Buitenlandsch Nieuws. weg nieuwe gebouwen 4e plaatsendieeven als al wat te 1 Arnhem gebouwd wordt, door sierlijkheid uitmunten, en gre tig tegen hooge huurprijzen bewoners vinden. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag 11., heeft te Echten een allerhevigst onweder gewoed. Bejaarde personen heugt het niet, in dezen tijd des jaars, het ooit zoo te heb ben zien bliksemen. Dat moed en opofferende menschenliefde in onze dagen even als van oud3 onder de Nederlandsche vrouwen worden aangetroffendaarvan levert de volgende gebeurtenis weder een sterk sprekend bewijs. Een 5jarig kind was te Helder in een regenbak gevallen en het gevaar was groot; 't scheen zoo goed als zeker dat het hulpelooze kind op noodlottige wijze den dood in het water zou moeten vinden. Onderschei dene mannen waren op die plaats aanwezig, tengevolge van het hulpgeschrei. Geen hunner scheen echter kans te zien om het kind van een wissen dood te redden. Er moest toch op 't oqgenblik gehandeld worden; het minste uitstel zou den dood van het kind ten gevolge hebben. Daar bevond zich op die plek een vrouwgenaamd D. B., die zonder aarzelen zich naar omlaag in den regenbak begaf en, gehol pen door de omstanders, het kind in de armen der dank bare ouders terugvoerde. Men verneemt, dat de hoofdcommissie tot de zaken der Israëlieten, in hare jongste te Amsterdam gehouden al- gemeene vergadering o. a. heeft besloten een adres van ge- lukwensching en dankbetuiging te rigten aan sir Mozes Mon- tefiore, wegens zijne reis naar Marokko, in het belang der lijdende menschheid in het algemeen en in dat zijner geloofs- genooten aldaar in het bijzonder, met zulk een goeden uit slag ondernomen. Uit Nijmegen schrijft menNadat gedurende dezen winter door de predikanten Hooykaas Herderschee en ter Haar in de zaal der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen naar aanleiding van het boek van Rénan een reeks van voorle zingen was gehouden over het leven van Jezus, in een mo dernen zin, trad den lsten April aldaar als spreker op de heer Berends, med. doet. alhier, die de zaak van een katho liek standpunt beschouwde, de authenticiteit der evangelische boeken vooral uit de getuigenissen der allereerste kerkvaders betoogde en op een geduchte wijze tegen Rénan's werk te velde trok. Een zeer groote menigte had van de uitnoodi- gingen des heeren Berends tot het bijwonen van deze lezing gebruik gemaakt. De heer N. Karsdorp te Dordrecht is het eenig over gebleven lid der Doopsgezinde gemeente aldaar. Hij begrijpt dus het recht te hebben die gemeente, op grond van ar tikel 1700 Burg. Wetb. als ontbonden en zich als eige naar te beschouwen van de gebouwen dier gemeente (een klein kerkje en twee dito huizen) en van een ten haren be hoeve bestaande (juist niet zoo bijzonder groote) inschrijving op het grootboek. De heeren J. A. de Boer, A. J. de Boer en G. W. van den Bovenkamp echter begrijpen het anders, en wagen een poging om het //zalig zijn de bezitters" te logenstraffen. Zij roepen de Doopsgezinden, te Dordt en in den omtrek gevestigdop tot een vergadering. De opgeko- menen bevinden elkanders bewijzen van kerklidmaatschap in orde, stellen een reglement vast voor de Doopsgezinde ge meente te Dordrecht, benoemen een bestuur (waarbij de heer J. A. de Boer als diaken), en doen van alles een notariële acte opmaken. Daarmede gewapend stelt de heer de Boer een actie in tegen den heer K. tot over- en afgifte der be zittingen van de Doopsgezinde gemeente en tot het doen van rekening en verantwoording. De heer K. heeft daar iets tegen en beweert dat hij volkomen rechtmatig heeft ge handeld en er van het een noch van het ander sprake kan zijn. De arrondissements-rechtbank te Dordt oordeelt even wel dat hij wel degelijk tot afgifte enz. verpligt iswanneer maar de rechte eischer, de Doopsgezinde gemeente van Dordt opkomt. Maar tevens beslist zij dat die nooit kan en nooit zal opkomen wijl ingevolge de inrigting van het Doopsge zind kerkgenootschap, elke gemeente zelfstandig is en de heer de Boer c. s. eene Dordtsche Doopsgezinde gemeente hebben opgerigtmaar niet de gemeente, die den heer K. tot afgifte en verantwoording zou kunnen roepen. Daar die gemeente misschien alleen door den heer K. zelf zou kunnen worden gesticht en hij daartoe moeijelijk kan worden gedwongenschijnt hem het rustig bezit ge waarborgd vooralnadat de uitspraak der Dordtsche recht bank door het provinciaal gerechtshof van Zuid-Holland on- langs is bevestigd. De Algemeene Vergadering van de Nederlandsche Ver- eeniging tot afschaffing van sterkendrank zal dit jaar gehou- den worden te Nijmegen, in de eerste helft van Julij. