Buitenlandsch Nieuws. gen van bloeijende hyacinthen tulpen en andere bolgewas sen schijnen met het ongunstige saizoen te spotten en zijn de beste lofspraak op de kunde en den ijver der kweekers. Het geheel maakt een verrassenden indruk en een bezoek aan de tentoonstelling overwaardig. Prijzen zijn toegekend o. a. een Zilveren Yergulde me daille aan de heeren Gebr. de Graaff alhier zilv. medaille (2) aan den heeren M. C. Alkemade en Zoon te Noordwijk; zilv. medaille (2) aan de heeren C. Grullemans en Zoon te Noordwijk, zilv. medaille aan de heeren Gebr. de Graaff alhier. De onvermoeide reizigster, mevrouw de wed. Storm, geb. van der Chijs, hield Donderdag avond in de afdee- ling Koophandel der Maatschappij Felix Meritis te Amster dam een voorlezing, waarin zij een reeks indrukken mede deelde, doorvlochten met aan- en opmerkingen. Eerst voerde zij hare hoorders a vol d'oiseau door Europaverhaalde o. a. dat zij een zeer belangrijk onderhoud met Paus Pius IX te Rome gehad had en deelde hare ontmoetingen met verschillende groote mannen, als PrescottLongfellow enz. mede. Zij -was voornemens in Amerika een kolonisatie voor landverhuizers te stichten welke plannenalthans tijdelijk door den oorlog verijdeld zijn. De voorboden van dien krijg had zij reeds met scherpen blik bespeurd. Verder gewaagde zij zeer uitvoerig over Coopers instituut, als voorbeeld ter navolging. Sedert 14 Februarij 11. heeft zich uit 's Gravenhage verwijderd Johanna Maria Kottenhagen dochter van Johan nes Kottenhagen en Johanna Pardoe, oud 17 jaar, dienst bode, geboren aldaar. De hoofdcommissaris van politie aldaar verzoekt opsporing en berigt. De Veendammer Courant deelt het volgende mede: //Langs alle wegen in de nabijheid van de grenzen ziet men dag aan dag troepen vrouwen, jongens en meisjes, bijv.: een weduwe met een 4tal kinderen, waarvan de jongste de reis naauwelijks kan doen. Ieder is beladen met een kruikje inhoudende een kan voorloop (tenzij daarvan reeds ontlast) en met een pond zout. Ieder, groot en kleinwint alzoo voor iedere wandeling 20 cents voor het kannetje sterken drank en plus minus 5 cents voor het zout: ergo f 0,25, hetgeen met Maart tot 82 cent opklimt. Een aardige winst voor ouders met een talrijk kroost gezegendniet waar Echter zijn die kinderen verstoken van het onderwijs en lee- ren slechts luijerenzoo als hunne ouders steeds geluijerd hebben." Te Lith werd dezer dagen een herinneringsfeest ge vierd dat wel onder de hooge zeldzaamheden mag worden gerekend. Zekere Cornelia de Veer namelijk vierde haar 50- jarig jubilé als dienstbode in een en hetzelfde gezin. De oude jonge dochter verrigt nog trouw haar werk. Bij de loting voor de nationale militie in de gemeente Engwirden heeft zich het geval voorgedaandat aan een jongeling, die als eenigste zoon reden van vrijstelling had, daags vóór de loting een broertje werd geboren. Hij trok een laag nommer en werd alzoo in zijn verwachting niet weinig teleurgesteld. Het provinciaal kerkbestuur van Friesland heeft aan Dsc J. W. Bakker, derden predikant bij de Hervormde ge meente te Dragtenspeciaal voor de dienstin de Dragtster- Compagnie, wegens voortdurende ongesteldheid, op zijn ver zoek, het eervol emeritaat verleend, in te gaan den lsten Mei aanstaande. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Beekbergen Ds. H. Rietveld Creygton te Polsbroek; te Huizen Ds. W. J. Geselschap te Heemstede; te Poortvliet Ds. J. C. Eygman te Bruchem c. a.; te Waspik Ds. N. War- molts te Gerkeskloosterte Gaast en Ferwoude Ds. A. Meer- diuk te Scheveningente Ravenswaay de kandidaat A. L. G. J. Soeters en te Garderen Ds. C. P, van Tooren te Katwijk aan Zee. Aangenomen het beroep naar Assendelft door Ds. C. Maas te Koedijk. Bedankt voor het beroep naar Veen door Ds. H. Slot- houber te Doornspijk. Door den grooten kerkeraad der Evangelisch-Luther- sche gemeente te Breda is beroepen Ds. W. F. Walchhulp prediker te