Buitenlandsch Nieuws. kort verwezenlijkt worden. Eert der grootste veeneigenaren aldaar heeft daartoe terrein aangewezen dat gunstig gelegen i9. De maatschappij van turfbereiding zal telken jare niet meer veen behoeven te betalen dan zij verwerkten zij be hoeft dus geen rente te geven aan aanvankelijk dood kapi taal. Men gelooftdat zoodanige onderneming zeer goede resultaten kan opleverenen hoopt dan ook dat het kapi taalhet eerste jaar noodig, spoedig zal gevonden zijn. De fabriekmatige arbeid die tot bedoelde turfbereiding geëischt wordt, is op zich zeiven zeer eenvoudig. Het hoofdbezwaar is de aanvoer van de veenspecie naar de fabriek. Wordt de proef met een gunstigen uitslag bekroonddan is er in den omtrek der opterigten fabriek nog veen genoeg, om haar ge durende 25 a 30 jaren aan den gang te houden. Bij de aanbesteding voor de dienst der Marine, Woens dag te 's Hage gehouden was de firma Noortveen en Comp. alhier, voor de verfwaren minste inschrijver tot f 3345. Naar wij vernemen is er eene wijziging gekomen in het plan lot stichting van een schouwburglocaalconcert zaal enz. op het plein van de Ruïne alhier, ten gevolge van het vooruitzicht, dat de schouwburg op de Oude Vest in- eu uitwendig zal worden verbeterd. Er zou dus in de be hoefte van een goed en bruikbaar schouwburglocaal worden te gemoet gekomenterwijl het plein van de Ruïne zou worden ingerigt tot tuin of plantsoen met een concertzaal, societeitslocalen lees-, billard eet- en balzalen, in één woord, tot een plaats voor uitspanning, gezellig verkeer, muziek uitvoeringen tentoonstellingen congressen vauxhall's enz., waaraan binnen Leiden groote behoefte is, ook om de ge goede standen, de kern der burgerij, meer te vereenigen. De uitgever A. W. Sijthoff alhier heeft ter perse ge legd een uitgave getiteld Algemeen Woordenboek van Kunst en Wetenschap voor alle standen, bewerkt .naar Nieuwenhuis' Woordenboek, het Conversations-Lexicon en andere bronnen. Hij meende het publiek daaromtrent te moeten inlichten en verzoekt ods te berigten r/dat de eerste uitgaaf van het Woordenboek van Kunsten en Wetenschappen is een bewerking, in verband met onze Nederlandsche toestanden, van de 5de uitgaaf van het Con versation's Lexicon, in de jaren 1820 tot 1844 door wijlen den heer H. C. A. Thieme te Nijmegen uitgegëven. //Dat door zijn voorganger, volgens prospectus van 1 Oc tober 1851, een nieuwe uitgaaf is aangekondigd naar de 10de uitgaaf van Brockhaus Conversation's Lexicon, welke door hem met veel moeite, zorg en opofferingen wordt voortgezet. «/Dat nu het hem is bekend geworden, dat een ander uit gever in zijne rechten treedt door de inschrijving te openen op een Hollandsche bewerking van het Conversations-Lexi conhij besloten is om een boek te geven dat deugdelijk, beknopt, naauwkeurig, behagelijk en daarenboven zóó goed koop is<iat deze uitgave alle concurrentie zal overtreffen zoo als uit de eerste afleveringdie dezer dagen het licht zietzal blyken." De Thermometer vai: Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 43°, te 10 uur 43°. Donderdag morgen te 5 uur 34°, te 8 uur 35°, te 12 uur 43°, des namiddags te 4 uur 43°. Den 20steu Februarij 11. heeft een beklimming plaats gehad van Haut de Cry in het kanton Wallis, die eehter zeer ongelukkig is geëindigd. Het gezelschap, dat die ge waagde poging ondernam, bestond uit den ingenieur Gos- set en een Fransehman Boissonet, die als gids Johannes Benner hadden medegenomen alsmede 3 mannen uit Ardon waaronder zich een gemsenjager bevond. Toen zij nog onge veer 350 voet vau den top waren verwijderdweek op een met sneeuw overdekte spleet de door de zon week geworden grond en allen storten in een diepte van 2000 voet. De heer Boissonet was oogenblikkelijk dood, hij moet door de sneeuw gestikt of door de stukken rotsgrond verpletterd zijn. Benner, de aanvoerder van het kleine gezelschap, lag den anderen dag nog onder de sneeuw begraven. 25 man uit Ardondie zich vereenigd hadden om hen optesporen keer den onverrigter zake terug. Als door een wonder kwamen de heer Gosset en de 3 mannen uit Ardon met eenige ligte kneuzingen vrij. