ftiniienlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. en veel vrijere Vevi*ook ter. aanzien van het plaatselijk belastingstelseldat onze Gemeente-besturen tot nu toe ge kend hebben. Het plaatselijk belastingstelsel is tot nu toe grootendeels geënt op en afhankelijk van het belastingstelsel des Rijks. Met het tegenwoordig stelsel te bestendigeu gelijk de Arnhemsche Raad wil - bestendigt hij ook deze afhankelijkheid. Verpligt men daarentegen de gemeenten voornamelijk het oog te slaan op eigene directe belastingen gaat het Rijk de gemeente-accijoseu overnemen, om van het middel eener directe belasting zooveel mogelijk ten be hoeve der gemeenten afstand te doen, dan krijgen ook na tuurlijk de gemeente-besturen de handen meer en meer vrij, omonder het grondwettig gebod der wettelijke //algemeene regels," eigene, naar plaatselijke omstandigheden ingerigte of gewijzigde belastingen te heffen. De vrijheid van keuze voor de Gemeente-besturendoor den Arnhemschen Raad gevraagdkan nooit beter verkregen en verzekerd worden dan door deze scheiding tusschen het rijks- en het gemeen telijk belastingstelsel tot stand te brengenwelke een der hoofdpunten op het programma der liberale partij is. Be stendiging van het gemeentelijke accijnsstelsel, en het daar uit voortvloeijend vastgehecht blijven aan het belastingstelsel des Rijks, is daarentegen juist het middel om de autonomie der gemeentebesturen, in zake vau plaatselijke belastingen, te verlammen." En wanneer nu in de Tweede Kamer deze liberale be ginselenzonder aanzien des persoons of van het bewind, dat aan het roer is, gelijk wij van de onpartijdigheid der volksvertegenwoordigers verwachten, worden toegepast op het fel bestreden wetsontwerp, dan is het niet onzeker welk lot daaraan zal te beurt vallenwant zoo op eenig wets ontwerp, dat verworpen werd de grondwettige formule let terlijk van toepassing was't moest zijn dat wetsontwerp waaromtrent Z. M. verzocht werd het in nadere overweging te nemen. Z. M. heeft benoemd tot grootofficier der orde van de Eikenkroon de heer J. Ludenafgetreden directeur der Ne- derlandsche Bank; voorts tot kantonrechter te Zaandam Mr. M. Donker, thans plaatsvervangend kantonrechter aldaar, bur gemeester der gemeente Wormerveer; tot griffier bij het kan tongerecht te Vlissingen Mr. W. van der Osadvokaat al daar en tot raadsheer in het provinc. gerechtshof in Noord- Holland Mr. A. de Vries, thans rechter in de arr.-rechtbank te Amsterdam. De Minister van Binnenl. Zaken heeft den heer F. Fe- ringa benoemd tot leeraar in de wis- en natuurkunde aan het gymuasium te Doesborgh. De Prov. Staten van Noord-Holland hebbenin hunne buitengewone vergadering van heden Woensdag, tot lid van de Eerste Kamer, in plaats van wijlen den heer F. van der Oudermeulenbenoemd Mr. J. Messchert van Vollenhoven burgemeester van Amsterdam. Burgemeester en wethouders van Deventer hebben zich bij adres tot de Tweede Kamer gewend, tot ontwikkeling van eenige bedenkingen tegen het aanhangig wetsontwerp nopens het recht van zegel. In de consistoriekamer van de Waalsche kerk te Utrecht ligt ten gevolge der opwekking van Ds. Nolst Trenité een adres ter teekening, waarbij aan Ds. Coquerel fils te Parijs een blijk van sympathie wordt gegeven wegens zijn zelfstan dige houding als hulpprediker. Mr. L. Oldenhuis Grataraa te Assen schrijft aan Ds. C. P Hofstede de Groot in de Provinciale Drentsche cou rant over de rechtstreeksche verkiezingen in de Nederland- sche Hervormde kerk het volgende. //Na de scheiding van Staat en Kerk bleef de Hervormde kerk niets dan een zedelijk ligchaameen sociëteit of ge nootschap de manslidmaten maken uit den aard der zaak daarvan de stemhebbende leden uit; het was de geest en de leus der reformatie, dat de geestelijken in dit opzigt niet meer boveD de leeken zouden staan; de Synode had alzoo in 18 5 2 moeten aftreden, niet voor eene andere even als vroeger gekozen Synode, maar voor een Synode door mans lidmaten in de 43 classes gekozen evenzeer moeten de ker- koraderide classikale en provinciale