N°. 1272. Woensdag 13 April. A" 1864. Het verlies door afschaffing van plaatselijke accijnsen te lijden. LE1DSCH DAGBLAD. De*e Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Noro- mer» Vijf Cents. Prijs dar Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Graveuhage, Delft, Schiedam en Botterdam te 10 u. 4 in.; 12 u. 54 ra.; 8 u. 59 m.; 6 u. 9 m. a. 8 m.j naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 46 m.; 3 u, 5 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; vaa Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2i u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 11 u., 'a namiddags te 3 u. 45 m. '«avonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 916 en 25 van elke raaand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur's ra. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad oy onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aeoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Üingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Men zegt; //overal waar accijnsen zijn wordt daarin bij gedragen door vreemdelingen, hoe kort zij ook vertoeven. Dezen zou men door directe middelen niet kunnen treffen en ontzaggelijk groot is dikwijls het getal personen, die men alzoo ongevoelig belast." Dat bezwaar zal men ook voor Leiden kunnen doen gelden en niet alleen de vreem delingen of de wekelijksche marktbezoekersmaar ook de krijgsbezetting en de studenten daarbij op het oog hebben. De Economist merkt daarop aan het volgende; nVoor alles moet men echter in het oog houdendatzoo in de ac cijnsen bijdragen de tijdelijk aanwezigen, die geene inge zetenen zijnaan den anderen kant onttrokken worden de tijdelijk afwezigen die ingezetenen zijn, en die bij een stelsel van directe belasting zouden betalen naar rato van hun ver mogen ter plaatse, waar zij te huis behooren. Indien al de reizigers op eene plaats betalenal de inwoners die op reis zijn betalen niet; de eersten wint men bij accijnseumaar de laatsten verliest men. Dit moge nu op sommige plaatsen eenig verschil makenover het geheel genomen zal het zich wel opwegen." Beschouwen wij de zaak wat dieper en grondiger. De vreemdelingen of marktbezoekers, de militairen en de stu denten worden niet rechtstreeks door de accijnsen getroffen maar om ons te bepalen bij de plaatselijke accijnsendie binnen Leiden worden geheven, zij betalen den accijns in den prijs der voorwerpen van verbruikdie zij koopen bij bakker en vleeschhouwerbij wijnkoopers en sociëteit- of koffijhuishouders en herbergiers: - bij ingezetenen. Worden deze laatsten bij de afschaffing van accijnsen ontlast, dan kunnen zij vleeschbrood, wijn en jenever wat goedkooper geven; maar worden zij, in plaats van accijnsen, hooger in de dir. belastingen aangeslagen, dan moeten zij in de hoogere prijzen der bedoelde voorwerpen een billijke vergoeding vin den en langs dien weg deelen die marktbezoekersmilitairen en studenten weder in de plaatselijke la3ten. De verhooging der aanslagen in de plaatselijke directe belasting zal invloed hebben op kamerhuur, brood-, vleesch- en drankverbruik zoodat ten slotte over het algemeen ook zij bijdragen in de gemeene lastendie vroeger hun aandeel betaalden in de plaatselijke accijnsen. //Men rekent het getal vreemdelingenAmsterdam bezoe kende en door elkander aldaar acht dagen vertoevende, op 40,000 personen.. Nu staan 40,000 personen in acht dagen verblijf gelijk met circa 875 personen in 365 dagen; dit kan men dus voor de jaarlijksche consumtie gelijkstellen met een bevolking van 875 zielen. De bevolking van Amster dam is thans circa 250,000. Deze vermeerdering van con sumtie, door vreemdelingen aaugebragt, staat dus tot de bevolking als 1 285. - Op een voordeel van circa percent komt het argument der vreemdelingen neder, zelfs in een stad als Amsterdam." Binnen Leiden komen er geregeld gemiddeld 200 markt bezoekers wekelijks één dag. De 6 00 militairen zijn er door gaans het geheele jaar. 300 studenten houden, na aftrek der vacantiedagenzich gemiddeld 9 maanden van ieder jaar binnen Leiden op. Naar dezelfde berekening komt dit neder op 825, die het geheele jaar vertoeven of 1 45 in verhou ding tot de bevolking. Wanneer wij nu aannemendat de geheele bevolking aan accijnsen opbrengt 184,500 'sjaars, als: geslagt 21,500 gemaal 68,000, wijn 18,000 en gedistilleerd 77,000 dan deelen de marktbezoekers, militairen en studenten daarin voor ƒ4000 en zoo wij dat zelfs verdubbelenop grond dat zij ineer gebruiken aan belaste voorwerpen dan de massa, gemiddeld hoofd voor hoofddan is er ƒ30,000 jaarlijks aan perceptie-kosten noodig, om die 8000 te behouden; geheel buiten rekening latende wat door de uitsluitende hef fing van directe belasting nog ten hunne laste kan worden gebragt. Om voortdurend die som aan de gemeentekas te verzekerenzouden de lastige en kostbare plaatselijke tolli- niën moeten in wezen blijvenhandel en nijverheid aan de daarmede gepaard gaande belemmeringen onderworpen en een onevenredigheid in stand gehouden of gewettigd worden die de last der plaatselijke accijnsen ongelijk drukken doet. Op dat bezwaar moet vooral gelet wordendat veel meer dan noodig is, om in de plaatselijke behoeften te voorzien, moet geheven worden tot dekking der kosten van invorde ring en toezigt van de plaatselijke accijnsen. Bij de afschaf fing wordt reeds dadelijk een groot deel bespaard dat jaar lijks toeneemt en eindelijk binnen zeker tijdsverloop L3BjQkQP bedraagt. Bij de heffing van een plaatselijke d^rÉcte belas^. ting zal altijd een ongelijkheid vaa druk worden. weggênp,-n men en de verandering van stelsel ook moeten strekken. iïK? iA ï--. '-y-$ e*2

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1