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat de Kouin»! van Pruissen den Kroonprins de zwaarden heeft geschoD-B ken ter versiering van de orde van den Rooden Adelaar I op het 50ste herinneringsfeest van den dag, waarop hij hetl IJzeren Kruis en de Russische St. George-orde heeft ont-l vangen. Dit geschiedde omdat de Koning destijds als jonge-1 ling nabij Bar sur Aube voor de eerste maal in het vum-l was geweest; aan den Kroonprins is de bedoelde decoratie! geschonken, omdat hij op den 22sten Februarij 11. voordel eerste maal tegenover den vijand heeft gestaan bij gelegen-1 heid van de verkenning der Duppeler schansen op dien dag I gedaan. De nieuwe opperbevelhebber der Deensche troepen I de generaal Gerlach i is reeds 64 jaar oud en wordt als I een koelbloedig en onverschrokken officier geschilderd. Men I zegt voorts van hemdat hij de meest populaire en vrij- zinnigste officier van de Deensche armee is en dat hijden-1 kelijk onmiddellijk na de overneming van het kommando, aanvallenderwijs tegen de Pruissen zal te werk gaan. Uit Parijs wordt berigt, dat de door den Hervormden! kerkeraad niet toegelaten hulpprediker Ds. A. Coquerel hetl plan heeft zich als predikant eener afgescheidene gemeente te vestigen, waartoe zijn aanhangers zich hebben vereenigd. Men roemt zeer de eerlijkheid van zulk een stapwaarbij het voortreffelijk beginsel der gewetensvrijheid tot zijn recht komt, zoowel aan de zijde der Hervormde gemeente als van den kant der gewetensovertuiging van Ds. Coquerel. Wie zou ook zulk een daad niet toejuichendie recht wil doen wedervaren aan elke godsdienstige meening zoowel als aan hetgeen de kerkelijke orde en rust vereischeneerbiediging van het recht der gemeente door hare leeraars. Een rijke Engelsche dame beeft aan la Société de Spi ritisme te Parijs een legaat van 10,000 francs vermaakt. Sir Moses Moutefiore zal weldra naar Engeland te- rugkeerendaar hij het hoofddoel zijner zending bereikt heeft. Den lsten Februarij erlangde hij met den Britschen consul Reade en kapitein Armytage de gevraagde audiëntie bij den Sultan van Marokko. Reeds zes dagen bevond hij zich in de hoofdstaden op bevel des Sultansdie de hei ligheid der gastvrijheid met de traditionele gestrengheid handhaafde, was hem het Keizerlijk paleis Sidi Ben Dris tot woning aangewezen. Gedurende de audiëntie zat de Sultanvolgens Marok- kaansche gewoontete paard en wel op een spierwit strijd ros, wat als een goed voorteeken was te beschouwen. De kleur van het paard toch is de zekerste barometer van de stemming des Keizers. Is hij in een goeden luim dan neemt hij een wit paardis hij maar half in zijn schik, dan kiest hij een graauw; als hij op een zwart paard zit, wee dan zijn omgeving! Met de kleur van zijn paard stemde ook nu de audiëntie overeen, die hij aan sir Moses Montefiore had toegestaan. Hij betuigde zijn genoegen een mandie zulk alom beken den en met lof vermelden naam droeg, bij zich te zieu en ontving de petitie die hem werd overgegeven op de min zaamste wijze. Vier dagen later ontving de reiziger een fir man waarin de Sultan aan zijn joodsóhe onderdanen ge lijkheid voor de wet en een onpartijdige rechtspleging toe- zeide. In dien firman leest men o. a.//Alle joden in ons Rijk, in welke levenstoestanden de Almagtige hen ook moge geplaatst hebben, zullen door onze stadhouders, overheden en onderdanen zoo behandeld wordendat de weegschaal der gerechtigheid in evenwigt blijve, en voor de rechtban ken zullen de Joden met alle andere menschen op gelijken voet staan, zoodat ook niet een brokstuk van het kleinste deel van onrecht op hen blijve drukken. Ook zal de Jood, die handelaar of handwerksman is, tegen zijn wil niet kun nen gedwongen worden tot eenigerlei soort van arbeid." Het te Londen van New-York aangekomen stoomschip China heeft het berigt aangebragt, dal de Canadascbe stoom boot Bohemian in den nacht van 22 Februarij op 6 mijlen afstand van Portland op Alden's Rock is verongelukt, 19 personen van equipage en passagiers hebben daarbij het leven verloren. De berigten uit de Engelsche fabriekdistricten luiden in het algemeen voldoende. Ten gevolge van den aanhoudenden regen in Enge land is Zondag morgen van een hoogte nabij den Edgware

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2