Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. wijzeidat de personele belasting kan en moet zijn een plaatselijke belasting en dat niet het cijfer der bevolking de plaatselijke toestanden bepaalt, maar elk Gemeentebestuur het best weetwelke huurwaarde als minimum, welke grond slagen en welk tarief als maatstaf moeten strekken om de ingezetenen te belasten in billijke verhouding tot hunne in komsten. Z. M. heeft met ingang van 1 April aanst., bij de naamlooze vennootschap de //Nederlandsche Bank" benoemd tot president Mr. W. C. Meestot secretaris-directeur Mr. J. H. Molkenboer; tot directeuren de heeren J. H. Insin- gerF. Bendorp, J. van Heukelom, B. D. Wolterbeek, allen tot dusverre in gelijke betrekking werkzaam benevens den heer H. H. Beelsthans directeur der associatie-cassa te Amsterdam. Z. M. heeft benoemd tot rijkscommissaris bij de maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen Jhr. C. A. E. A. van Panhuys. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Hoogwoud c. a. de beer J. Boverhoff, eervol ont slagen meter-taxateur van den turf op wachtgeld te Wilnis; te Franeker c. a. de heer O. J. van Kammenthans in dezelfde betrekking te Gorredijk en aan den heer VV. F. C. Margadantop zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van commies ter algemeene rekenkamer, behou dens aanspraak op pensioen. Z. M. heeft aan Dr. P. Bleeker, Staatsraad in bui tengewone dienst, te 's Gravenhagevergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder van het Legioen van Eer hem door Z. M. den Keizer der Franschen geschonken. Bij besluit van 11 Maart is als praeceptor geplaatst aan het gymnasium Willem III te Batavia, de heer P. H. Kapteijn doctor in de letteren en bespiegelende wijsbegeerte, thans als geassocieerde staande aan het hoofd der bijzondere inrigting van opvoeding en onderwijs te Barneveld. Het berigt, heden Dingsdag te 1 uur te 's Hage ont vangen nopens den ziekte toestand van Z. M. den Koning van Wurtemberg, luidt dat de nachten altijd zeer benaauwd zijndat de toestand dezelfde is en de krachten afnemen. Naar men verneemt is de 1ste luitenant J. J. H. Gijsberti Hodeupijl van het corps ingenieursmineurs en sappeurs van het garnizoen te Nijmegen benoemd tot adju dant in de 2de inspectie van fortificatiën te Dordrecht en zulks ter vervanging van den kapitein der genie J. F. van Hanswijkwelke op verzoek eervol uit die betrekking is ontheven en in rang naar Nijmegen is overgeplaatst. Naar men uit 's Gravenhage mededeelt, zou, behalve de luit.-generaal der artillerie Daneels van Wijkhuizen, ook de heer van Heurnhoofdofficier by het wapen der genie zijn ontslag als zoodanig hebben aangevraagd. Vrijdag 11. werden Z. M. den Koning, door den heer van Lith, HD. leverancier van vruchten te 's Hage, de eerste nieuwe aardappelen aangeboden. Het aandeel der manschappen voor de ligting der na tionale militie in het jaar 1864 is bepaald op 9,400, waar van voor Zuid-Holland 1639 man, hiervan in het kanton 's Gravenhage 203, Botterdam 249, Delft 72, Schiedam 67, Leiden 105 enz. Bij de Tweede Kamer zijn aanhangig gebleven de vol gende wetsontwerpen 1°. Heffing der grondbelasting in de provincie het Hertogdom Limburg. 2°. Becht van zegel. 3°. r Begistratie. 4°. Begeling van het geneeskundig Staatstoezigt enz. 5°. Wetboek van Strafvordering. 6°. Nadere bepalin gen tot verzekering van den accijns op het zout. 7°. Ver hooging van het minimum van opbrengst van den accijns op de suiker. 8. Bepalingen nopens den accijns op de bie ren en nopens de azijn ma kerijeu. 9°. Personele belasting. 10°. Begeling van het onderwijs van Bijkswege in Indische taal-, land en volkenkunde. 11°. Nadere bekrachtiging van een artikel der concessie voor het kanaal door Holland. 