N°. 1248. Dingsdag 15 Maart A". 1864.1 De dag- en weekmarkten. /•V LEIDSCH DAGBLAD Dexe Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.9B, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Now- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.75 Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/O.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 54 m.; S u. 59 nr.; 6 u. 9 m. 1 u. 8 ra.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 46 m.; 3 u. 5 m.; 4 u. 52 ra.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; va* Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. '«avonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. '«namiddags. Oost-Indisohe Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's ra. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's ni. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Oommissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11—i uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10 -4 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is t« ipreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Acoijnsen d»gc'i;''s van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. In het laatst uitgekomen stuk van het Tijdschrift voor Staathuishoudkunde en Statistiek van Mr. Sloet tot Old- iswordt de belangstelling der stedelijke besturen gevës- Itigd en gewekt op de dag- en weekmarkten. De dagmarkten bepalen zich meestal tot den verkoop van groenten voor het verbruik van den dag; de weekmarkten zijn van meer be- teekenis door de grootere verscheidenheid en hoeveelheid der waren en door een uitgestrekter gebied. irDe dagmark ten zijn de dagelijksche ruilingen onzer burgerije» met den landbouwenden stand en het groot belang daarvan kan men zich eerst juist voorstellenals men hierbij denkt aan het dagelijksche verbruik der gezamenlijke burgerijen." In onze dagen is het vooral van groot belang, dat de algemeene opmerkzaamheid gevestigd wordt op de dagelijk sche en onafgebroken gemeenschap der gemeentendie aan elkander grenzen. Vooral wanneer men nagaat, hoe afhan kelijk de ingezetenen van de eene en van de andere ge meente van eikanderen zijnzoodat voor hen een eerste voorwaarde zij opheffing van alle belemmeringendie de vrije gemeenschap kunnen stremmen of storendan zal men in onzen tijd ook uit dit oogpunt meer waarde hechten aan de afschaffing der plaatselijke accijnsen. (/Het verbouwen van groenten beperkt zich tot op zeke ren afstand van de stedenvoor zooverre namelijk de kosten van vervoer dit gedoogen. Men noemt dit het marktgebied. Naar mate dus de gemeenschap en het vervoer beter wor den, breidt zich natuurlijk het marktgebied uit, en dit doel is werkelijk bereikt door den aanleg van straat- en kunst wegen. Er zijn gemeenten, waarin de boeren geregeld in de naastgelegen steden gaan marktenwat zij vroeger ach terwege moesten laten. De beste gemeenschap is die van het water, want het vervoer per as brengt altijd slijtaadje aan paarden en voertuigen te weeg." Is de gemeenschap gemakkelijk gemaakt, dan is de prijs der waren des te goedkooper, maar waar nu het ter markt brengen met plaatselijke accijnsen en marktgelden wordt bezwaard zal dit den koopprijs drukken en den aanvoer belemmerenterwijl wat onverkocht huiswaarts terugkeert met dien last blijft bezwaard. vDe bloei van vele Hollandsche steden heeft oorspron kelijk zijn bron in de vele kanalenwaarover haar de lan delijke voortbrengselen kunnen toegevoerd worden. In 's Gra venhage hebben wij meermalen de approviandering in den vroegen morgenstond waargenomen. Zij geschiedt vooral van de zijde van Loosduinen in overdekte schuitenwat alle navolging verdient. Het is des nachtsdat de groenten en vruchten geladen en vervoerd wordenwaardoor zij hare frischheid behouden." Maar gekomen aan den post van in voer vindt men de tolliniëndie eerst op een bepaalden tijd geopend worden, en niet dan na een streng onderzoek, of onder de aangevoerde waren niet het een of ander ver borgen is, waarvoor accijns wordt geheven. Dit veroorzaakt oponthoud, - en tijd is geld - maar daarbij kosten voor verschuldigden accijns en gevaar van straf, bij verzuim van de wettelijk voorgeschreven vormen. De aanvoer van brood en vleeschop zich zelf reeds uitermate dienstig om een plaatselijk monopolie onmogelijk te maken, lijdt vooral on der de heffing van plaatselijken accijns, omdat bij in- en bij uitvoer steeds bezwarende bepalingen worden opgelegd. //Op onze weekmarkten heerscht een groote verscheiden heid van voortbrengselen, al naar mate van den landbouw die in den omtrek gedreven wordt. Daaraan verbinden zich bij voorkeur die voorwerpen vau kunstvlijt, die de boeren stand het meest behoeft, als hout- en aardewerk, wollen en katoenen stoffen enz. en de weekmarkt krijgt daardoor een aanzien van een kleine kermis." Voor het vertier en den aftrek van verschillende winkeliers is het derhalve van groot belang dat het bezoek der gemeente gemakkelijk ge maakt en bevorderd wordt. Men heeft wel eens beweerd, dat de opvoering der marktgelden een billijke heffing was voor standplaats en bescherming, die daarvoor genoten wordt maar daarbij mag wel in berekening komen het voordeel, dat de ingezetenen genieten door den ruilhandel, dien zij drijven.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1