IV". 1237. Woensdag 2 Maart. A°. 1<Y>4. Binnenlandse!] Nieuws^ o LEIDSCH DAGBLAD Deze Courant versehijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cent9. Prjjs der Adverteutiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar Graveuhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 ti. 4 m.; 18 u. 54 m.; S u. 59 ra.; 6 a. 9 m.; 9 n. 8 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 46 m.; 11 u. 46 m.; 8 n. 6 m.; 4 u. 62 m.; 9 u. 8 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, MaanJiu; uohtends 4 de overige dagen uitgezonderd de Zondag 6 h.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 'g namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieawstraat: 's morgeus te 8 u. en te il u., 's namiddags te 8 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 n. en 3 n. 45 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Sonthampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 28; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van bet Gemeentebeatuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester ett WethoudersMaandag au Donderdag te 11 uur. Commissie vdn Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdageljjks te 10 uur.- Pressent der Commissie san Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureauder Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 «ar.- Thesaurie, dagelijks vau 102 uar. - De Gemeente- Architec t is ta spreken op het Raadhui», eiken werkdag van 's morgens 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8 1 uur en van S 6 «ur; der In- en Uitgaande Reobten en Aooijnseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Betastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9--2 aar. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 9 4 uur. Z. M. heeft tot rector magnificat der Hoogeschool te Utrecht voor het akademiejaar 18641865 benoemd den hoogleeraar Dr. J. I. Doedes. Z. M. heeft den 2den luit. H. J. Prins, van het wapen der inf. van de landmagt in West-Indië, in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger in Oost-Indië. Bij Zr. Ms. besluit is aan G. ten Cate At., op ver zoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kanton rechter te Delden. Door den heer Ch. Hornidgeeich ook noemende sir Sommerset Lee, schuldig verklaard aau moedwilligen manslag op den gepensioneerden kapitein van Dongen Francke te Arnhem en te dier zake veroordeeld tot tuchthuisstraf voor den tijd vau vijf jaren is een rekwest tot gratie aan Z. M. den Koning ingediend geworden. Dezer dagen is het berigt ontvangen, dat door Z. M. op dat verzoekschrift afwijzend is beschikt. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zet dagelijks haar onderzoek in de afdeelingen over aanhangige wetsont werpen voort; in de laatste dagen over het ontwerp-wetboek van strafvordering. Het Prov. Blad houdt een circulaire in van den Com missaris des Konings in deze provineie, aan de Gemeentebe sturen tot aanbeveling der jaarlijksche collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden. In die circulaire lezen wij dat uit het jaarlijksch verslag wederom is gebleken hoe dringend het fonds bij voortduring de ruime bijdragen der ingezetenen behoeft. Buiten een vermeerderde opbrengst toch der jaarlijksche collecte, tullen de ruim 1100 sollicitanten die met verlangen uitzien naar eenige ondersteuning uit het fonds daarvan verstoken moeten blijven. Zoo slechts allen die gewoon zijn te geveniets meer willen afstaan en zij die tot heden niets voor hei fonds over haddenzich van nu af willen voornemende hun aangeboden gelegenheid niet te laten voorbijgaande uitkomst zou bevredigend kun nen zijn. In een der gemeenten van dit gewest is de col lecte in 1863 niet door boden, maar door heeren officieren der schutterij gedaan. Deze welwillendheid heeft tot uitslag gehaddat die aldaar ruim tweemaal zoo veel als anders heeft opgebragt. Moge dit voorbeeld ook in andere gemeen ten navolging vinden Wij vernemen, dat Mil. C. Pattidie Maandag avond weder te 's Hage opgetreden is en buitengewoon voldaan heeft, Donderdag, den lOden dezer, weder een concert al daar tal geven. Het voor de militaire bakkerij te 's Gravenhage opge- rigte stoomkorengemaalzal met de helft dezer maand iu werking treden. Een particulier schrijven uit Harlingen bevat het vol gende Bij de heropening der communicatie (ofschoon door een nawinter tijdelijk weer geschorst), is het niet ondoel matig uit enkele feiten eens aantestippen het gewigt onzer goede havenstad als punt van gemeenschap. De stoomboot- reederij Harlingen deelde uit een dividend van 25 pCt. over het boekjaar 1863; de reedery der boot Burgemeester Zijl stra, varende van Zwolle op Kampen, deelde 10 pCt. uit, terwijl beide reederijen hoogst belangrijke reservefondsen hebben opgelegd. De uitkomsten van het spoorwegverkeer, dit is bekend, overtroffen de stoutste verwaehting van de geïnteresseerden, doch zijn nog op verre na niet wat ze een maal moeten zijn, volgens het gevoelen van Friezen, die den toestand der provincie goed kennen. Onbekendheid met dien toestand was de oortaakdat er bij de inrigting van geheel ons noordelijk spoorwezen met een soberheid is te werk gegaan, waarmede de werkelijkheid den draak steekt. Zoo is de grootte der stations te Leeuwarden en hier on voldoende bevondenwant de wachtkamers der 3de klasse bijv. hebben ruimte voor 100 personen, dat is voor 2 wa gens 3de klasse, terwijl er zelfs op stille dagen soms zoo vele passagiers 3de klasse van Leeuwarden vertrekken. Wat dat geven moet, wanueer de lijnen naar Groningen en Zwolle eenmaal in gebruik tullen tijn kan men nu reeds nagaan als er op deu marktdag eenige honderde reizigers zich ver dringen op den weg naar het station. Naar ik verneem, bestond het plan, voor de dienst op den weg Harlingen- Leeuwarden 3 beestenwagens te bestemmen; het blijkt thans, dat men er soms 50 zal noodig hebben. Uit een en ander moge men in de residentie, waar men door gebrek aan be kendheid met dit rijke gewestwel eens tot zonderlinge denkbeelden vervaltdie in Friesland een turf- en moeras- land doeu vermoeden, afleiden, dat er hier tamelijk veel omgaat. Is men hier eenmaal goed van overtuigd, dan zal

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1