Buitenlandsch Nieuws. ambtenaar voor den meerdere moet wijken; dat een hooger in rang staand ambtenaar altijd gelijk heeft, als hij staat tegenover een lager ambtenaardat niet de billijkheidde rechtvaardigheid, maar het algemeen belang eischt, dat de eerste tegenover zijn mindere altijd in het gelijk wórdt ge steld; dat de Baron Sloet onfeilbaar moest worden verklaard tegenover den oud-soldaat Stieltjes. Wat nu de uitslag we zen zal, is moeijelijk te gissen; maar' als de tegenwoor dige Minister van Koloniën zoo eerlijk en rond is als hij met zijn jaarlijkscb inkomen van f 80,000 schijnt, dan zal hij zoo het blijkt niet aarzelen te erkennen, dat hij wel wat bij overhaasting en onberaden handelde, toen hij den heer Stieltjes in plaats van tot verantwoording in Nederland opteroepenuit 's Rijks dienst ontsloeg. Men zegt, dat van de stichting van een groot hotel op den Dam te Amsterdam niets zal komen. Onze stadgenoot C. T. Meylandie in December des j vorigen jaars zijn 50jarige dienst als Stadsklokken-opwin- j der mogt beleven, is Donderdag in den ouderdom van 76 jaren zacht en kalm ontslapen. De heer E. Francis, Ridder der orde van den Nederl. Leeuw, Oud-Indisch hoofdambtenaar, thans alhier met er woon gevestigdheeft in een brochurebij den Boekhande- - laar Couvée uitgegeven, de Regeringsbeginselen van Neder- landsch-Indië getoetst aan de behoefte van Moederland en J Kolonie. Niemand mag daartoe zijne bevoegdheid betwisten1 veeleer zal men de belangrijkheid van zijne beoordeeling er kennen bij het inzien van zijn staat van dienst. In 1815 in dienst getreden als klerk was hij in verschillende betrek kingen werkzaam, en werd na een diensttijd van 36 jaren, waaronder zijn verlof naar Nederland in 1844 en 45 begre- 1 pen is, als inspecteur van Finantiën eervol ontslagen maar dadelijk benoemd tot president der Javasche Bank welke betrekking hij tot in 1863 bekleedde en toen een eervol ontslag verkreeg. Zijn kennis en ervariDg waarborgen een j grondig oordeel en de bezadigdheid, waarmede de schrijver j personen en zaken beschouwt en toetst, bij zijn scherpen blik in de behoeften van Moederland en Kolonie, geven aan zijn wenken een hooge waarde. In weerwil van zijn vooringeno menheid met een autocratische Regering voor Indië, geeft hij de voorkeur aan een constitutioneel monarchaal stelsel gewijzigd naar de plaatselijke behoeftenwaarbij de Rege ring niet afhankelijk is van den wil of de grillen van één persoonmaar dat de Gouverneur-Generaal en de leden der Regering gezamenlijk de Regering uitmaken, vrij van mi- nisterieele kluisters. Wij prijzen de lezing dezer brochure zeer aan, omdat het pligtmatig isdat ieder Nederlander zijn aandacht op die gewigtige aangelegenheid vestige. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 45°, des avonds te 8 uur 44°, te lü uur 42°. Vrijdag morgen te 5 uur 43°, te 8 uur 46°, te 12 uur 50°, des namiddags te 4 uur 48°. Onder geleide van een Nederlandsch marine-officier en van een tolkvertoefden van Zondag middag tot Maan dag twee Japansche zee-officieren te Rendsburgen reisden toen, met aanbevelingsbrieven aan den luitenant-veldmaar schalk von Gablenz voorziennoordwaarts naar het hoofd kwartier verder. Men zegt, dat zij zich reeds eenigen tijd in Holland opgehouden hebben om den bouw der aldaar door hunne Regering bestelde oorlogsvaartuigen gade te slaanen nu het oorlogstooneel in de hertogdommen willen bezigtigen. Die beide vreemdelingen waren de Duitsche taal zeer goed magtigen legden ook veel kennis van de aard rijkskunde en den staat der zaken in het Noorden aan den dag. Te Antwerpen bestaat het plan om het 200jarig be staan der Koninklijke Academie van Schoone Kunsten aldaar op een waardige wijze te vieren. Een commissie is gevormd tot regeling der feestenen deze heeft de volgende prijs vraag uitgeschreven: //Daar de levensbeschrijving van den schilder David Teniers, den jonge, zoo als zij tot ons is gekomen, veel te wenschen overlaat, en het van belang mag geacht worden het leven van dien grooten schilder een der grondleggers van de Koninklijke Academie te Ant werpen op getrouwe en naauwkeurige wijze beschreven te zien, zoo verlangt de commissie