Buitenlandsch Nieuws. kend terwijl eerst dan wat er overblijft wordt verleend tot' j het bijeenbrengen var» een reservefoudamaar ook tot re- J muneratie voor het Bestuur. Zondag morgen heeft in de Evangelisch-Lutherache kerk te 'sHage, door den WelEerw. heer Da. Meppen, de plegtige inzegening plaats gehad van den WelEerw. heer I)s. J. P. Mondtberoepen predikant te Helder. ZWEerw. had daartoe tot tekst gekozen Joh. XV: 27a: //En gij zult ook getuigen." Een aanzienlijke schare woonde deze pleg- tigheid bij. Ds. H. Rietveld Creyghton te Polsbroek heeft het beroep naar de Hervormde gemeente te Beekbergen aange nomen. - De Nederlandsche Spectator geeft een omstandig be- rigt van het openbaar leven van Mr. W. I. C. van Has selt, den 2den Maart jl. te Amsterdam in 69jarigen leef tijd overleden. Hij was te Leiden voor de rechtsgeleerdheid gevormd en aldaar een vlijtig en aanhankelijk scholier van Bilderdijk geworden die hem dan ook uit oprechte vriend schap eenige schoone dichtregelen toewijdde. Diens begrip pen kleefde hij openlijk en rondborstig aan op het gebied van geschiedenis, van taal, van kunstsmaak, in alles behalve misschien op godsdienstig gebiedvoor zooverre althans dit niet met staatkundige herinneringen in verband stond. Aan zijn invloedzoo al niet aan zijn rapport als rechter-com- missaris, is steeds de schoone uitspraak der Amsterdamsche rechtbank toegeschreven waarbij aan de onberedeneerde ver volgingen, onder de regering van Koning Willem I tegen de dusgenaamde Scholtianen doorgedreven perk gesteld werd en deze in hun recht tot stichtelijke bijeenkomsten werden gehandhaafd. Het is de eerekroon op zijn loopbaan als ma gistraat. Zaturdag morgen trof de Herstelde Evangelisch-Lu- thersche gemeente te Amsterdam een zwaar verlies door het onverwacht overlijden van haren leeraar Ds. G. H. Sesbrug- gerop 50jarigen leeftijd na een korte ongesteldheid. Heden Maandag voormiddag werd op de R. K. be graafplaats aan de Zijlpoort het lijk van Prof. J. M. Schrant in het graf gelegd. Een talrijke schare, waaronder velen van 'smans ambtgenooten en van studenten der verschil lende faculteiten, vele vrienden en vereerders, was aldaar tegenwoordig en nadat de gebruikelijke kerkelijke plegtig- heden afgeloopen waren werd de dienst aan het graf ver- rigt door den eerwaardigen veelgeachten priester en pastoor van de H. Lodewijks-kerk die zijn taak eindigde met een har telijk en aandoenlijk woord tot de bloedverwanten. Toen vatte de rector-magnificus der Leidsche HoogeschoolProf. Halbertsina het woord op en bragt openlijk hulde aan de verdiensten en de bewezen diensten van den overledene, met fiksche en veel beteekenende trekken schetsende het verlies voor zijne ambtgenooten, zijne leerlingen, de wetenschap, de maatschappij de ligchamelijklijdende en hulpbehoevende menschheidde diepbedroefde weduwe en kinderen, zijn 82jarigen pleegvader, de rustende hoogleeraar Schrant, de zwaar beproefde ouders, wien hun laatste kind van het hart werd gerukt, als het slagtoffer van een moorddadige ziekte die hij bij anderen bestreed, maar die hem zelf aantastte. De praeses der medische faculteit, de heer van der Swalme, liet daarop een woord van warmen dank volgen, voor hetgeen hij persoonlijk het laatste jaar in blijken van vriendschap, hulp, voorlichting en raad van den overledene genoot en bragt ook namens zijne medekweekelingen een welverdiende hulde, die van innige gehechtheid getuigde en de taal van het hart kenmerkte. Ds. InckelEvangelisch-Luthersch pre dikant alhier, was de tolk der gevoelens, die allen voorze ker bezielden die om het graf geschaard stonden en getui genis gaf van hartelijke belangstelling en deelneming in het treffend verlies der weduwe en bloedverwanten, maar ook zich oploste in de bededat de naam vau Schrant moge blijven voortleven en de geest des vaders wone in zijne kin deren opdat een volgend geslacht het voorrecht geniete een Schrant te bezitten die een sieraad der hoogeschool en een weldoener der menschheid zij. De broeder der weduwe kapitein van der Monde, betuigde namens de familie dank voor de eer en voor de belangstelling, voor de treffende woorden en hartelijke gevoelens, die aan het graf waren be toond en uitgesprokenterwijl een der bloedverwanten ten slotte het