Builenlandseh Nieuws. met man en muis zijn vergaan, daar hij, in zee drijvende niets meer van het schip had bemerkt. Moge deze jongeling aan de reddende hand van zijn Hemelschen Vader, reeds dp zoo jeugdigen leefdtijd ondervonden, in zijn volgend le- •sen" steeds dankbaar indachtig blijven. Van twee zusters te Einden had de eeneAntje een kleinigheid ontvreemd en werd tot 6 weken gevangenisstraf veroordeeld, en toen nu vervolgens de heeren te Aurich meenden haar goed en wel achter slot en grendel te heb ben, vernam men eensklaps dat zij te Einden vrij en frank rondwandelde. Bij onderzoek bleekdat niet zij te Aurich zat, maar de andere zuster, Johanna. Deze, ondervraagd, zei, zwak en ziekelijk te zijn en zich dus verpligt te heb ben gehouden voor hare zuster naar de gevangenis te gaan omdat Antje den kost moest verdienen voor hare moeder. De heeren gezworenen gaven daarop de beide jongedochters ieder nog 8 dagendat echter, met de wet in de hand inderdaad een zeer genadig vonnis was. Woensdag 11. had onder Oudshoorn een geval plaats, dat een ontzettende afloop had kunnen hebben. Een dienst bode bij een familie in dienst had zich tegen Mei verhuurd te 'sHage, maar hare tegenwoordige meesteresse weigerde getuigenis te geven. Zij kwam met den koetsier overeen dat hij een gunstige brief zou schrijven en met den naam van mevrouw onderteekenen. Maar daarop kwam een beleefd antwoord van dankbetuiging in handen van mevrouw, die een onderzoek iustelde en de gepleegde valschheid outdekte. De koetsier beleed dadelijk schuldmaar hij trok zich het verwijt, van een valsche handteekening te hebben gezet, zoo danig aan, dat hij eenige oogenblikken later trachtte zich van het leven te berooven. Gelukkig werd dit nog in tijds ontdekt, maar zijn toestand is nog niet zonder zorg. Onlangs had in een gemeente in Zeeland het volgende met een slaapwandelaar plaats. Een jongen van 15 jaren had gedroomd dat hij zijnen broeder had gedood. Hij stond in zijn slaap op, sprong uit een raam van een belangrijke hoogte, zonder zich te bezeeren en liep naar een put, die op grooten afstand van zijns vaders huis was. Hij wierp zich voorover in die put, vóór dat een arbeider, die hem had zien loopentijd had hem te grijpen. De put was 5U voe ten diep, maar er was weinig water in. De val had den jon gen doen ontwaken. Onmiddelijk werden pogingen in het werk gesteld om hem te redden. Men slaagde er in om hem met een touw optehalen en wat wel het meest te ver wonderen is, hij kwam zonder eenige verwonding van zijn avontuur af. Te Acquoijhet laagste gedeelte van Gelderland is een goede en gave eikenboom, staande aan den Lingendijk geveld, die bij den hoogen stam van circa 12 ellen, op de borst gemeten, bij doorsnede een dikte had van 0,87 el en aan de kop van 1,10 el, bij eene, naar gissing, 140- jarigen ouderdom en die, zoo men verneemt, bij een tweede verkoop f 175 heeft opgebragt, zijnde dit voor deze laag gelegen landen een zeer opmerkelijke groeikracht. Donderdag had er te Zutphen gedurende den gehee- len middag en avond een groote oploop voor het bureau van politie plaats, omdat zich daar, zooals men zeide, een kindermoordenares bevond, welke men des middags had ge vat. De zaak had zich op deze wijze toegedragen: De vrouw van een hoefsmid der dragonders had een onecht voorkind een jongentje van ongeveer 14 jaren; sinds lang mishan delde zij dit kind, doch in de laatste dagen erger, omdat het, om zich op zijn moeder te wreken, haar gedreigd had een door haar beganeD diefstal van goed van een bleek te openbaren. Gedurende de laatste dagen hadden de personen, boven wie zij aan de Nieuwstadspoort woonde, het kind hooren kermen onder mishandelingen der moeder, totdat het gegil eu het gekerm geheel ophielden. Donderdag in den loop van den morgen gaven die benedenbewonersze kere weduwe W. en hare dochter, er kennis van aan de politiewelke een onderzoek in het werk steldeen het lijk van het jongentje in een kast vond. De moeder had, naar men zegt, haar kind onder aller lei folteringen laten doodhongeren. Het gemeen was woedend op den onmensch, die men niet dan onder de sterkste be dekking 's avonds naar bet huis van arrest heeft durven overbrengen. Bij de vrije Evangelische gemeente te Amsterdam is tot herder en leeraar beroepen de heer A. G. Zigeler thans te Antwerpen; in plaats van haren ontslagen leeraar A. Hardenberg. