Buitenlandsch Nieuws. voor zoo ver hij dit in het belang der Maatschappij acht, andere spoorweglijnen overtenemen uittevoerenof op hunne aanbesteding inteschrijveninzonderheid die, welke ten doel hebben de rechtstreeksche gemeenschap van den centraal- spoorweg met Amsterdam te verzekeren en de vereeniging met de Duitsche spoorwegen tot stand te brengen. 3°. Den raad te magtigen het proces-verbaal der vergadering namens de aandeelhouders te teekenen. In de zitting van de Rotterdamsche Gemeenteraad van 11. Donderdag is ingekomen een missive der commissie van bestuur over het museum Boymanswaarin zij haar hoop te kennen geeft, dat de taxatie der overblijfselen van de ge bouwen enz. met de assuradeurs eerlang geregeld zal zijn, en dat, zoodra de zaak der schilderijen zal zijn afgedaan, de commissie zich zou beijveren voorstellen tot reorganisatie te doen en de welwillendheid harer medeburgers inroepeu tot behoud van het museum. Even vóór de sluiting vau die zitting deed zich een zon derling incident voor, hetwelk evenwel geen stoornis ver wekte. Een der toehoorders op de tribune, die met over spannen aandacht de beraadslagingen had aangehoordgaf zijn wensch te kennen, om over het laatst behandelde on derwerp eenige woorden tot den voorzitter te rigtende bode gaf hem evenwel te kennen dat het niet vergund was van de tribune tot de vergadering te spreken, waarmede deze zonderlinge interpellatie geen verder gevolg had. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond, aanvangende te 7 uur, worden ten too- neele gevoerd de groote opéra le Trouvère, benevens de eer ste acte van de opéra la Dame blanche. Men verneemtdat in de aansluiting der Nederland- sche spoorwegen aan den Gladbach-Venloschen spoorweg door ons Gouvernement is toegestemd en dat die aansluiting eerst daags in de bijzonderheden zal worden geregeld. Te Nunspeet is Woensdag in ruim 83jarigen leeftijd overleden Mr. H. F. van Meurs van Hulsthorst, oud-lid van de Eerste Kameroud-burgemeester van Harderwijk enz. Ds. J. G. van Rijn heeft te Zwolle in openbare vei ling door zijn gemagtigde doen koopen een der fraaiste wo ningen aldaar, zijnde het eigendom geweest van Jhr. Sand- berg, voor f 13,510. In de Heerenveensche Courant staat de volgende ad vertentie Een halve eeuw in den echt te leven Gebeurt niet veel Men wil door deze kennis geven Dat dit ons viel ten deel. Heereveen-Engwirden F. J. Dijkema den 5den Maart 1864. J. J. Nooitgedagt. In de gemeente Bodegraven zwierf Dingsdag een dolle hond ronddie verscheiden menschen heeft gebeten. Voor een paar dagen was te Zutphen de politie in rep en roer, over niet meer of minder dan over een kin dermoord. Men had een meid zien Ipopendieangstig rondkijkende, iets onder haar voorschoot droegna weinige oogenblikken kwam een manook al benaauwde blikken om zich slaande, naar haar toe, en nam haar een in doeken gewikkeld langwerpig pak af. De waakzame politie had het in de gaten en op het punt van de misdadigers te betrap pen toen er plotseling een plomp in het water werd ge hoord, en beiden op den loop gingen. Er werd nn den geheelen nacht gevischt, en tegen den morgen haalde men inderdaad het corpus delicti opde misdaad was nu dui delijk want uit de doeken ontwikkelde zicheen kruik jenever, die de beide hardloopers gewis hadden wil len smokkelen. Naar wij vernemen zouden de pogingen tot vereffening der geschillen over het bestuur en beheer der kerkelijke fond sen van de Nederduitsche Hervormde gemeente alhier reeds die uitkomst hebben verkregendat de kerkeraad en de nieuwe gemeente-commissie een minnelijke schikking hebben voorge steld op den voet eener onvoorwaardelijke onderwerping aan de heerschappij van het Provinciaal-Reglement op het beheer der kerkelijke fondsen in Zuid-Holland, waarvan bij Kon. besluit van 1820 dispensatie was verleend. Ten tweeden male is tot predikant bij de Christelijke Afgescheidene gemeente te Kampen beroepen Ds. Gispen te Giessendam. