Buitenlandsch Nieuws. raëlitische gemeente. Daar schijnt een geest van afscheiding zich te openbaren een strijd tusschen het oude en het nieuwe, waardoor de Rabbijn, die zich bij het oude blijft houden ofschoon genoeg liberaal in denkbeelden en ook zeer ver draagzaam omtrent andersdenkendenlang niet op zijn gemak is. De tweespalt schijnt echter niet alleen in de godsdienst haren grond te hebbenmaar ook in tegenovergestelde maat schappelijke belangen. Ook wel daarin dat het onderschei den Israëliten, die grootendeelszoo als overalkooplieden zijn, al lang gestooten heeft, dat zij op Sabbath en op feest dagen niet kunnen handelen of verkoopen. Zij willen daarin met de Christenen gelijk staan, om des voordeels wil. Er zouden reeds een 6 0tal geteekeud hebben voor de afschei ding en bereids f 80,000 bijeen zijn gebragt om een huis aantekoopeu voor Synagoge en om een eigen leeraar, geen Rabbijn meer, te bezoldigen. De Joodsche gemeente bestaat hier uit ongeveer 900 zielen, zoodat een 60tal van de voor naamste mannelijke leden al een vrij groot getal is. De gemoederen zijn zeer tegen elkander opgewondenzoodat het reeds tot dadelijkheden gekomen is. Men verwachtte ech ter van die beweging geen voordeel voor het Christendom Zij is zuiver Joodsch. Daar ik toch van kerkelijke zaken aan het schrijven ben kan ik u ook mededeelendat de predikant van Amba welke hier voor eenige dagen is overgekomen, 11. Zondag voor Ds. van Dissel een predikbeurt heeft vervuld, tot veel genoegen der gemeentegeloof iknaar aanleiding van 2 Cor. III: 18. Ds. Kuiperi is sedert 185 8 op Amba. Wij verwachten hier ook den predikant van Bonaire, Ds. Laxet, die dan ook wel een beurt zal vervullen. Dat geeft weder eens nieuw levenomdat het altijd isden eenen Zondag Ds. Meijer, den anderen Zondag Ds. van Dissel. We zullen hier in het kerkelijke ook een bijzonderheid hebben name lijk dat een predikant bij de vrije Schotsche kerk Ds. Mur rayvan Glasgow, welke hier eenige maanden voor zijne gezondheid logeert, op Woensdag 17 Pebruarij aanstaande, des avonds een predikbeurt in het Eqgelsch zal vervullen. Velen verstaan hier het Engelschen wij denken een tal rijke opkomst te hebben die dan zeker ook voor kerk en armen voordeelig zal zijn. De liederen zullen in het Neder- duitsch, volgens het bij de vereenigde Protestantsche ge meenten ingevoerde Luthersche gezangboek, gezongen wor den daar wij hier de Engelsche hymnen niet hebben. - Ds. Meijer, oorspronkelijk Luthersch predikant, - gij weet onze gemeente bestaat uit 2 bestanddeelenHervormden en Lutherscheuwelke aan den eenen kant vereenigd en aan den anderen kant niet vereenigd zijndaar Ds. Meijer nog altijd in het Luthersch kerkboekje te Amsterdam als pre dikant bij de Luthersche gemeente op Curasao staat aange- teekend - die hier meer dan 20 jaar heeft dienst gedaan heeft zijn voornemen aan den kerkeraad te kennen gegeven, om van den gouverneur een jaar verlof naar het Moeder land te verzoeken. ZEw. heeft op dat verlof, kosteloos met zijn familie, voor rekening van den lande, volkomen aan spraak en binnen een klein jaar ook aanspraak op pensioen daar ZEw. dan den ouderdom van 50 jaar, D. V., zal be reikt hebben. Ds. van Dissel zou dan de geheele dienst al leen moeten waarnemen met volgens de wet bepaalde emo lumenten zooals nu te Paramaribo geschiedt, waar de pre dikant Conradivoor Ds. van Schaïckreeds meer dan 2 jaar met verlof, wegens ziekte afwezig, de dienst waarne mende een derde van het verlofstractement geniet. De pre dikanten zijn hier zeer ten achteren gesteld bij die in O. I., welke bij een veel hooger tractement, na een diensttijd van 5 jaar, reeds verhooging genieten en na 10 jaar emeritus met vol pensioen kunnen worden. Hier is voor de predi kanten niet eenige verhooging, al blijven zij ook 40 jaar in dienst, en pensioen kunnen zij eerst na 20 jaren dienst ontvangen. Het is in het belang der predikanten te wen- schendat er spoedig een organisatie voor hunne dienst kome, welke ik geloof dat hun voor vele jaren reeds is toegezegdmaar waarvan tot heden niets gekomen is. De West, vooral Curasao en onderhoorigheden wordt in het algemeen èn weinig g'ekend in Holland èn stiefmoederlijk be deeld. 