12°. Overeenkomst betreffende goederen van het voormalig kloos ter van St. Agatha. En 13°. Afstand van een Bijksgebouw c. a. van de Hervormde gemeente te Boermond. Voorts is bij de Kamer aanhangig een voorstel van de heeren-. Cool, Heemskerk Az., Blom, Kappeijne van de Cop. pello en van Heukelom tot aanvulling der tegemoetkoming aan de slaveneigenaren op het eiland St. Martin. In de zitting van de Tweede Kamer van 17 dezer zijn ingekomen de volgende verzoekschriften, als3 adressen houdende bedenkingen tegen het wetsontwerp tot wijziging der Gemeentewet, voor zooveel de plaatselijke belastingen betreft, als van: den Baad der gemeenten Nieuwe Tonge, Westzaan en Meeden1 adres van de hoofdafdeeling der Geldersche Maatschappij van Landbouwhoudende bezwaren tegen het wetsontwerp op de personele belasting. Blijkens een telegramontvangen bij de heeren G. P. Ittman en Zoon agenten der Indische Telegraaf-Maatschappij te Botterdam, is de communicatie per telegraaf tusschen Ne derland en Indië hersteld. Zoowel Zaturdag als Maandag zijn door arbiters de plei- j dooijen gehouden in de zaak van de commissie voor het feest I den 26sten Maart in de Teeken-Akademie te 's Hage gege ven tegen de Haagsche assurantie-compagniewelk geschil loopt over het al of niet door de assurantie-maatschappij verschuldigd zijn van schadevergoeding wegens den brand, in dien nacht in een der zalen dier Akademie uitgebarsten. Partijen hebben zich het recht van hooger beroep vau ds uitspraak van arbiters voorbehouden. Het bewijs van belangstelling, Maandag door een tal van ingezetenen vau Utrecht den burgemeester dier stad aan gebodenter gelegenheid van zijn jubilaeumis een groot album sierlijk met zilver gemonteerd. Het medaillon stelt voor: de Utrechtsche Stedemaagd, rustende op 't wapen schild van Mr. Kien, dat te dezer feestelijke gelegenheid met eikenloof omkranst is door een Genius ter zijde. Bondom de Stedemaagd ziet men 't een en ander, wat Utrecht ty- pifieert: den ouden domtorende plantsoenen den centraal- spoorweg, het akademiewapenemblemata van handel en industrie, enz. enz. Het medaillon is omgeven door een j smaakvol randmontuur van bloemen en arabesken. Eigenaar- i dig is het, dat men voor dit monumentaal-album juist den //Style de la Kenaissance" koos, als men bedenkt, wat Utrecht werd in de laatste 25 jaren onder Kien's bestuur. Dit album is vervaardigd in de Kon. Nederl. fabriek van gouden en zilveren werken van den heer J. M. van Kempen te Voorschoten. Naar men verneemt, zijn er tot op dit oogenblik reeds, tot aanmoediging der op II April te 's Hage te houden tentoonstelling van bloembouquetten en verdere bloem- en potgewassen4 gouden en 26 zilveren medailles uitgeloofd. Onder de eerste behooren die van Z. K. II. Prins Frederik der Nederlandenvan het gemeentebestuur en van eenige belangstellenden, terwijl de 26 zilveren allen afkomstig zijn van particulieren die ook dit jaar wederom van hunne waar dering en zucht tot aanmoediging der zoo roemrijk bekende bloemlentoonstelling der Haagsche afdeeling van de Holl. Maatschappij van landbouw hebben willen doen blijken. Terwijl andere polders, ten gevolge van den veelvul dig gevallen regennog overlast van water hebbenmag de Haarlemmermeer-polder zichdank zijne krachtige stoom- bemaling, in een allergunstigsten toestand verheugen. Den lOden dezer toch stond het water aan het Kruisdorp 4 el 65 beneden A. P., en den 19den dezer was het reeds gedaald tot 5 el 2 5 beneden A. P. Deze uitkomst is verkregen door de werking van den Crucquius, den Lynden en den Leeghwater, te zamen van 10 tot 14 Maart; van den Crucquius en den Lynden van 15 tot 17 dezer en van den Lynden alleen, gedurende den 18den dezer. Den 19den dezer heeft ook de werking van den Lynden opgehouden vermits het zomerpeil bereikt was. Bedankt voor het beroep naar Harderwijk door Ds. J. Cramer te Charlois. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 41°, te 10 uur 39°. Dingsdag morgen te 5 uur 37°, te 8 uur 40°, te 12 uur 46°, des namiddags te 4 uur 48°. De Keizer van Oostenrijk heeft den jongen Koning van BeijerenLudwig II, benoemd tot ridder der Orde van het Gulden Vlies.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2