Stads-Kanaal. Uittreksel uit een brief van Blitar van 4 Januarij 11.: Ik had mij gepasseerde nacht ter ruste begeven toen ik ontwaakte door een aanhoudend donderend gebrulals of er een zware wind of orkaan in aantogt was. Ik snelde naar buiten en wat zag ik een vuurspelGoddelijk schoon zoo prachtig en indrukwekkend dat ik er van sidderde en toch mijne oogen er niet van konde afhouden. Het don derde zonder ophoudenvurige ballen vlogen door de lucht en spatteden daar uit elkander als bliksemstralen met al lerlei kleuren. Waarschijnlijk groote steenenwaar zich mi nerale stoffen in bevondenin bijna vloeibaren toestand. Die vuurballen vlogen hoog in de lucht boven ons hoofd. Steeds was ik in den waan een soort van tropisch onwe- der voor mij te hebbentoen er een soort van kleiregen begon te vallen in de gedaante van hagelballen. Van den aschregen spreek ik nietdie was eerst den volgenden dag zigtbaar. Toen was ik overtuigd dat de Kloet aan het werken was. In bange verwachting ging een half uur voorbij. Toen hoorde ik eensklaps op circa 300 passen afstands op mijn achtererf een scherp geloei. Door een panische schrik getroffen en zonder met iemand een woord te sprekensprong ik naai de eerste dakrib der schuur, gevolgd door ettelijke inlan ders met vrouwen en kinderendie hun geheele huishouden mede droegen. Daar kwam de bergstroom, die thans in een kokende zand- of breistroom was herschapen in zijn volle kracht aandruischen. Bij den eersten aanvoer werd een dam van 4 steenen diktedoor mij met het doel van irrigatie daargesteld mijne badkamer en een zware houten brug door elkander geslingerd en een eind wegs verre gevoerd en zui delijker van mijn erf vast op elkander gezet, ter hoogte van 25 a 30 voet, met kolossale boomstronken en zig zag door elkander. De stroom rijst daardoor en worden er reeds zware boom stammen tegen mijne alang-alangloods aangeworpen. In den koestal staat het water 2 voeten hoog. Eenige beesten werden gered door dat zij zich losrukten. Wij zaten op onze schuilplaats op de schuur, altijd omringd door een damp, die zich meer en meer uitbreidt, iD den doodelijksten angst. Eindelijk hooreu wij het donderend geraas naderen maar een oogenblik daarna een geluid van sissenfluitenrollen brommen. Een helsch concert! Wij dachten ons laatste oogenblik is gekomen. Maar dat was juist ons behoud. De groote verdamming om de Noord was doorgebroken. Heden morgen bij het aanbreken van den dag nam ik de plaats rondom mij in oogenschouw. Op sommige plaat sen lag de laag 2 voeten diep. Menschen en vee zijn er in massa omgekomen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 42°, des avonds te 8 uur 41°, te 10 uur 40°. Zondag morgen te 5 uur 3 8°, te 8 uur 3 8°, te 12 uur 44°, des namiddags te 4 uur 40°, te 5 uur 40°, 's avonds te 8 uur 38°, te 10 uur 37°. Maan dag morgen te 5 uur 36°, te 8 uur 36°, 's middags te 12 uur 40°, 's namiddags te 4 uur 40°. Als een niet onaardige bijzonderheid verdient vermel ding, dat de Flensburger Zeitung berigten uit Denemarken mededeelt onder de rubriek: Nieuwstijdingen uit het Bui tenland. Uit Rendsburg verneemt mendat onlangs bij Ha- dersleben een groote uitdeeling van medailles bij de bri- grades Gondrecourt en Nostitz heeft plaats gehad. Prins Albert van Pruissen hechtte in persoon de decoratien op de borst der Oostenrijksche militairen. De Groothertog van Mecklenburg had voor de troepen die zich in het gevecht bij Oversee onderscheiden hebbentwintig ridder-decoratien toegezonden. In de hoogere militaire kringen te Weenen vertoont zich een steeds hooger stijgende oorlogzuchtige stemming en een sterke lust om de in het Noorden verworven lau weren ook in het Zuiden der Monarchie te doen bloeijen. Het geroep om oorlogdat zich aan gene zijde der Mincio laat vernemenvindt namelijk te Weenen zeer sterken we derklank. De Koning van Denemarken heeft aan de commissie

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2