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor- meerde gemeente-te Arnhem Ds. W. H. Gispen te Giessendam. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 43°, des avonds te 8 uur 37° te 10 uur 36°. Vrijdag morgen te 5 uur 34°, te 8 uur 39°, te 12 uur 54°, des namiddags te 4 uur 53°, te 5 51°, uur 's avonds te 8 uur 45°, te 10 uur 41°. Zatur- dag morgen te 5 uur 35°, te 8 uur 42°, 's middags te 12 uur 50°, *8 namiddags te 4 uur 44°. Uit Zwitserland komen voortdurend berigten omtrent den hoogstgevaarlijken toestand der gezondheid van den Paus. Uit Parijs worden die geruchten weersproken en aan de verschijnselen, die voor de gegrondheid van eerstgenoemde berigten pleiten, een geheel bevredigende uitlegging gege ven. Ouder die verschijnselen behoort dat de Paus voor de eerste maal, sinds 19 jaren, geen deel nam aan de groote processie op Palmzondag en ook gedurende de stille week zijn hooge kerkelijke bediening niet heeft waargenomen. De Italiaansche regering heeft, zegt men, hare maatregelen ge nomen voor het geval dat de Paus mogt overlijden. Het gerucht houdt stand dat de Paus zeer ziek is en dat de bulletins, die aangaande zijn toestand worden uitgegeven niet te vertrouwen zijn. Zondag jl. is het dorp Klasnogelegen in de na bijheid van VVjeliczka, door brand vernield. De bevolking dier plaats bestond schier uitsluitend uit lsraeiiten. De gemalin van den Minister-president van Hessen den heer von Da!wijkis onlangs bevallen van een zoon, wiens peterschap ernstig betwist is; want de Minister ont ving van 45 burgemeesters van 11 un-Hessen adressen om de eer te genieten peter van de jonggeborene te zijn. Het jongste nomrner der Montags-Zeitung deelt het volgende berigt mede. De sigaren welke de onbekrompen Hamburgers naar het geallieerde leger hebben gezonden, ten einde de dappere Oostenrijksclie en Pruissische militairen een aangename versnapering te verschaffen op hunne moeijelijke, maar eervolle baan behooren tot de volgende soortenRé de BombaCigarros sub custos da noctu, Nalandos, l)e»- sauer papieren cigarettes, Vomitivos, Cigarros Uberraarkos pur rauchu estra muros, la Constitutionella assoluta Danne- wirkos, enz. zijnde sigaren waarvan de rook voldoende is, om de Denen te doen vlugten, las Cholera los, Verligtings en V rij metselaars-sigaren die zelfs een opperman niet bin nenshuis kan rooken Impossibles, welke soort men nog 2 jaren moet laten liggen en dan wegwerpen en Dosa ludros infama canailla stinkadores de beide laatste soorten hebben de edele menschenvrienden vooral in groote hoeveelheid naar Duppel en Friedericia gezonden. De populaire uitgaaf van n Het leven van Jezus", door Prof. E. Rénanwordt te Parijs dagelijks met duizende exemplaren verkocht. De verkoop vau de manuscripten der hertogin van Berry heeft een talrijke menigte liefhebbers getrokken. De prijzen zijn met onstuimigheid opgedreven, doordien de po litieke hartstogt zich hier paarde aan de gewone zucht tot verzamelen. Een enkel manuscript, dat trouwens geen staat kundige beteekenis had, heeft 80,000 francs opgebragt. De kooper was de Keizer, die het, naar men wil, aan het museum van het Louvre ten geschenke zal aanbieden. De geheele verzameling heeft ruim 100,000 frs. opgebragt Na Horace Vernet en Eugene Delacroix heeft de Aca demie van schoone kunsten te Parijs nu ook een ander ha- rer verdienstelijkste leden door den dood verloren, namelijk den heer Hippolyte Flandrin een geliefd leerling van Ingres en vervaardiger der fraaije muurschilderingen in de kerken van Sint Vincentius, van Paulo en van Saint Germain als mede van uitmuntende portretten des Keizers en van Prins Napoleon. Hij was ten jare 1809 geboren en sedert 1863 lid der genoemd Academie. Ook de wetenschappen leden dezer dagen een verlies door het afsterven van den heer Benoit Hasé, kommandeur van het Legioen van Eer, conservator bij de Keizerlijke biblio-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2