Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. daar buiten. De handelaar of boterkooper wil cn moet vrij zijn, om boter te koopen zoo en waar hem zulks goeddunkt. De kuiper wil en moet vrij zijn om vaten te vervaardigen naar het voorschrift van de verordening of naar dat van de boe ren. De boterverbruikerswij ingezetenen van Leiden, willen en moeten vrij zijn in de keuze, hoe wij ons boter willen aanschaffen. Iedereen wil vrij zijn en die eisch is billijk; maar het gemeentebestuur is niet vrijhet moet ieders vrijheid eer biedigen en toch zorgen dat misbruiken worden voorkomen. Die eisch is ons te buitensporig om daaraan te voldoen - wij zien er geen kans toe, maar wachten belangstellend af, welke verordening daarvoor zal worden ontworpen en vastgesteld. Z. M. heeft tot notarissen ter standplaats Zutphen benoemd G. W. de Jong, thans notaris te Rijssenarron dissement Deventer, en W. A. F. H. de Bas, cand.-notaris te Zutphen. Z. M. de Koning heeft de straffe des doods, waartoe Simon Meijer Popperste Arnhem gedetineerdbij arrest van het provinciaal gerechtshof van Gelderland, dd. 14 Oct. 1 86 3 ter zake van opzettelijke brandstichting in een gebouw waarbij te voorzien was dat menschenlevens in gevaar konden worden gebragt, is veroordeeld, verwisseld in tien jaren tuchthuisstraf. De audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaturdag, 27 dezer, niet plaats hebben. In de Donderdag gehouden zitting van den Hoogen Raad heeft de advokaat-generaal Gregory geconcludeerd tot verwerping der voorziening van F. J. Hallo tegen een ar rest van het Hof in Gelderland, waarbij ontvankelijk ver klaard is de vordering tegen hem ingesteld door F. Lie- taert, tot het doen van rekening en verantwoording der gelden door hem ontvangen ten name van de wed. Staes. Uitspraak 24 Maart. - De Gemeenteraad van Amsterdam heeft, bij de be raadslagingen over een ontwerp-adres aan de Tweede Ka mer tegen de voorgestelde wijziging der Gemeentewet, voor zooveel de plaatselijke belastingen betreft, met 22 tegen 8 stemmen een amendement aangenomenaldus luidende //Ware bij dat wetsontwerp voorgesteld de afschaffing van alle gemeente-accijnsen en de vervanging daarvan door an dere belastingen, de Raad van Amsterdam zou gaarne de aanneming daarvan zienen het zelfs als een belangrijke verbetering beschouwen, indien voortaan alleen van rijks wege accijnsen wierden geheven. Het wetsontwerp echter, dat thans is ingediend heeft de Raad niet zonder bezorgd heid overwogen enz." - Het aldus gewijzigd adres wordt aangenomen met 29 tegen 1 stem. (Over dat raadsbesluit verblijden wij ons. De Gemeente raad van de hoofdstad geeft daardoor een blijk van krach tig levenvan juist inzicht der belangen van de eerste koopstad des rijks, van moed om met een aanzienlijke meer derheid van stemmen de openbare verklaring te gevendat het zelfs een belangrijke verbetering zou zijn indien voortaan alleen van rijkswege accijnsen wierden geheven. De tegen woordige Minister van Binnenl. Zaken wordt nu overvleu geld door den Raad eener gemeentedie de hartader van Nederland werd genoemd). - Door den Gemeenteraad, van Vlaardingen is met al- gemeene stemmen besloten, een"'adres van bedenkingen te rigten aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal tegen de voorgestelde wijzigingen in de Gemeentewet met betrekking tot de afschaffing van plaatselijke belasting op voorwerpen van verbruik. Bij den Gemeenteraad van Arnhem is in de zitting van 11. Zaturdag ingekomen een adres van de heeren H. H. Middel, predikant, W. Otto en A. Meijer Hzn., ouderlin gen en P. J. Visser en S. Kooidiakenen van de Chris telijke Afgescheidene gemeente aldaar, die daarin te kennen gevendat zij in de Arnhemsche Courant hebben gezien het door den Raad genomen besluit om het gebed bij de opening der zittingen afteschaffendat zij het gebed tot den God des hemels en der aarde een eerste behoefte ach ten voor de Vergadering, aan wier veel