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Aalst Ds. D. Niessen te Giessen en Rijswijk en te Linscho- ten Ds. J. W. Geselschap te Heemstede. Door den kerkeraad te Petten is toezegging van be roep gedaan aan den heer W. Schuurman kandidaat bij het prov. kerkbestuur van Zeeland. Bedankt voor het beroep naar Nieuwe Tonge door Ds. W. H. J. Baart de la Faille te Deinum voor Gaast en Fer- woude door Ds. A. Meerdmk te Scheveningen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 45°, des avonds te 8 uur 40°, te 10 uur 40°. Zondag morgen te 5 uur 38°, te 8 uur 44°, 'a middags te 12 uur 51°, 's namiddags te 4 uur 48°, te 5 uur 48°, 's avonds te 8 uur 45°, te 10 uur 45°. -— Maan dag morgen te B uur 46°, te 8 uur 46°, 's middags te 12 uur 49°, 's namiddags te 4 uur 48°. Uit alles blijkt, dat de strijd, op den 2den Paasch- dag vóór en bijna tusschen de Duppeler schansen gestreden, nog bloediger geweest is dan aanvankelijk berigt werd, ter wijl de lof over de houding der manschappen die in het ge vecht zijn geweest eenparig is. De hoop op een spoedige ge- heele zegepraal blijft onverzwakt. Intusschen is bij de oorlogs hospitalen der Johanniter-orde nog een derde te Nübel ge voegd en wel als voorloopig depot voor zwaar gekwetsten van alle rangenterwijl de Orde ook een zeilkotter heeft afgehuurd, die, onder bevel des Rijksridders baron von der Knesebeck Carven de zieken en gekwetsten van de aanleg plaatsen aan den Flensburger zeeboezem afhaalt om hen in de hospitalen te Flensburg afteleveren. De Köln. Zeitung bevat in haar nummer van Vrijdag 11. een artikel onder het opschrift: //De nieuwe Keizer van Mexico." Het slot van bedoeld artikeldat tevens kan strek ken tot beoordeeling van den geest van het gansche stuk, luidt aldus, //Frankrijk wacht op het vertrek van den nieu wen Keizer van Mexico met een verlangen even reikhalzend als de vos in den put gevallen zijnde, op den bok wachtte, welken hij den aangenamen smaak van het water aanprees, in de hoop dat hij hem daardoor zou verlokken in den put te springen, opdat hij zichzelven op die wijze zou kunnen redden uit den hoogst gevaarlijken toestand, waarin hij zich bevond." Te Pesth heeft het volgende voorval plaats gehad.' Voor een paar weken is aldaar een roman in het licht ver schenen getiteld: Een verkochte Echtgenoot. Een dame, beboorende tot den hoogsten rang, meende daarin duidelijke toespelingen te zien op de omstandigheden haars levens, ten gevolge waarvan een van hare broeders den schrijver uit daagde tot een tweegevecht, waarin eerstgenoemde drie ern stige wonden bekwam. Maar hetgeen nog zonderlinger luidt, is dat gemelde schrijver reeds vijf andere duellen heeft ge had met naastbestaanden of echtgenooten van een vijftal dames, dezeu tot de zeer gegoede, anderen tot de mindere rangen der burgerklasse behoorendewelke dames allen haar portret in de hoofdpersoon van bedoelden roman hadden gezien. In Kiew heeft een onderofficier dooi toeval het reeds half volvoerde plan ontdekt dat door de Poolsche insurgen- ten, welke aldaar in een toren der vesting gekerkerd waren, tot hunne ontvlugting was gesmeed. De gevangenen zijn ver deeld in 5 secties; de 5de 100 man in getal, had onder den grond een zeer langen doorgang gegraven van 6 ellen middellijn, die buiten de vesting uitkwam. De onderofficier viel bij een wandeling om de wallen in een kuil, vermoe delijk door het uitgraven veroorzaakt, en ontdekte daardoor het bijna voltooide werk. De vlugt zou waarschijnlijk dien zelfden nacht hebben plaats gehad. Eenige insurgenten moe ten reeds vroeger ontsnapt zijn. Uit Warschau wordt gemeld dat de archiven van de revolutionaire regering gevonden zijn.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2