Buitenlandsch Nieuws. meiijk plaats bij de huizen van bewaring. Er waren op 31 December 1862 aanwezig in de strafgevangenissen 2286 ge vangenen, in de huizen van verzekering 1256 in die van arrest 532 en in die van bewariug 143; te zamen 4217. Het cijfer is het minste na 185 9 over 6 jaren. Het geheel getal gevangenen over 1862 (ook de bij af wisseling aanwezig geweest) beliep 43,494 of omstreeks 13 op de 1000 zielen der bevolking des Rijks. Er waren gehuwden 7183, ongehuwden 11284, weduw naars 704, weduwen 397 de gehuwden staan tot onge huwden als 1 tot 1,42. Er waren 11,214 gevangenen die konden lezen en schrij ven tegen 8354 die dit niet konden, een verbetering in de verhouding bij vorige jaren (in 185 8 waren die respectieve cijfers nog 10,020 tegen 10,290). Het totaal der jeugdige gevangenen (beneden de 16 ja ren) bleef nagenoeg hetzelfde, namelijk 1492 of 7,62 pCt. van het gezamenlijk getal. Er waren over 1862 6 8,277 ziektedagen of ruim 8 pCt. der verblijfdagen. De sterfte bedroeg in al de gevangenis sen 132 of 0,67 pCt., nagenoeg met het vorige jaar over eenkomende. De grootste sterfte was weder in de strafge vangenissen. Men schrijft uit 's Hertogenbosch: Een nieuw kunst stuk uit de werkplaats van den beroemden beeldhouwer en restaurateur der cathedraal van St. Jan Evangelist versiert thans die kerkhet is het kolossale beeldin streng go- thieken stijl, van den H. Jozef met het kind Jezus onder zijne hoede staande, geplaatst in een verheven en trotsch baldekinmede zeer kunstig en alles uit Franschen steen gehouwende beelden maken op den kenner zoowel als op den eenvoudigen aanschouwer een diep godsdienstigen in druk zij zijn naar den regel kunstig gevormdalles is een lauwer te meer aan de kunstkroon van den hoogst ver dienstelijken bouwmeester en beeldhouwer Louis Veneman en zijn veel beloovenden zoon L. Veneman Jr. Dezer dagen is te Coevorden een vergadering gehou den met het doel om het halve eeuwfeest van de bevrij ding dier stad van de Fransche overheerschingin Mei aan staande, voortebereiden. Algemeen wordt daar over die fees telijke herdenking gesprokenen de talrijke opkomst ter vergadering getuigde van de groote en algemeene belang stelling der burgerij. Na de benoeming van een president, tot leiding der vergadering, werd er overgegaan tot be noeming eener commissie van feestviering, uit 20 personen oestaande, die allen, voor zoo ver ter vergadering tegen woordig deze bènoeming aannamen. Verder werd er beslo ten de gemeente Dalen (als mede aan de bevrijding van Coevorden hebbende deelgenomen) uittenoodigenom aldaar insgelijks een commissie van feestregeling te benoemen welke commissie zich alsdan met die van Coevorden zoude rereenigen. Zondag avond 10 uur werd te Alkmaar, aan den tamelijk helderen hemel, wolkdrijvend uit het N. t. O., een lichtring om de maan waargenomenwaarvan het Noor delijk vierendeel de kleuren van den regenboog vertoonde. Merkwaardig was, dat zich te gelijkertijd een veel grooter ring nog duidelijker liet onderkennen, welk middenpunt genoegzaam samenviel met het Zenith, den maanring door sneed en, hoewel binnen deze naauwelijks te onderkennen waar de tweede lichtkring den anderen raakte zeer heldere lichtvakken vertoonde. Het verschijnsel duurde tot 11 uur], waarna de hemel met onbewegelijke cirris cumulus was be dekt, hetwelk des nachts in dunnen nevel overging, die Maandag morgen den hemel nog verduisterde. Dezer dagen heeft een boer, reizende per spoortrein van Leeuwarden naar Harlingente Dronrijp den trein verlaten om de reis met de trekschuit te vervolgen. Hij vond 13 stuivers te duur voor die reis van een half uur, terwijl hij voor 12 stuivers vijf uren achtereenj in de trekschuit zitten kon. Men verneemt, dat dezer dagen te Almelo voor de arr.