peetz, waar hij het eerste bezoek bragtvlagde bij zijn komsten de autori teiten hielden er aansprakendie door den hertog beant woord werden. Zijn twee Ministers zijn de heeren Francke en Samwer, die, ten einde den pretendent op den Hol- steinschen troon beter ter zijde te kunnen staan drie maan den verlof hebben gevraagd aan hun souverein den hertog van Saksen-Coburg. Van Guizot moet te Parijs een nieuw werk ter perse zijndat eerlang het licht zal zien onder den titel van Godsdienstige overpeinzingen." Op zijn gevorderden leeftijd t7

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2