N°. 1243. Woensdag 9 Maart 4. W Binnenlandse!) Nieuws. ér«t4, t 'M LE1DSCH 'l -1 *•;-» fi <- t Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden f 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75, Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam eu Rotterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 54 m.; 3 u. 59 ra.; 6 u. 9 ra. S a. 8 m.; naar ilaar era en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 46 ra.; 3 n. 5 m.; 4 u. 62 ra.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag chtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 ii.; van Arasterdam (Beerebijt! naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en. WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10 4 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Be Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijusen, dagelijks vau 8 1 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dage! ij ka van 9 1 uur en van 36 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van ZegelRegistratie dagelijks vau 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. De Concept-Terordening op den ijk en herijk van het botervaatrverk. Tot de invoering van een ijk en herijk van het botervaat- werk in de gemeente Leiden door den Raad besloten zijnde, komt het er op aan daarvoor een doeltreffende Verordening vasttestellen en het ontwerp, dat voor iedereen verkrijgbaar is gesteld en voor ons ligt, werd daartoe aangeboden. Zal dat ontwerp aan de verschillende eischen van handelaar, kui per en boterverbruiker voldoen Die eenvoudige vraag trach ten we te beantwoorden. Zoo in art. 1 de bedoeling ligtom de boter, uitsluitend ten openbare verkoop bestemd, in geene andere dan geijkte vaten toetelatenis het volstrekt noodig dat reeds dadelijk uittedrukkenopdat er geen twijfel bestaat, of boter in niet geijkte vaten ter Gemeentewaag mogen worden gebragt, om te worden gewogen. De vrijheidom boter in aarden potten of ongeijkte tonnen ter Waag te laten wegendient verze kerd te zijn. Elders geijkte, volgens de daar bestaande wet telijke voorschriften vervaardigde botervaten worden toege laten maar kan dan de Leidsche ijk doeltreffenals ook geëerbiedigd en toegelaten wordt elke ton, waar en hoe ook vervaardigd en geijkt? D.e ijker, die de overtredingen bij proces-verbaal moet constateren zal een uitgebreide kennis behooren te bezitten, om te kunnen beslissen, welke geijkte tonnen geldende zijn en welligt zal zijn toezigt zich bloot moeten bepalen tot ongeijkte tonnendie wel ten verkoop zullen worden aangebragt maar niet op een openbare plaats. Het nieuwe vaatwerk zal geheel nieuw en afgewerkt zijnde niet zwaarder wegen dan het vaatwerk volgens de voorschrif ten van het provinciaal reglement in Zuid-Holland vervaar digd; maar bij vergelijking van de afmetingen, waaraan de vaten bij den ijk moeten beantwoordenscheen het ons toe, dat het verschil in hoogte of diepte, binnenwerks, dikte der duigenaantal hoepen of hoepels enz. niet zonder invloed kan zijn op het gewigt van het vat. Die waarschijn lijkheid neemt toe, als men de artt. 4 eu5 van de ontwor pen verordening en dezelfde artt. van de vroegere verorde ning, vastgesteld den 25sten Julij 1861 met elkander ver gelijkt, waarvan de uitkomst is, dat het vat van 40 Ned. ponden vroeger niet zwaarder mogt wegen dan 8 Ned. pon den en volgens het ontwerp slechts 7 Ned. ponden gelijk ook in art. 7 der oude verordening en art. 8 van het ont werp hetzelfde verschil zich openbaart. Het ijkloou bedraagt voor elk vat, onverschillig van welke grootte, 5 cents. Bij het provinciaal reglement was het keur en ijkloon bepaald op T£, 5 en 3 cents, dat ook dan moest worden voldaan als de vaten werden afgekeurdmaar van dat ijkloon genoot de ijker en de keurmeester Bij art. 8 der Verordening van 25 Julij 1861 was dat ijkloon bepaald op 5, 3^ en 2 cents. Waarin ligt nu het verschil tusschen den vroegeren ijk die den 30 April 1863 is afgeschaft en den nieuwen ijk, die volgens de ontworpen verordening staat ingevoerd te wor den? Volgens de verordening van 1861 wordt aan de be langhebbenden gelegenheid gegeven om ten hunnen koste het boter vaat werk te doen keuren en bij goedkeuring de vaten van een merk te doen voorzien. Die vaten hadden nagenoeg dezelfde vereischten als nu wordt voorgesteld. Thans wordt die gelegenheid op nieuw aangebodenmaar ouder eene bepaling dat in het Boterhuis of op de open bare markt alleen die vaten worden toegelaten. De handel in boter met ongeijkte vaten zai derhalve buiten het Boterhuis ongestoord kunnen worden gedreven. In de Gemeente\yaag zullen naar het ons toeschijnt de tonnen en aarden potten met boter worden gewogen. De waagmeester zal niet verpligt of bevoegd zijnom bij het wegen het netto gewigt boter optegeven. De elders vervaardigde en aldaar geijkte botervaten zullen ten openbare verkoop even zeer worden toegelaten als de binnen Leiden vervaardigde en geijkte. Ieders vrijheid wordt geëerbiedigd en wat daar van het gevolg 'zijn zal, moet de toekomst leeren. Z. M. heeft de heeren J. H. A. W. baron van Heerdt tot Eversberg, districts-commissaris van Beneden-Cottica en

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1