't Is waar, die kinderen brengen ook weinig voor deel aan de moeder aan, maar het zijn toch hare kinderen en moet de moeder alleen op het voordeel ziendat zij van hare kinderen trekt en daarom het een aanhangen en het andere verachten Men zou zeggendat zij de militairen nog als hare beste kinderen hier acht. We zullen hier op aanstaanden Koningsverjaardag weder festiviteiten en volksfeesten hebbenWaarom die verleden jaar niet hebben plaats gehad, weet ik niet; in 1861 en 1862 werd die dag plegtig gevierd. De belangrijke som van f 500 wordt van Gouvernementswege voor die feesten toe gestaan dus gij begrijpt dat daarvoor veel kan worden ge daan en het vuurwerk schitterend zal wezen. Ook zal er des avonds muziek op het water zijn en de langs de Baai ge legen huizenop verzoekgeïllumineerd worden van bin nen namelijk; en het oorlogschip, de Cornelia Dirks, zal ook uitgenoodigd worden, om met lantaars te illumineren. Dat zal een feest wezen, waarbij die in Holland met den 17den November geen hand water moeten gehad hebben! Evenwel het is zeer goed dat de volksgeest hier wat wordt opgewekt en bezig gehouden en de nationaliteit, Nederland- sche namelijk, wat wordt aangemoedigd. De geringe bevol king heeft zich ook na de emancipatie opperbest gehouden en heeft nooit iets voor algemeene uitspanningdaar de weinige vreugdebedrijvenomstreeks Kersmis en Nieuwe- jaar, geen algemeene zijnmaar ieder zich amuseert zooals hij kanvooral door het afsteken van klappers en voetzoe kers. Dit echter verflaauwt jaarlijks meer en meer, en het volksmuziek heeft zich in die dagen ook zeer weinig doen hooren. De regen heeft hier lang geduurdvoor onderscheidene laag gelegen plantaadjes te lang en te hard. Daar zal geen oogst zijn omdat het graan verstikt is, doch de hooger ge legen gronden en vooral die waarop wat vroeg is geplant, zullen een gezegenden oogst hebbenhet zaad staat daar overheerlijk. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 45°, des avonds te 8 uur 39°, te 10 uur 37°. Donderdag morgen te 5 uur 31°, te 8 uur 33°, te 12 uur 49°, des namiddags te 4 uur 45°. Uit Hamburg wordt berigtdat op last der Pruissi- sche autoriteiten aan den hertog van Augustenburg zijn eerewacht te Kiel is ontnomen, terwijl tevens 5000 Slees- wijk-Holsteinsehe uniformen zijn in beslag genomen die hij voor zijn rekening besteld had. In Oostenrijk worden thans de schoolboeken op maïs- papier gedrukt, naardien, volgens het gevoelen der genees- heerendat gele papier de oogen minder vermoeit dan het witte. Een Belgische correspondentie zegt: #Het oogenblik is nabij waarop de aarzelingen van Engelandde begeer lijkheden van Pruissenhet schrikbewind van Oostenrijk de begeerte van Italië, de heldhaftige tegenstand van Polen een toestand zullen in het leven roepen waaruit een vree- selijke botsing zal voortspruiten. Dan zal Napoleon op de hem eigen wijze gaan handelen en het reeds zoo lang ge koesterde denkbeeld verwezenlijken, om Frankrijks grenzen aan de zijde van den Rijn uittebreiden." Benevens den Aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk en den Koning van Portugal, zal weldra ook de Koning der Belgeneenige dagen te Parijs komen doorbrengen. Op de spoorweglijn tusschen Parijs en Straatsburg is een trein op een ander geloopenwaardoor 13 personen gekwetst werden. Een kleermaker, een Engelschmaudie in de Rue de la Paix te Parijs een prachtig établissement gevestigd had, waar hem de aanzienlijkste dames van het hof kwamen be zoeken wier bovenkleederen en balcostumes hij leverdeof liever improviseerde, en dat wel met een bekwaamheid en een smaakdie hem een zeldzaam groote reputatie verschaft haddenis op het denkbeeld gekomen om failliet te gaan ten einde op die wijs de bedoelde aanzienlijke dames tot betaling te noodzaken. Daar hij sints verscheidene jaren de kostbaarste toiletten en costumes geleverd had zonder ooit betaling te vragen en de voorname dames daardoor verleid werden om schier met den dag van costuum te verwisselen zonder te weten wat al die mooijespeciaal voor ieder ba rer met zoo veel genie geïnventeerde kleedjeshof- en bal- costumen wel konden kostenis de rekening van velen ha-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2