Buitenlandsch Nieuws. Het gerucht gaat dat het hoogst bekroonde plan met een Ionische kolonade en oud-Dorische rotonde prijkt, waarboven de teekeuaar (en zeer terecht)een zuidelijken hemel van schitterend blaauw heeft aangewasschen. Wij kunnen de be trekkelijke verdiensten van het plan niet beoordeelenvoor dat de tentoonstelling is gehouden waartoe het uitzigt door het programma wordt geopendmaar men verwacht in elk gevalvan de oordeelkunde der commissiedie immers een bepaling omtrent den Nederlandscheu kunststijl in haar pro gramma heeft opgenomendat onze goede stad Amster dam van nieuwe begiftigingen met Grieksche tempelfron ten en Romeinsche pantheons bewaard zal blijven. Onze va deren van de XVIIde eeuw zoowel de Nederlandsche mees ters als hunne modellendie het Rijks Museum en onze openbare stadsgebouwen bevolkenen bestemd zijn om het nieuwe Museum te betrekken hebben althans aanspraak op een woning in den stijl van hun land en hun tijd. Door de heereu graaf van Rechteren LimpurgG. Sa- leraonson en Mr. van Roijen is aan de Nederlandsche Cre- diet- en Depositobank overgedragen de aanzienlijke hoeveel heid van 2600 bunders veengrond gelegen in de gemeenten Ambt Hardenberg, den Ham, Hellendoorn en Vriezenveen, meer of min in de onmiddellijke nabijheid van de kanalen van Almelo op Zwolle en Deventer en Gramsbergen. Vol gens de daarvan reeds voorloopig opgemaakte statuten is het maatschappelijk kapitaal 2 millioen gulden, terwijl de aandee- len zullen groot zijn ƒ500. Deze Maatschappij, welke de eerste Nederlandsche veenmaatschappij is, stelt zich een ma chinale turfbereiding voor. Met belangstelling ziet men de werking te gemoet. Een berigt uit Zutphen meldtIn het eerste kwar taal van dit jaar zijn alhier 7 zelfmoorden gepleegd. Bui tendien bleef een poging daartoe, door omstandigheden bui ten den wil des daders, zonder doodeiijke gevolgen. In het Verslag der commissie van de Tweede Kamer lazen wij nog het volgendeMet leedwezen stuiten wij op nieuw in dit verslag op de meermalen uitgesproken klagt, dat de voorbereidende ontwikkeling der studenten zooveel te wenschen overlaat. Aan elke der drie Hoogescholen is dit euvel waargenomen en de gunstige indruk van sommige me- dedeelingen wordt getemmerd en verzwakt door die alge- meene opmerking. Wel trachtte men hier en daar, met lof- waardigen ijver, in het gebrek te voorzien, bijv. te Utrecht, waar één der hoogleeraren der wis- en natuurkundige facul teit daarom met de studenten der beide eerste studiejaren, welke zijne lessen bijwoonden, afzonderlijke oefeningen hield, hoofdzakelijk met het doel, om hen te ontwikkelen en tot het met vrucht bijwonen van hooger onderwijs geschikt te maken. Doch het komt ons volstrekt noodig voor middelen optesporen tegen de voortplanting van een kwaaddat aan den bloei der akademiën knaagt, omdat het den ijver der nieuw aankomenden doet verflaauwen tot verzuim in het ge trouw volgen der lessen noopt en tot een ongebonden leef wijze den weg baant. Wij zouden in overweging geven, of men niet beginnen moest met aanteekening te houden van de inrigtingen of onderwijzers, bij wie deze kwalijk voorbe reidde kweekelingen ter school gingen opdat door openbare bekendmaking of een anderen heilzamen maatregel een prikkel tegen ijverloosheid gegeven wierd een tweede stap zou dan kunnen zijrjop hervorming of verbetering der verkeerde instellingen bij regenten of belanghebbenden aan te dringen. Misschien mag men ook rekenen op den gunstigen invloed der nieuwe organisatie van het lager en middelbaar onder wijs, want tot dusverre sloten de trappen niet behoorlijk in elkander en was versnippering van krachten een verderfelijk gevolg van de afgebroken opklimming. Voortaan zullen wel- ligt leeraars en leerlingen zich onverdeeld kunnen wijden aan de beoefening van ieder studievak in vast afgebaken- den kring. Met weemoedige voldoening troffen wij onder de geschen ken eene verzameling boeken aan door de weduwe van den hoogleeraar van Assen als een herinnering aan haren over leden echtgenoot geschonken, alsmede de collectie van on uitgegeven handschriften van Valckenaer, benevens een aan tal brieven