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Boxum Ds. J. Grevenpredikant te Sliedrecht. Men berigt uit Batavia, dat al de adjudanten van den Gouverneur-Generaal van Nederl.-Indie hun ontslag hebben aangevraagd. Aan een hunner, namelijk aan Jhr. H. W. L. de Koekis dit reeds verleend. Men zegt dat beleedigingenondergaan ten gevolge van te late aankomst van Zijner Excellence's rijtuigen aan het comedie-gebouwde aanleiding tot het verzoek om ontslag geweest zijn. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder- dag des namiddags te 5 uur 43°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 40°. Vrijdag morgen te 5 uur 41°, te 8 uur 42°, te 12 uur 45°, des namiddags te 4 uur 45°. Uit Keulen wordt berigt, dat de Koningin der Ne derlanden Woensdag morgen te 8 uur aldaar is aangeko men. Nadat zij het ontbijt had genuttigd, heeft de Vorstin te 9 uur haar reis naar Stuttgard voortgezet. Dezer dagen vierde te Keulen een dame haar 100ste verjaardag in het bezit van alle ligchamelijke en verstande lijke vermogens. Op een haar toegebrachte feestdronk ant woordde zijOver een jaar zie ik u allen hier weder te rug en dan appeleer ik nog eens(Wel een blijk van een groot gemis aan ernst des levens en van gemeenzaamheid met de gedachte aan den dood.) Uit Krakau schrijft men het volgende aan de Koln. ZeitungDoor het Keizerlijk manifest van 27 Februarij waarbij Gallicie in staat van beleg is verklaard heeft het kind slechts een naam gekregen. Ondanks de Februarij- constitutie en de grondwettige instellingen waren de inwo ners van Gallicie reeds sedert een jaar aan de willekeur der politieder gendarmerie en der militaire overheid prijs gegeven. Welke waarborgen de grondwet ook moge gege ven hebben tot bescherming van de persoonlijke vrijheid en de onschendbaarheid der woningen, hadden in Krakau, Lem- berg en ten platten lande onophoudelijk inhechtenisnemingen en huiszoekingen plaats, zonder dat daarbij eenige grond werd aangevoerd of eenige wettelijke vorm werd in acht genomen. De gevangenissen zijn met staatkundige gevange nen gevuld en niet alleen landzaten, ook vreemdelingen zijn in de vestingen gekerkerd. Ten einde het volk te beletten zich te doen booren heeft men het van zijn wettelijk orgaan, den landdag, beroofd, die reeds sedert twee jaren niet is zamengeroepen de pers is aan de grootste beperkingen onderworpen zooals ook blij ken kan uit de talrijke schorsingen en de strenge vonnissen die de Poolsche dagbladen getroffen hebben. Naar men berigt, zal de Keizerlijke Prins Napoleon op zijn verjaardag worden bevorderd tot sergeant bij het regement grenadiers van de keizerlijke garde. Van de goedkoope volksuitgave, te Parijs van het werk van Prof. Rénan in het licht verschenen, is de eerste oplage, groot 20,000 exemplaren, in 2 dagen verkocht, zoodat een tweede druk deze week zal verschijnen. In de volgende maand zullen bijna gelijktijdig te Pa rijs worden opgelaten de reusachtige luchtballons van de hee- ren Godard en Nadar. Onder de arbeiders in de steenkolen- en ijzermijnen in Zuid-Wallis heerscht een buitengewone agitatie. Zij ver langen hooger werkloon, op de meeste plaatsen namelijk een verhooging van 5 tot 10 doch in een der ijzermijnen zelfs tot 20 percent. De meeste eigenaars der mijnen schij nen evenwel niet geneigd om daaraan toetegeven. Een hun ner, de heer Crawshay, heeft bekend gemaakt, dat hij, wanneer de arbeiders niet voor het aangeboden loon willen werken, zijn établissement zal sluiten. De Morning Post wijdt weder een oorlogspellend ar tikel aan het Nieuwe heilige verbond, hetwelk naar zijne meening tusschen Oostenrijk, Pruissen en Rusland bestaat. Wij houden het voor bewezen zegt dat blad dat een naauw verbondwaarschijnlijk vervat in een schriftelijk verdrag doch zeker feitelijk bestaandede 3 mogendheden vereenigt die zich hebben aaneengesloten ter bestrijding van hetgeen zij de revolutiemaar wij de zaak der constitutionele volks-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2