N#. 1256. Donderdag 24 Maart. III. Dexe Courant verschjjnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en ko*( voor I.êideu f 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Noiu- mers Vijf Cents. ,;.^v Pry s der Advertentiëu 1-6 regels ƒ0.76. Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 tl. 4 m.; 12 u. 54 m.; 3 u. 59 m.; 6 u. 9 m. 9 u. 8 m.; naar Haar em en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 n. 46 m.; 3 u. 6 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats llaveu) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt; naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 's namiddags. Postbusligtingen aau de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieiiwstraat's morgens ie 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. '«avonds te 8 u. en op de Zoudagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 's namiddags. Ooat-Iodisohe Laudpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spuorweg-Tolegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder», Maandag en Donderdag te 11 uur. Commune van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie pan Fabricage des Zaturdags vaa 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. Thesauri*dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is ta spreken op het Raadhuis, elkeu werkdag van 'smorgeus 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijmeu, dagelijks van 8—1 uur en vau S6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maaudag, üingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks vau 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Een petitionnement tegen de voorgedragen wijzigingen van de Gemeentewet. Wij gaan over tot de beschouwingendie we in een dag blad vindenwelks artikelen steeds op on3 een aangename» indruk maken. De staatkundige en staathuishoudkundige be grippen en beginselen die wij in de Arnhemsche courant aantreffen vinden steeds weerklank bij ons en een reeks van jarenwaarin we den loop harer beschouwingen volgden ligt achter on9, om ons groote waarde daaraan te doen hechtenaan haar oordeel en ook wel aan hare profecydie op dat gebied een uitvloeisel is van een diepen blik en een helder oordeel. Wij schromen niet daarvoor openlijk uitte- komen omdat des te meer onze ingenomenheid blijken zou met haar.oordeel over het petitionnement. Misschien vermoedt menigeen dat bedoeld dagblad onvoorwaardelijk alles goed keurt, wat door het tegenwoordig Ministerie wordt voorge dragen en verrigt. 't Is er verre van af en wat de nieuwe belastingplannen betreft, dit is zeker, dat de redactie uit drukkelijk verklaart; //te deelen in het motief der oppositie van den Amsterdamschen Baad, die den algemeenen regel des wetgevers niet doeltreffend genoeg oordeelt, omdat hij de gemeentelijke accijnsen spaart, iu plaats van ze onvoor waardelijk afteschaffen." En toch zijn in dat blad eenige artikelen te vinden die gerigt zijn tegen een petitie van den Arnhemschen Gemeen teraad. Die tegenstand bestaat ook aan onze zijde, want bij dat adres wordt de heffing van plaatselijke accijnsen in be scherming genomen door een verdediging van den accijns op het gemaal. Het beginsel van het adres van den Am sterdamschen Gemeenteraad, dat op den voorgrond i3 gesteld achten wij met het Arnhemsche adres geheel in strijd, al was het daaruit reeds blijkbaar, dat de gemaalaccijns te Am sterdam is afgeschaft. //De Arnhemsche Gemeenteraad is op het punt der gemeentelijke belastingen behoudender dan het behoudend Amsterdam. Waar de hoofdstad des Rijks op af schaffing van alle gemeente-accijnsen en de vervanging daar van door andere directe belastingen aandringt, dringt de hoofdstad van Gelderland aan, niet alleen op het behoud zijner accijnsen', maar heft zelfs een antieken, in vergetelheid geraakten lofzang aan, op de zegeningen vau het gemeente lijk accijnsstelsel," Met het petitionnemeut strookt het derhalve geheel, wan neer in dat dagblad wordt toegestemd dat er //in sommige gemeenten afdoende en zelfs overwegende redenen bestaan dat plaatselijke omstandigheden niet veroorloven zonder af stand van een rijksbelasting, al de gemeente accijnsen door gemeentelijke directe belastingen te vervangen." Maar daar tegen strijdt weder het beweren, dat het juist voor Arnhem zeer wenschelijk zou te achten zijn dat dit ontwerp wet werd en in de verhooging der opcenten op het personeel een zeer ruime vergoeding gevonden werd voor een aller- verderfelijkste verbruiksbelasting op een der eerste levens behoeften. Dat beweren i9 daarom onjuist en niet ter zake afdoende, omdat 1°. elke gemeenteaccijns verderfelijk is, daar zij een plaatselijke tollinie behoeft en 2°. de vergoe ding, hoe ruim dan ook, niet voldoende is voor de afschaf fing der overige plaatselijke accijnsen en dus ook der tolliniën. Er is nog een argument aangevoerd, dat tot verwerping van het aangetast wetsontwerp een krachtigen stoot geeft. Wij geven gaarne alles toewat de Arnhemsche courant aanvoert tegen een plaatselijken accijns op het gemaal en tegen het opgedolven bezwaar, dat dit wetsontwerp de vrij heid der Gemeentebesturen aantast, maar //is het eenmaal uitgemaakt, dat het accijnsstelsel een voor de gemeenten ver derfelijk stelsel van belasten is, dan ook is het verderfelijk voor alle gemeenten." En daarom voegen wij er bijdat de wetgever niet kan gedoogen dat bij bijzondere wetten voor eene of andere invloedrijke gemeente van dat beginsel wordt afgeweken. //De wetgever, die toeliet dat een gemeente erkend ver derfelijke belastingen bleef of ging heffen in plaats van erkend doeltreffende belastingen zou zijn pligt verzaken." En hoe zou het dan ooit te verwachten zijn, dat bij een bij zonder wetsontwerp de Regering voordroeg bij wijze van uit zondering op den algemeenen regel het gemaal plaatselijk te belastendat als een allerverderfelijkste belasting op een der eerste levensbehoeften door het Rijk 10 jaren geleden werd afgeschaft? Niet de meerdere wel de geheele beper king van de bevoegdheid der gemeentebesturenom ver bruiksbelastingen te heffer»//is een stap nader tot het groote doel, hetwelk de liberale rigting bereiken wil, het vervan gen van het gemeentelijk accijnsstelsel door een stelsel van gemeentelijke directe belastingen. Is dit doel bereikt, dan is daarmede tevens bereikt een veel grootire zelfstandigheid

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1