door verschillende geleerden gerigt aan Perizo- niu9, WesselingValckenaer en Ruhnhenius, een geschenk van de weduwe van den overleden curator Mr. L. C. Luzac. Al deze namen herinneren aan het tijdperk van Neêrlands onvergankelijken letterroem, waaraan de beide edele man nen uit wier nalatenschap de Leidsche boekerij aldu9 werd verrijkt, op meer dan een gebied nieuwen luister bijzetten. Moge dit goede voorbeeld vroeger hier te lande niet zeld zaam later meer en meer in onbruik geraakttot navol ging wekken De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 36°, te 10 uur 35°. Donderdag morgen te 5 uur 32°, te 8 uur 38°, 's middags te 12 uur 45°, 's namiddags te 4 uur 47°. Hoe men in Polen den opstand bedwingt kan uit de twee volgende staaltjes blijken Een papierfabriekant te Lo- wicz werd een boete opgelegd van 1000 roebels, omdat in zijn fabriek twee oude vrouwen werden aangetroffen die geen verblijfpas bezaten. Zij woonden wel niet in de stad, maar in een gehuchtje op 5 minuten afstand van de poort. Toen zij dit wilden aanvoeren, werden zij met inhechtenis neming bedreigd. Te Wilna is het aan de winkeliers verboden met hunne klanten Poolsch te spreken. Voeren zij tot hunne verontschul diging aan, dat zij geen andere taal kennen, dan wordt hun geautwoord dat zij in dat geval verpligt zijn bedienden te nemen, welke andere talen kennen. Ten gevolge van de aanzienlijke bestellingendoor verscheidene gouvernementen gedaan bij den heer Krupp te BerlijD, tot het vervaardigen van een groot aantal stukken zwaar geschut van gegoten staalheerscht in de beroemde staalfabriek te Essen een steeds toenemende bedrijvigheid. Thari9 zijn meer dan 6000 personen aldaar werkzaam en spoedig zal dit aantal nog met de helft worden vermeerderd. De Koning van Pruissen heeft den heer Kruppter beloo ning van zijn gewigtige diensten aan den staat bewezenin den adelstand willen verheffenwaarvoor de fabriekant be leefdelijk heeft bedankthetgeen onder de vrienden en ver eerders des heeren Krupp een zeer gunstigen indruk heeft veroorzaakt. Gedurende het eerste kwartaal vaD dit jaarzijn te Weenen geslagt en uitgevoerd 312 paarden, derhalve 9 meer dan in het eerste kwartaal van het vorig jaar, waaruit blijkt dat het gebruik van paardenvleesch aldaar aanmerkelijk voor uit gaat. De vroeger meermalen besproken reorganisatie van de school voor fraaije kunsten te Parijs, is door de Frau- sche regering ingetrokken; zij heeft moeten zwichten voor het verzet der studenten die echternaar het oordeel van onpartijdigenongelijk hebben. Thans verzekert men weder, dat voor het houden van de Conferentie niet den 12den dezer maand maar den lsten Mei is bepaald en volgens de verklaring van lord Palmer- ston zijn alle Mogendheden, uitgezonderd de Duitsche Bond, toegetreden tot een Conferentie zonder voorafgaande over eenstemming omtrent de grondslagen. Daily News zegt, dat, zoo de Keizer der Franschen slechts de helft der wijsheid bezat die hem gewoonlijk toe geschreven wordt, het hem gemakkelijk zou vallen de con ferentie in een congres te veranderen zooals dit in Novem ber jl. werd voorgestelden hij het genoegen zou smaken zijn voorstel door de staatsliedendie het eerst van de hand wezen te zien aannemen. De Moniteur heeft 11. Dingsdag morgen gemeld dat Z. K. H. Prins Napoleon, die zich thans hoogst waarschijn- lijk in Nederland bevindt, zich niet naar Zweden zal bege ven. 't Is zeer mogelijk, maar nu vraagt men, omdat de Moniteur daarover zwijgt, of hij dan ook misschien naar Ko penhagen gaat? Men spreekt te Parijs nog al over dat uit stapje van den Prinsdewijl het saisoen als behalve uitlok kend mag genoemd wordenom reeds nu een reisje voor louter genoegen te ondernemen. De Moniteur heeft, als tegenhanger voor de demon stratie welke onlangs te St. Petersburg plaats greep, een berigt van La France wedersprokenvolgens hetwelk de verjaring van den slag bij Waterloo in het afgeloopen jaar nog feestelijk te Londen zou zijn gevierd. In wederantwoord zegt La France zeer bedaard dat op den bedoelden dag, den 18deu Junij 1863, door den lord Mayor van Lon-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2