Binnenlandse!) [Nieuws. Alles pleit er dus voordat dag- en weekmarkten zullen bloeijeu waaneer de gemeenschap gemakkelijk is, ook door de opheffing van plaatselijke tolliniën. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnsen te Geldermalsen c. a., de heer T. P. Frankes, eervol ontslagen meter-taxateur van den turf te Niebert. Volgens Zondag te 's Hage ontvangen berigtenwas de ziektetoestand van Z. M. den Koning van Wurtemberg eenigzins verbeterd en meer bevredigend. In de zitting van de Tweede Kamer van 9 dezer zijn ingekomen de navolgende verzoekschriften als20 adressen houdende bezwaren tegen het wetsontwerp tot wijziging van de Gemeentewet voor zooveel de plaatselijke belastingen be treft als vande Raden der gemeenten AppingadamGroo- tegastOldekerkOude-Pekela, Slochteren, Loppersum, Ha ren, Noorddijk Baflo, Bedum 't Zandt, Winsum Kloos terburen TermuntenEenrum, Bergen-op-ZoomEdam, AdorpMonnikendam en Ooltgensplaat. In de zitting van de Tweede Kamer van 10 dezer zijn ingekomen de navolgende verzoekschriften, als: 10 adressen houdende bezwaren tegen het wetsontwerp tot wijziging van de Gemeentewet voor zooveel de plaatselijke belastingen be treft, als van den Raad der gemeenten GrijpskerkUsquert, Hoogezand, Veendam, Sappemeer, Bierum WeddeFinster- woldHendrik-Ido-Ambacht en Texel; 2 adressen houdende bezwaren tegen het ontwerp van wet tot verhooging van den accijns op de bieren als van P. J. G. van Gilsen en andere bierbrouwers in het arrondissement Breda, en de afdeeling OudshoornKoudekerk en Woubrugge der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank; 2 adressen houdende bedenkingen tegen het wetsontwerp op het zegel alsvan Roijen en andere directeuren van Onderlinge-Brand- waarborgmaatschappijen in Nederland, en de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Heerenveen. In de zitting der Tweede Kamer van heden Maandag is na beraadslaging over de artikelen der Indische compta- biliteitswet het geheele ontwerp in stemming gebragt en aan genomen met 38 tegen 12 stemmen. Tegen de heeren Taets van AmerongenHoekwater, de Brauw Begram van Asch van Wijck van ForeestNolthe- nius, Schimmelpenninckvan Heemstra, Wintgens, Mijer, en Lycklama a Nijeholt. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Woensdag, 16 dezer, niet plaats hebben. De jury ter beoordeeling der ingekomen ontwerpen voor den bouw van het opterigten Museum Willem Iis zamengesteld uit de volgende heeren: P. L. Dubourcq, C. P. van Eeghen A. N. Godefroy, W. J. Hofdijk, J. W. Kai ser, H. F. C. ten KateC. RochussenJhr. J. P. Six en J. A. Alberdingk Thijm benevens de heeren W. N. Rose en J. F. Metzelaar, door Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken aan de jury toegevoegd. De heer H. F. Insinger, die mede benoemd washeeftom onvoor ziene beletselen, bet lidmaatschap neder moeten leggen. De Gemeenteraad te Groningen heeft het voorstel der gascommissie om den prijs van het gas met 2 cents per kub. el te verminderenintegaan na de meter-opneming in de maand April, na eenige discussie aangenomen met 18 tegen 3 stemmen. De heer B. Toursberoemd organist en een der uit- stekendste toonkunstenaars van ons land, is Zaturdag 11. te Rotterdam overleden. De oude tooneelspeler Schoutenvoor wien onlangs de algemeene liefdadigheid werd ingeroepen, is, naar men verneemt, overleden. Woensdag avond zullen Mil. Carlotta Patti en de HH. Jaëll, Laub en Marchesi te 's Hage een concert d'adieu ge ven in den Koninklijken Schouwburg, ten voordeele van de Maatschappij de Toekomst. Dezer dagen, 162 8 Maart, zal ten huize van den boekhandelaar Frederik Muller te Amsterdamde veiling plaats hebben van de uitgebreide en kostbare bibliotheek van wijlen Dr. Abraham de Vries. De daarvoor door den be kwamen auctionaris opgemaakte catalogus bevat ongeveer 6000 nummers. De verzameling is bij uitnemendheid rijk in werken over godgeleerdheidletterkunde en typographic. Bovenal echter verdient aandacht de waarlijk eenige collec tie van de werken van Mr. Willem en Vrouwe