j\°. 1232. Donderdag 25 Februarij. A* 1864. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAB Deie Courant versehynt eiken dag, be- halve Zon- en Feestdagen, en koit voor Leiden f 1.95, en franco per poat f 2.80 in de drie maanden. Afaonderljjke Nona - naers Vijf Centi. Pry» der Advertentiën 1-6 regelt 0.76. iedere regel meer 12} Utt. Geboorte-, ha telijks- en doodberigten van 1-4 regelt/0.90. Iedere regel meer 15 Cti. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cit. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 a. 4 m.; 12 u. 64 m.; S u. 59 m.; 6 n. 9 m-; V u. 8 m.; naar Haarlem en Amaterdam te 8 o. 46 m.; 11 n. 46 m.; 3 n. 5 ra.; 4 u. 62 m.; 9 i. 8 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 de overige dagen aitgeaonderd de Zondag 5 u.; vaa Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelyks uitgeaonderd de Zondag S u. 'i namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: '«morgens te 8 u. en te 11 u., 't namiddags te 3 u. 45 a. '«avonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 a. en S u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's ra. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester ra Wethoudert, Maandag eu Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. -Burgemeetterdagelijks te 10 uur.- Pretident der Commissie van Fabrieage des Zaturdags van U1 uur. - Bureau der Plaatselijke Seeretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect ia te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnaeu dagelyks van 91 uur en van 36 uur; van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 93 uur. van Zegel, Registratie dagelyks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan Jhr. Mr. P. J. Elout van Soeterwoude, al» vice-president ▼an het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland en aan den heer H. P. van Hey9t, als plaatsvervangend kantonrechter te Wageningen en benoemd tot vice-president van het pro vinciaal gerechtshof in Zuid-Holland Mr. S. Schmolck raads- heer in dat gerechtshof. i In de Memorie van Toelichting tot het voorstel der heeren Cool c. s., tot verhooging der vergoeding aan de ex- J slaven-eigenaren op St. Martinwordt de feitelijke toestand waarin de bedoelde eigenaren zich sedert 1848 bevonden, 1 uitvoerig ontwikkeld; zij bevat voorts de aanwijzing van de i waardering dier feiten, gelijk dit uit een proces-verbaal van den Gouverneur der Kolonie van 2 Junij 1848 blijkt, eu uit de grondenwaarop de verschillende wetsvoordragten tot emancipatie der slaven steunden. Meer bijzonder heeft tot aanbieding van dit voorstel geleid de kennisneming van de stukken die sedert de aanneming der wet van 8 Augus tus 186 2 bij de regering en de Staten-Generaal van de zijde der vroegere slaven-eigenaren op St. Martin en vaD andere zijden zijn ingekomen. Volgens den last der laatste algemeene vergadering heeft het hoofdbestuur van het Nederl. Onderwijzersgenoot schap zich met adres gewend tot den Minister van Binnen- landsche Zakenmet het verzoek //dat het Zijne Excellentie moge behagen de noodige maatregelen te nemenwaardoor het werken van kinderen in loondienst gedurende den tijd voor hun schoolgaan bestemdworde verhinderd of althans krachtig beteugeld." Dit adres is door den Minister in han den gesteld der Staatscommissie, belast met het onderzoek naar den toestand der hier te lande in fabrieken arbeidende kinderen. De Gemeenteraad van 's Gravenhage heeft zich in zijn zitting van Dingsdag avond zonder discussie met algemeene stemmen vereenigd met het volgend adres aan de Staten- Generaal. v Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Baad der gemeente 's Gravenhage. Dat bij, kennis genomen hebbende van het wetsontwerp tot wijziging der Gemeentewet, bij Uwe Vergadering inge komen bij Koninklyke Boodschap van 12 January 11., en de daarin vervatte bepalingen getoetst hebbende aan het thans in de gemeente Gravenhage vigerende belastingstelselaan de finantiële omstandigheden der gemeente en de belangen der ingezetenen zoovele bezwaren tegen die voordragt, meent te ontdekken dat hij zich verpligt acht van Uwe Vergade ring te verzoeken, dat dit wetsontwerp, gelijk het is lig gende, niet door Uwe goedkeuring worde bekrachtigd. De Raad neemt de vrijheid wat de gronden betreft, waarop dit verzoek rustte verwijzen naar het rapport der commissie uit zijn midden, welk rapport als bijlage bij zijn adres wordt gevoegd en met welk rapport zich de Raad met algemeene stemmen vereenigd heeft."- De heer T. J. Stieltjes, ontslagen adviseur bij het Ministerie van Koloniënheeft een tweede stuk het licht doen zien van zijn geschrift, getiteld: //Gegevens omtrent de zaak der spoorwegen op Java," inhoudende de reis van den Gouverneur-Generaal, baron Sloet van de Beele, over een gedeelte van Midden-Java in Junij 1862, in verband beschouwd met eeuige gebeurtenissen die haar zijn voorafge gaan of gevolgd. Een derde stukhoe de verkeerde cij fers op de kaart kwamen en bleven" zal spoedig volgen terwijl de schrijver door het uitgeven van een zeer kort over- zigt der spoorwegzaak op Java met een kaartje zal trachten te voorzien in het bezwaar van hen die den loop der dis- cussiën in de Tweede Kamer niet gevolgd hebben en daarom de gegevens niet genoeg hebben kunnen begrijpen. Men zal zich herinneren dat ongeveer een jaar gele den een bal in de teeken-academie te 's Hage door eeniga hoogst aanzienlijke ongehuwde heerenin overeenstemming met Z. K. H. den Prins van Oranjewerd gegevenen dat te dier gelegenheid brand ontstond. De toestel tot dit bal en de prachtige decoratie waren geassureerd Over da uitbetaling der assurantie-premie is met een maatschappy te 's Gravenhage verschil ontstaan. In deze zaak traden da heeren Mrs. van Stipriaan LuisciusRochussen en Blussé op. Een arbitrage is ingesteld en deze zaak is nog steeds hangende, zoodat zij waarschijnlijk weldra tot een rechts geding zal leidendaar de maatschappijzoo men wilzon der rechterlijk vonnis niet wil uitbetalen. Het gezamenlijk getal gevangenen hier te lande is blijkens het daarvan opgemaakt verslag, in 1862 vrij aan zienlijk verminderd in vergelijking met het jaar te voren en wel met 2506. Deze vermindering had echter voorna-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1