I 1263. Zaturdag 2 April A° 1864. Binueiiiandsch Nieuws. ED Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. A fxonderlijke Noiu- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 54 m.; 3 u. 59 m.; 6 u 9 m. 9 u. 8 m.; naar tiaar era en Amsterdam te 8 u. 46 ra.; 11 u. 46 in.; 3 u. 5 m.; 4 u. 52 ra.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ichtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat\s morgeus Ce 8 u. eu te 11 u., 'a namiddags te 3 u. 15 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen tén 11 u. en 3 u. 45 m. 's namiddags. Oost-Iadisohe Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijUs -Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op on bepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. 'Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage de9 Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is opeu dagelijks vau 101 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12i uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijuseu, dagelijks vau 8 1 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechteu en Acoijnseu dagelijks van 91 uur eu van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maaudag, üingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 nur. vau Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Door Z. M. is aan Mr. E. Roos van Bienema, op verzoekmet 1 dezereervol ontslag verleend als officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Heerenveen, en zijn benoemd; tot officier van justitie bij de arrondisse ments-rechtbank te Heerenveen Mr. B. Brouwer, thans sub stituut-officier van justitie bij die rechtbank; tot substituut officier van justitie bij die rechtbank Mr. B. W. N. Serva- tius thans rechter-plaatsvervanger in de rechtbank en advokaat te Assen en tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Sneek Mr. J. A. Willinge Prins, advokaat en secretaris der gemeente Weststellingwerf. Z. M. heeft verplaatst de navolgende contrt. der dir. bel., in- en uitg. rechten en accijnsen als: de heer J. W. R. T. Baerts, van Doetinchem naar HeusdcnW. Kaute* laar, van Gulpen naar Doetinchem; J. W. van der Noordaa, van Schagen naar MedemblikC. J. C. van de Ven, van Alphen naar Goes; en benoemd tot contrs. der dir. bel., in- en uitg. rechten en ace.: te OssM. Haentjen», thani surnumerair, waarnemend contr. aldaar; te Schagen, P. H. W. Ligtenberg, thans surn. te Amsterdam; te Alphen, L. E. Uijttenhooven thans surn., waarn. contr. te Goes. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft met algemeene stemmen op één na.hesloten, om geen adres aan de Tweede Kamer intezenden betreffende het aanhangig wetsontwerp tot wijziging der Gemeentewet, voor zooveel de plaatselijke be lastingen betreft. Vrijdag jl. werd bij de arrondissements-rechtbank te 's Hagenamens den eischer, Mr. H. J. A. Raedt van 01- denbarneveltdoor den procureur Troost, conclusie genomen in zijne vordering tegen de hoofdcommissie voor de tentoon stelling van Nederlandscbe oudheden die ten vorige jare te Delft is gehouden. Die vorderin? sttekt tot het verleenen van een schadevergoeding van f 2000 wegens het door zor geloos vervoer geheel beschadigen van een in gips geboet seerd afbeeldsel van den landsadvocaat Johan van Olden- barneveit. Heden Vrijdag zou door den procureur Eyssell, namens de verweerderessede hoofdcommissie, conclusie in deze zijn genomen maar het nemen van die conclusie is 8 dagen uitgesteld. Men verzekert, dat de belangen van den eischer worden waargenomen door Mr. H. M. van Andel en die voor de verweerderesse door Mr. W. Wintgeos. In de Donderdag te Amsterdam gehouden jaarlijksche algemeene vergadering der Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij is het dividend vastgesteld op ƒ65 per aandeel en tot commissaris voor Rotterdam benoemd de heer Joost van Vollenhoven. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 'sHage, zullen Zaturdag avond worden ten tooneele gevoerd de opéra comique les Porcberons, benevens de 2de, 3de en 4de acte van de opéra la Muette de Portici. - Woensdag 6 April zal een buitengewone voorstelling worden gegeven van de groote opéra la Favoritewaarin Mr. Roger, eerste tenor van de groote opéra te Parijs, de rol van Fernand vervul len zal. Uit de acte van beschuldiging, door den procureur- generaal bij het provinciaal gerechtshof in Gelderland, opge maakt tegen- P. J. Dingemans, oud 41 jaren, geboren te Zalt-Bommelwonende te Nijmegen blijkt, dat hij den 21sten Augustus 1851 te Heusden was gehuwd roet A. M. van Her waarden, dat hij, gedurende zijn huwelijk, zich meermalen schuldig maakte aan misbruik van sterken drank, ten ge volge waarvan hij zijne vrouw mishandelde, zoo zelfs, dat de vrouw in 1862 haar man verliet en afzonderlijk ging wonen. Een kind uit dit ongelukkig huwelijk geboren werd ziek en stierf, naar de vrouw heweert ten gevolge van een schrik bij een aangedane mishandeling. De vrouw was lij dende aan een slepende kwaalwelke haar veelal bedlegerig deed zijn. In dagelijksche dronkenschap bejegende hij haar ruw en deed daarenboven aan de verschillende dienstmeiden oneerbare voorstellen, zoodat een en ander te weeg' bragt, dat de vrouwin overleg met haar doctorbesloot een actie tot scheiding van tafel en bed intestellen. Op belofte van beterschap is die actie slepende gehoudenmaar eindelijk werd het verlof verleend om den eisch intestellen haar in trek bij voorraad op gehuurde kamers te nemen en haar voor- loopig 8 gulden 's weeks tot haar onderhoud toegelegd, door den man te verstrekken. - Vervolgens blijkt, dat door den reehter-commissaris verhoord, de beschuldigde heeft bekend zijn vrouw te hebben geslagen. Hij heeft daaromtrent op gegeven dat, toen de voorzitter der rechtbank zich den 23sten Januavij ten zijnent vervoegde en aan zijn vrouw verlof ver leende om tot scheiding te dagvaarden, hem dit koud op het lijf viel, daar hij in het denkbeeld verkeerde, dat de pre sident ten zijnen huize zoude komen om de zaak uit de we-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1