Bilderdijk, die zoowel om de zorgvuldige bijeenverzameling van de in druk verspreide stukkenals om de daarbij gevoegde on uitgegeven opstellen handschriften en historische bijzonder heden zeker het meest volledig exemplaar uitmaaktdat ge vonden wordt; veel uitgebreider althans dan dat, hetwelk, uit de bibliotheek van Tollens afkomstig, indertijd voorde aanzienlijke som van ongeveer ƒ1200 aan een particulier verkocht werd. Het ware te wenschen dat de mildheid van een onzer vermogenden in den lande zich van dit exemplaar meester maakte en het nu of later vereerde aan eenige pu blieke instelliug; daarmede zou een ware dienst bewezen zijn aan de geschiedenis en letterkunde van het Vaderland. Een schipper, die 11. Woensdag de gemeente Giethoorn passeerde en met den waterweg over de Wijde naar de Ronduitbrug niet bekend was, verzocht in eerstgenoemd ge hucht om een wegwijzer. Aan zijn verzoek werd voldaan, Omdat het buijig weder was en men overigens geen werk zaamheden verzuimdebegaven zich 5 personen met hem op reis. Toen men genoemde brug in het gezigt kreegwilden zij met hunnen punter huiswaarts keerenmaar ongelukkig stuitte of haakte deze tegen het roer van het vaartuig en sloeg omwaardoor zij allen in het water geraakten. Vier hunner werden geredmaar met den vijfdenzoon eener weduwe, mogt dit ondanks alle aangewende pogingen niet gelukken. Hij verdween in de diepte. Naar wij van goederhand vernemenis Dr. E. van der Ven uitgenoodigd door het gemeentebestuur van Haar lem om de directie op zich te nemen van de nieuw opte rigten hoogere burgerschool met 5jarigen cursus. Dr. Bauduin schrijft uit Decima van 11 Januarij 11. het volgende: //Toen tijdens de onrust of liever de oorlogs paniek alhier het Japansche gouvernement mij in 't belang mijner persoonlijke veiligheid aanraadde en mij zelfs schrif telijk verlof gaf om naar Holland terugtekeerenheb ik da delijk verklaard zoolang op Decima te zullen blijven als er zich nog Hollanders bevonden. In mijn dienst is slechts een interruptie van 14 dagen geweest, waarna ik weder mijne betrekking in het hospitaal aanvaardde en de lessen met de overgebleven leerlingen voortzette. Thans is hun aantal we der tot 30 aangegroeid en neemt dat nog steeds toe. De Keizerlijke leerlingen van Jedo zullen, als alles wel blijft, in het voorjaar ook terugkeeren." Door den Gouverneur-Generaal van Neerl.-Indië is goedgekeurd de plaatsing van den ambtenaar G. H. Blan ken bij de cultures in Samarangter beschikkiug van den resident. In het algemeen overzigt der vorige mail-editie van het Bat. Handelsblad komt een berigt voor betreffende de laatste vulkanische uitbarstingen op Java, als hebbende plaats gevonden uit de Kloet en de Merapi. Het schijnt nu, dat de uitbarsting alleen bij den eerstgenoemden vulkaan heeft plaats gehadalthans men leest in hetzelfde blad in een ingezonden stuk //De uitbarsting uit den laatsten vuurberg heeft niet plaats gevonden hoezeer berigten uit de residentiën Banjoemas en Kadoe in het officieel gedeelte der Javasche Courant ge plaatst, daaraan eenigzins het gewigt eener officieele uitbar sting geven. De aschregen in de residentiën Solo en Djocjo, ook rondom den Merapi gevallenwas afkomstig van de Kloet en aangezien het gewas daarvan is bevrijd geworden door de denzelfden dag overvloedig gevallen regens, zoo zijn bewoners en planters der bedoelde residentiën er met den schrik afgekomen en zullen daarvoor in de vermeerderde vruchtbaarheid van den bodem eenigzins schadeloos gesteld worden." Uit Samarang meldt men: In den laatsten tijd heerschte in deze afdeeling, voornamelijk onder de inlandsche bevol king, speciaal in het Oostelijk gedeelte onzer voorsteden, een koorts-epidemiewaarvan velen slagtoffers zijn geworden. Naar wij vernemen, zijn van de zijden van het bestuur krachtdadige middelen in het werk gesteldom door het toedienen van door deskundigen voorgeschreven geneesmid delen de lijders te gemoet te komen. De koortsepidemie ver-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2