ALGEMEEN WOORDENBOEK Advertentien. Winkelhuis met Werkplaats, Broodbakkers-Knecht LIJDENS-PREDIKING KUNST EN WETENSCHAP, VOOR ALLE STANDEN, Ten gevolge van Concurrentie kost iedere aflevering van 32 bladzijden roijaal 80. of 128 gewone bladzij den slechts 18 Cents. Christelijke Itclanseic. Ds. J. H. GÜMUVG, Jr., Lïidsn. A. W. SYTHOFF. Men schrijft uit WeenenTot de voetwasschiug op Groenen Donderdag zullen worden toegelaten 12 behoeftige mannen, van wie de oudste 88, de jongste 79 jaren telt; te zamen vertegenwoordigen zij 997 jaren. Uithoofde allen een zoo hoogen ouderdom hebben bereikt, zijn er plaatsver vangers benoemd, voor het geval dat een of meer hunner, door ongesteldheid of anderszins niet kan opkomen. Volgens berigten vau het oorlogstooneelzijn in den nacht van 19 op 20 dezer 3 batterijen voor Fredericia op geworpen. Een nachtelijke uitval van de Denen werd afge slagen waarbij de Pruissische troepen een officier en een soldaat verloren. Zondag ten half 6 uur in den morgen hebben de Pruissische het vuur op de vestingde stad en het legerkamp der Denen geopend. Hun geschut trof zeer goedzoodat in de stad op verscheidene punten brand ontstond en vijandelijke kanonnen buiten gevecht werden gesteld. Het vijandelijk vuur is niet hevig en rigt geen schade aan. Slechts een Oostenrijksche soldaat werd gewond. Het vuur wordt van Pruissische zijde voortgezet in tegen woordigheid van den Kroonprins en andere vorstelijke per sonen. De hertog van Saksen-Coburg is door den Keizer der Franschen bij het afscheid nemen begiftigd met het groot kruis van het Legioen van Eer. Er is te Parijs sprake van een vereeniging der ad ministratie van de telegraafdienst met die van de poste rijen. Beide zullen dan tot het ministerie van Finantiën be- hooren. Le Droit maakt melding van een allerstoutmoedigsten diefstal, in een der jongstverloopen nachten bij een wijn handelaar in de Rue d'Allemagne te Parijs gepleegd. Nadat de dieven het kantoor opengebroken en daaruit ongeveer 100 frs. hadden onvreemd, vonden zij, al rondsnuffelende, in de keuken eenige cóteletten en andere eetwaren. Met een onbegrijpelijke koelbloedigheid gingen zij vuur aanleggen de cóteletten braden en tafel dekken. Althans vond men den volgenden morgen nog slechts eenige overblijfselen van hun feestmaal, alsmede een aantal, flesschen van den besten wijn en likeurallen tot op den laatsten droppel geledigd. Die maaltijd onder dergelijke omstandighedendie gerustheid bij de misdaad leveren wel het bewijsdat de plegers van den diefstal geene nieuwelingen in hun rampzalig bedrijf waren. Het is thans 41 jaren geleden (den 26sten Februarij 1823) dat Lodewijk XVIII het bevelschrift teekende, waarbij de eerste ijzeren spoorweg in Frankrijk werd bewilligd. Die weg liep van André-zieuz naar Roaune, en dus over 5 5 mijlen. Thans omvat het Fransche spoorwegnet 18,430 mij len, waarvan 17,098 reeds bereden wordt. Vóór 100 jaren had de postkoets van Parijs naar Straatsburg 12 dagen noo- dig en de diligence van Parijs naar Rijssel 10 dagen; de prijs der laatste was 5 5 livres per persoon (de kost er on der begrepen). De Japansche ambassade naar Europa, zal met de eerstvolgende Fransche paketboot op reis gaan. Te Leuven heeft dezer dagen het volgende ongeluk plaats gehad. Ernest S., leerling op het stedelijk collegie stond met zijne kameraden bij de kagchelwachtende op de komst van den onderwijzer, toen een ander leerling be kend door zijn bekrompen verstand, binnenkwameen doos met buskruid uit zijn zak haalde en die in de kagchel wierp, zijne makkers waarschuwende dat zij uit den weg moesten gaan. De ongelukkige Ernest en zijne makkers bleven, wei nig vermoedende wat gebeuren zou. Eenige seconden later werd er een geweldige ontploffing vernomen en de beide jongeliedendie bij de kagchel hadden gestaanvielen als door den bliksem getroffen, neder. Een stuk ijzer had Er- nest aan het hoofd getroffen en hem de hersenpan verbrij zeld. Zijn makker was in den onderbuik getroffen. Ernest is terstond overledenden ander hoopt men in het leven te behouden. De jongeling, wiens onvoorzigtigheid dit ongeluk heeft veroorzaaktis voortvlugtig. De berigten uit Italië blijven bij voortduring zeer onrustbarend luiden ieder oogenblik vreest men de tijding van het overlijden des H. Vaders te vernemen. In Venetie moeten de oorlogstoebereidseleu met koortsachtige opgewon denheid worden voortgezet. Men vreest aldaar zeer voor een oorloghet blijft slechts alleen de vraag wie het eerst zal aanvallen. Men verlangt ten spoedigste te HUUR of te KOOP, een HUIS bij voorkeur op een der beste standen dezer Stad. Men adressere zich met franco Brieven onder Letter B, Bureau Leidsch Dagblad. In een brood- en koekbakkerij wordt gevraagd een bekwaam met primo Mei a. s. Alleen zullen in aanmerking komen die bewijzen van be kwaamheid en goed zedelijk gedrag kunnen overleggen. Adresmet franco brieven onder lett. X. Z. aan het Bureau van dit Blad. VEREENIGING VOOR op Goede Vrijdag 20 Maart 18 64 des avonds ten half acht ure DOOR Pred. te 's ffage. ZAAL, Noordeinde. PIANOMUZIEK. Op nieuw uitgekomen en verkrijgbaar bij alle Muziekhandelaren N°. 25 Deux Recreations, a 80 ets.; N°. 26 Valse facilea 50 ëtsdoor C. VAN TAL, te Utrecht, zoo ook de volgendc, Fantaisies et Romances sans Paroles: N°. 1 L'Amabilité 50 ct. No. 13 The Departure 50 li 2 L'Ahsence 50 ii ii 14 La Serenade 80 c ii 3 La Solitude 50 ii ii 15 Valse de Jacqueline 50 n 4 Le Retour 50 ii ii 16 Pensez a Moi 50 li 5 Valse de Betsy 50 H ii 17 50 ii 6 Les Adieux 50 II n 18 K'Amicizia 80 n 7 L'Espéranee 50 II ii 19 Un Thé Dansant 80 ii 8 Remember Him 50 II ii 20 Feestmarsch Willem III. 50 n 9 Le Contentement 80 II 21 50 ii 10 Souvenir 50 II ii 22 L'Evilé 50 ii 11 La victoire 50 II n 23 Le Revoir 50 ii 12 La Fête 50 1/ 24 Le Dialogue 50 Wordt niet in Commissie gezonden. VAN bewerkt naar Nieuwenhuis' Woordenboek, het Conversation's-Leiicon en andere bronnen. Het Woordenboek zal compleet zijn in 80 afleveringen van gelijken omvang en prijs en in drie jaren worden uitgegeven.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 3