-rechtbank te recht stond zekere heer C. J. B., fabriekant te Ootmarsumbeschuldigd van den burgemeester dier ge meente te hebben beleedigd door woorden en wel voorname lijk door hem te vergelijken met een kikvorsch op een hoopje drek. Vele nieuwsgierigen woonden deze zitting der recht bank bij en gevoelden tusschen beide hunne lachspieren niet weinig geprikkeld door het zonderlinge der zaak. Het O. M. requireerde de schuldigverklaring van den beklaagdemet veroordeeling tot een gevangenisstraf van een maand en in de kosten der procedure. Bedankt door Ds. W. Kraijenbelt en Ds. A. Meer- dink te Scheveningen voor de ontvangen beroepende eerste naar Oldebroek, de tweede naar het Hollandsche Veld. Aangenomen het beroep naar de Evangelisch-Luther- sche gemeente aan den Helder door den heer J. P. Mond, kandidaat te 's Hage. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 35°,"des avonds te 8 uur 33°, te 10 uur 33°. Woensdag morgen te 5 uur 29°, te 8 uur 30°, te 12 uur 40°, des namiddags te 4 uur 37°. Ten gevolge van de hevige gevechtenwelke gedu rende 1848 en 1849 op het schiereiland Sundewitt hebben plaats gehadten einde de bekende Duppeler-hoogte te be- magtigenheeft men er de benaming van de .bloedplas aan gegeven. Destijds waren die hoogten niet versterkt, gelijk nu het geval is met een 10tal op zichzelven staande schansen. Houden de Denen nu stand op de wijze als vroeger, welke offers zullen dan wel gevorderd worden zoo vraagt men zich in Duitschland af, voor den strijd is opgegeven of het beoogde doel bereikt. Men hoopt, dat de tegenstand min der hardnekkig zal zijn dan in 1848 en 1849, omdat de Deensche armee zich in een zeer verwaarloosden toestand bevindt. Om een winterveldtogt aan te vangen is het leger ook bij de Denen niet beter voorzien en uitgerust geweest als ware het midden in den zomer uitgerukt. Krijgsgevangenen bevestigen dit berigt algemeen en de Deensche dagbladen heb ben geen woorden om hunne verontwaardiging daarover te kennen te geven. Men verneemt, dat onderscheidene schansen, op de Dup- peler hoogte zij.n gewapend met 100 stukken geschut van het zwaarste kaliber. Het Nederlaudsche stoomschip Gouverneur van Ewijk over welks opbrenging te Kopenhagen men zich zoo onge rust maakt, heeft in den morgen van den 18den Köstör verlaten en is te Travemiinde, de haven van Lubeckbin- nengeloopen. Men zegt, dat de heer de Montalembert te Rome door 27 bisschoppen is aangeklaagd, wegens het aan den dag leggen van een te verregaand liberalismusin de door hem in het Congres te Mechelen gehouden redevoering. Te Milaan vierden de studenten 11. Zondag op pleg- tige wijze het 3de eeuwfeest van den beroemden Galilei, die ten jare 1564 geboren werd. Het huis van den heer Thackeray te Londenzal eerstdaags worden verkocht. Duizenden bij duizenden mel den zich dagelijks ter bezigtiging aan, om de laatste ver blijfplaats van den humoristischen schrijver in oogenschouw te nemen. Ook zijn boeken, meubelen en verdere zaken, zullen verkocht wordendie naar men meent fabelachtige prijzen zullen opbrengen. Ten bewijze, dat het Katholicisme in Engeland snel veld wint, dient dat er in 1830 slechts 434 priesters wa ren, terwijl dit aantal thans reeds op 1242 is geklommen. Het aantal kerken en kapellen bedroeg in gemeld jaar 410 en thans 872 het aantal kloosters is in dat tijdvak met 146 vermeerderd. In 1833 bestond er nog geen enkel semi narie, terwijl er thans reeds 5 3 zijn. Door de ambtenaren te Londen wordt tegenwoordig ten strengste gewaakt tegen den invoer van zoogenaamde sherrywijnenaangevoerd uit Hamburg, op grond dat op de meest overtuigende wijze gebleken isdat van daar niets an ders wordt aangevoerd dan een gekleurd mengsel van water, wijngeest en suiker, dat in den handel voor wijn wordt ver kocht. Volgens het Memorial diplomatique wint het gerucht nopens de abdicatie van Koningin Victoria veld. De Ko ningin zegt het blad is nog steeds ontroostbaar over het verlies van haren gemaal en nu komt er nog bijdat het Deensch-Duitsche conflict in den boezem harer familie twee jegens elkander vijandige partijen doet ontstaan. Dit ver meerdert de verwarring, welke reeds in de denkbeelden der

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2