de biographie, op echte stukken berustende, van den bedoelden schilder." De mede dingers moeten op de hoogte zijn van de sedert de laatste jaren gedane historische ontdekkingen. De prijs van het be kroonde geschrift zal zijn een vergulden zilveren medaille en een som van 200 francs. De stukken moeten in het Vlaamsch of Fransch geschreven zijn en voor 1 Julij aan den heer d'Hane Steenhuyse, president der feest-commissie, worden toegezonden. De prijs zal toegewezen worden bij ge- legenheid der viering van het 200jarig bestaan der Academie in Augustus aanstaande. Koning Leopold is Woensdag ten 3 uur te Calais aangekomenen heeft zichbij stil weder en zeer kalme zee, aan boord der Belgische paketboot Diamantnaar Dou- vres ingescheept. Te Parijs hecht men groot gewigt aan de reis van den Koning der Belgen naar Londenonder de tegenwoor dige omstandigheden. Men twijfelt er niet aanof die reis staat in verband met het Deensch-Duitsche conflict en men vertrouwt, dat de wijze raadgevingen van Koning Leopold een gunstigen invloed zullen uitoefenen op de weifelende politiek, door de Engelsche regering tot dusver gevolgd. Terwijl drie der veroordeelde Italianen zich aan het over hen gevelde vonnis onderworpen hebbenis Scaglione alleen in hooger beroep daarvan gekomen. Hij schijnt be rouw te gevoelen dat hij zich in het complot heeft laten medeslepen en weent telkens als hij aan zijn familie denkt. Meer en meer beginnen de zwaluwnesten tot de ge liefkoosde spijzen van lekkerbekken te behooren. Er is te Parijs geen enkele groote restauratie meer waar men zich dien tafel niet kan laten voordienen. De nieuwe Koning van Cayor heeft aan den generaal Faidherbe den gouverneur van Senegalhet voorstel gedaan om Cayor aan Frankrijk aftestaan. Dit zou voor Frankrijk een zeer wenschelijke bezitting zijn. Aangaande het voordeeldoor een afdeeling Fransche troepen in Mexico, onder aanvoering van generaal Douai op den generaal Urraga behaald, verneemt men, dat eerst genoemde het voornamelijk gemunt had op Uruapan waar hij vernomen had dat Urraga een groot depot van munitie, alsmede zijne werkplaatsen gevestigd had. Generaal Douai ging den 27sten December op marschop de plaatsen waar hij doortrokviel een belangrijke hoeveelheid materieel enz. in zijne handen. Het dorp San Juan de las Colchas was nog door 3 a 400 Juaristische ruiters bezetdie echter op de aannadering der Fransche troepen op de vlugt gingen; de kavalleriedie bevel kreeg hen te vervolgenvond op 10 kilometers afstand van Uruapan, in een kamp 9 vuur monden verbrijzelde affuiten en kruidkisten afkomstig vau een vijandelijke batterijdie door hare geleiders was in den steek gelaten. Op zijn voortmarsch naar Uruapan ontving Douai van den opperbevelhebber order om aan de operatiën in het Noorden deeltenemenwaarom hij genoodzaakt was zijn hoofdkwartier naar Lagos te verleggen. Uit de Romagna wordt berigt, dat sedert drie we ken bijna dagelijks Oostenrijksche soldaten overloopen om in de dienst van Italië te treden. Daaronder zijn vele Hon garen die, onder het oog der Oostenrijksche schildwachten de Pö stoutmoedig overgezwommen zijn. Het is thans definitief vastgestelddat de toediening van den heiligen doop aan den zoon van den Prins en de Prinses van Wallis zal plaats hebben op den lOden dezer maand in Buckingham paleis. Er zijn uituoodigingen tot bijwoning dier plegtigheid afgezonden aan al de Ministers en grootdignitarissen. Te Londen loopt een gerucht dat een Minister be treft. De Minister in quaestiedie voor eenigen tijd we duwenaar werd, is een hartstogtelijk liefhebber van zeilen, zoo zelfs, dat hij in de jongste vacantie een togtje met zijn jagt ondernam naar Malta. Terwijl hij daar aan land was, schijnt hij kennis te hebben gemaakt met een jonge dame, die zijn 63jarig hart in volle vlam zette. De booze tongen willen dat zij te zamen gedurende eenige weken leefden als twee jonge tortelduifjes. Eindelijk brak echter het oogenblik aanwaarop de lord gedwongen was de terugreis te aan vaarden. Het scheiden was evenwel zeer pijnlijk de dame had zich zoo met ligchaam en ziel aan den weduwnaar ge-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2