omvattende zorg hoogst gewigtige belangen zijn toevertrouwddat bij den zegenmet welken de algoede Godook tot uitbreiding en vooruitgang der stad op stoffelijk gebied, de ijverige pogingen der Vergadering bekroont, zij met gepaste vrij. moedigheid meenen te moeten wijzen op hetgeen in Gods immer geldend woord geschreven staat: //En gelijk het hem niet goedgedacht heeft God in erkentenis te houden zoo heeft God hen overgegeven in eenen verkeerden zin om te doen, dingen, die niet betamen;" dat zij dientengevolge uit kracht van hun christelijk beginsel tegen genoemd be sluit der Vergadering plegtig protesteren en als onderdanige burgers en kerkeraad eener christelijke gemeente het nede rig verzoek ter tafel brengen om dat besluit wel te willen intrekken. Op dit adres wordt besloten aan de adressanten te kennen te gevendat de Raadonder eerbiediging van hunne overtuiging, geen rede heeft gevonden om op het genomen besluit terug te komen. De zaal van het te Arnhem te bouwen Schouwburg gebouw zal 788 zitplaatsen bevattenhet publiek heeft voor 85,000 ingeschreven, waarbij de stad nu ƒ20,000 voegt, De stad zal buitendien elk jaar 5,500 aflossen, waarvoor met de premiën ƒ6100 'sjaars zal worden betaald. Bij de discussie is geblekendat voor verbetering van Musis Sa crum ook ƒ20,000 zal noodig wezen. Vooral dringt men aan op het in orde brengen der tweede zaal van Musis Sa crum voor geschikte concertzaal. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond worden ten tooneele gevoerd de groote opéra Normavoorafgegaan door de opéra comique le Chalet, Als een bijzonderheid wordt uit Delft medegedeeld, dat onder de geschenkendie den Eerwaarden heer C. Har derwijk, dd. 24 Januarij bij gelegenheid van zijn 5Ojarig jubelfeest als priester der Oud-Roomsch-Katholieke gemeente, zijn aangebodenbehoort de zilveren truffeldie bij het leggen van den eersten steen van het kerkgebouw op het Bagijnhof aldaar, dd. 4 Julij 1743 gebruikt is. Zoo als bekend is, is deze kerk gesticht en ingewijd door den toen- maligen in de geschiedenis der Oud-Katholieken zeer be roemden Delftschen pastoor Nicolaas Broedersen. Over de geschiedenis dier gemeente, sedert het begin der Reformatie, zoowel als over die der kerk en hare pastoors tot op den tegenwoordigen lijd gaf de Eerwaarde heer Harderwijk voor eenigen tijd een beknopte maar naauwkeurige beschrijving uit, getiteld: //De Oud-Katholieke kerk op het Bagijnhof te Delft." Uit Brummen wordt gemelddat men de dichterlijke dieven op het spoor is, zoodat zij denkelijk eerstdaags tus- schen 4 muren hun dichtader in gewenschte rust verder kun nen oefenen. Te Tiel is een koopmantevens lid van den Gemeen teraad naar men zegt, een passief van ongeveer drie tonnen gouds achterlatendevertrokkenzonder dat men weet waar heenmaar tot groote schade van zijn naaste betrekkingen en van vele neringdoende ingezetenen, die hem hunne opge spaarde gelden hadden toebetrouwd. Wij vernemendat het een derde aandeel van eigen dom in den Leidschen Schouwburg voor de som van ƒ5000 op heden Vrijdag in openbare veiling is gekocht door de HH. D. A. Schretlen en nog 4 ingezetenen van Leiden die dezer dagen bezig waren een plan te beramenom op het groote plein van de Ruïne een gebouw te stichtenge schikt tot het geven van concertentooneel- en opéra-voor stellingen enz. Weliigt dat door die aankoop het plan een wijziging ondergaat, die ten gevolge heeft, dat de bestaande Leidsche Schouwburg naar den eisch wordt ingerigt en ver beterd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 35°, des avonds te 8 uur 3 5°, te 10 uur 34°. Vrijdag morgen te 5 uur 34°, te 8 uur 35°, te 12 uur 39°, des namiddags te 4 uur 36°. De Koning van Denemarken heeft dezer dagen een levendig bewijs van deelneming in zijn moeijelijke omstan digheden ontvangen, hetgeen ongetwijfeld zal strekken om zijn zedelijken moed zoo mogelijk nog te verheffen. De Vorst

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2