oog van allen naar boven rigtte, waar Schrant thans leeft. - En in trouwedie Schrant leerde kennen in om standigheden en bij gelegenheden, waar zich het gemoeds bestaan, het innerlijk leven, de christen, zich moest open- baren al was het ook in enkele trekken zullen hem niet vergeten al ziet het sterfelijk oog hem niet meer. Als hij stond aan het ziek- en sterfbed van een teringlijder, wiens toestand hopeloos scheen was het ook een christelijk woord dat uit zijn hart vloeide en van zijne gewisse en welge- gronde hoop op een beter leven getuigenis gaf. En als hij met anderen nederzat, onder het gehoor van een driest woordvoer der van het ongeloof onzer dagen, schitterde zijn oog van heilige verontwaardiging over de stoutheid en onzinnigheid, waarmede wat den mensch en den christen het dierbaarst was, werd aangerand. Die Schrant kende moest hem lief- hebben gelijk hij het vertrouwen had als geneesheer van allen tot welke gezindheid zij behoorden. Zalig die in den Heere sterven, want hunne nagedachtenis blijft leven. Bij de op heden Maandag ten Raadhuize alhier plaats gehad hebbende aanbesteding tot het afbreken van de Mare- poort was de hoogste inschrijver J. Boudrie, timmerman alhier voor de som van f 2450,76 De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 48°, des avonds te 8 uur 40°, te 10 uur 41°. Zondag morgen te 5 uur 33°, te 8 uur 36°, te 12 uur 54°, des namiddags te 4 uur 52°, te 5 49°, nur 's avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 42°. Maan dag morgen te 5 uur 35°, te 8 uur 37°, 's middags te 12 uur 46°, 's namiddags te 4 uur 47°. Uit Munchen wordt gemeld dat het privaat vermo gen door Koning Maximiliaan nagelatenvier millioen gulden bedraagt. Bij zijn uiterste wilsbeschikking moet be paald zijn dat de geheele nalatenschap zal aangewend wor den tot weldadige en algemeene belangen bevorderende doel einden die bij 's Konings leven zijn bijzondere zorg waren. Voor den opbouw, inrigting en dotatie van het Maximiliaan- weezengesticht (voor achtergelaten kinderen van staatsdienaren) te Bogenhausen zal 1 millioen ten koste gelegd worden een gelijk bedrag zal te goed komen aan het Maximilianeura en eindelyk zal een genoegzaam kapitaal aangewend worden ten behoeve van de door den overleden Koning in het le ven geroepen wetenschappelijke ondernemingenwaaronder de historische onderzoekingen een eerste plaats bekleeden; terwijl hij tevens bevolen heeft, om het jaargeld, dat hij verstrekt had aan de door hem naar Munchen geroepene kunstenaars, dichters en geleerden te blijven uitbelalen. Een codicil van het testament bepaalt verder, dat achter de Theatinerkerk een mausoleum zal opgerigt worden voor den Koning en de Koningin, zoodat dit mausoleum van deze kerk en ook van buiten toegankelijk zij. Te Milaan zijn omstreeks 200 personen gearresteerd, beschuldigd van valsche bankbilletten en valsche munt ver vaardigd te hebben. Die lieden vormen een bepaalde ver- eeniging, welke hare betrekkingen had in de voornaamste steden van Italië. De hoofden hielden zich voornamelijk in Tyrol op. Onder de gearresteerden bevinden zich geaccredi teerde kooplieden en andere personen van aanzien. Zelfs zijn 2 rijke handelarente Milaan gevestigdverdacht van me- depligtigheid. Men is de ontdekking verschuldigd aan een jongen die een heel pak valsche bankbilletten gevonden had. Een streng onderzoek is ingesteld. Dezer dagen is aan het strand van den Aya, nabij het Lazaret van Algiers een walvisch op het drooge geraakt. Het dier is omstreeks 22 el lang. Een Parijsch journaal gaf dezer dagen een statistiek overzigt van het bal-saisoen te Parijs, waarin o. a. het vol gende voorkomt: In Parijs alleen worden gedure.de het saisoenbehalve de gemaskerde en andere publieke bals, dagelijks 130 particuliere bals gegeven. Volgens gemiddelde berekening worden bij ieder dier bals 260 personen genoo- digddus 32,500 in het geheel genomen, waarvan 1/3 bloedverwanten van de uitnoodigers en 1/3 dansers en dan seressen. Het saizoen duurt 36 dagen; er worden dus ge durende het saisoen 46 80 particuliere bals gegeven. Ieder kost gemiddeld 900 frs., uitmakende een som van 4,212,000 frs. Daarbij moet men tellen 25,000 rij tuig vrachten tegen

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2