kerkbesturen door de manslidmaten worden gekozen; dau komt men terug tot den natuurlijkeu, eenig en alleen waren toestand." //Gij zegt vóór de directe verkiezingen te zijnik heb dit wel eens van meer predikanten gehoordmaar de zaak blijft zoo als ze is; bij andere gezindten b. v. Joden en Mennonieten zijn ze reeds." //Gij spreekt van de ongehoorzaamheid aan de Synode; 't is waar, maar hoe, indien die te ver gegaan is, indien die heeft bevolen, waar ze geene gehoorzaamheid eischen kan? indien die naar beginselen de gemeenten niet kan ver tegenwoordigen. En komt het woord gehoorzaamheid niet meer te pas onder militairen dan in de kerk?" Met leedwezen vermelden wij, dat het Zuid-Holland- sche tooneelonder directie van den heer Valois, Dingsdag een gevoelig verlies leed door het afsterven van Mevrouw Spoor van Velzen. Een korte maar hevige ongesteldheid ont nam haar aan de kunst. Ook de jong geborene is overleden. Haar echtgenoot, de heer Spoor zelve, bevindt zich mede ernstig ziek en verkeert in zorgelijke omstandigheden, welke, gelijk zich laat denken, door het plaats gehad hebbend sterf geval niet zijn verbeterd. Ook de heer Knijp, acteur aau gemelden schouwburg is door een ernstige ongesteldheid aan getast en verkeert in zorgelijke toestand. Zondag morgen had te Maastricht een voorval plaats hetwelk op de geheele burgerij een smartelijker! indruk heeft gemaakt. Zekere U., als eeu oppassend man bekend en die zoo het schijnt, met 2 zijner zonen in onmin leefde, werd in den vroegen morgen, door een hunner, een gewezen mi litair, met een mes in den rug gewond; de dader werd spoedig daarna aangehouden en naar het huis van arrest gebragt. Zoo meD zegt, moet de toegebragte wonde hoogst gevaarlijk zijn. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 46°, des avonds te 8 uur 40°, te 10 uur 37°. Woensdag morgen te 5 uur 36°, te 8 uur 37°, te 12 uur 43c, des namiddags te 4 uur 46°. De 37 Berlijnsche brouwerijen hebben in het vorige jaar 262,736 centenaars mout verbruikt, waarvoor een be- - lasting is betaald van 175,157 th., 22 silbg., 6 pf. Het centenaar mout levert op ongeveer IJ- ton Maartbier (de hoeveel wit eu bruin bier is iets grooter), zoodat de kwan titeit bier, in Berlijn gebrouwen komt op ongeveer 400,000 ton. Slechts wit bier wordt in een aanmerkelijke hoeveelheid uitgevoerd; ook van het Hoff'sche malz-extract heeft eenige uitvoer plaatsmaar de hoeveelheid daarvan gebrouwen is betrekkelijkerwijze slechts zeer gering. Tot het brouwen van zoogenaamde Beijersche bieren wordt 106,268 centenaars mout gebezigd. Hieruit volgt, dat de 20 brouwerijen, welke deze biersoorten vervaardigeneen kleinere hoeveelheid af leveren dan de 17 andere brouwerijen voor wit- en bruin bier, welke 156,478 centenaars mout verbruiken. De invoer van bieren is groot. Keizer Napoleon heeft aati Adeline Patti een paar prachtige oorbellen met paarlen en diamanten ten geschenke gezonden. Blanqui, die ten vorige jare te Parijs tot gevange nisstraf veroordeeld werd wegens deelname aan een geheim genootschap, is in wauhopigen toestand naar het hospitaal- Necker overgebragt. Deze rampzalige heeft, als gevolg van zijn openlijk beleden republikeinsche beginselen, bijna zijn geheele leven in de gevangenis doorgebragt. Naauwelijks toch was 'hij ontslagenof hij maakte zich weder aan republi keinsche propaganda schuldig en werd op nieuw gearres teerd. In 1832 heeft hij op die wijze, slechts met kleine tus- schenruimten van een paar maanden voortdurend gevangen gezeten. Er is te Parijs ernstig sprake om de steenkolen aan boord der stoomschepen te vervangen door petroleum. Reeds zijn er proeven genomen, die, naar men beweert, met goed succes bekroond zijn. In 2 8 min. tijd verkreeg men van pe troleum een hoeveelheid stoom waarvoor men met steenko len een vol uur behoefde. Men berekent, dat alleen aan plaatsruimte in een enkele reis voor een groot transatlan tisch stoomschip op die wijze eene besparing van 77,000 francs zou worden- verworven.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2