Binnenlandsch Nieuws. N°. 1231. Woensdag 24 Februarij. A0. 1864. LEIDSCHHUB LI II. Deae Courant veraehjjnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franeo per post 2.80 in de drie maanden. Afaonderlqko Nom- mers Vijf Cents. Pryt der Advertentiën 1-6 regels 0.76 Iedere regel meer 12* Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/O. 90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. spoortreinen van Leiden naar 'sGravenhage, Oetft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 54 m.; 8 n. 59 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 8 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 n. 46 m.; 8 u. 6 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 2 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) near Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgeaonderd de Zondag 6 u.; van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat: 's morgens te 8 u. en te 11 u., namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen tan 11 a. en 2 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sar. Spoorweg- Telegraaf dagelijks van 8 uur 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester eu WethoudersMeandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelyk» te 10 uur.- President dtr Commissi* van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Seeretari* is open dagelijks van 10 i uur. - Thesaurie, dagelijks van 10 —2 uur. - De Gemeente-Architect is ta spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'i morgens 12 1 unr. Kantoor der Plaatselijke Aooijnsen, dagelijks van 81 uur en van 26 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooynseu dagelijks van 91 unr en van 86 uur; van 'aRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag an Donderdag van 92 uur. van ZegelRegistratie dagel(jks van 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 unr. Z. M. heeft benoemd tot ingenieur verificateur van het kadaster den heer T. F. Lemirelandmeter van de lste .kl.j tot landmeter van de lste kl. van het kadaster den heer W. Daams, landmeter van de 2de kl.; tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Wognum c. a. den heer G. J. van Kerk wijk ontr. der dir. bel., in- en uitgaande rechten en acc. te Terschelling c. a.; voorts is de heer M. G. Just de la Pai- sières, in zijn betrekking van controleur der dir. bel., in- en uitgaande rechten en acc. verplaatst van Medemblik naar Purmereude en aan den heer B. T. van Ommeren op zijn verzoekeervol ontslag verleend uit zyn betrekking van ontv. der dir. bel. en acc. te Ingen. De Vereeniging van en voor Nederlandsche Indus- trieelen heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend, waariu zij den toestand der Ne derlandsche Nijverheid schetst als die van apathie, waaruit hij moet worden opgeheven en weder aangewakkerden van oordeel is n dat de afschaffing van alle binnenlandsche belemmerin gen in het verkeer en van alle verbruiksbelastingen op le vensmiddelen en grondstoffen daartoe veelteer veel kan bijdragen n dat uit dien hoofde de afschaffing van den Rijksaccijns op de brandstoffen een zoo hooge waarde heeft; ii dat echter derhalve ook bij de voorgestelde wijzigingen in de Gemeentewet hierop wel ernstig moet worden acht gegeven, vooral dewijl vele gemeenten, en daaronder eenige der volkrijkste en bedrijvigste, reeds nu een neiging openba ren om tegen den algemeenen geest onzer wetgeving in verbruiksbelastingenbepaaldelijk die op de brandstoffen te behoudenomdat zij bestaan en omdat men nu eenmaal aan die niet onbeduidendemaar nijverheid-doodende inkomsten is gewoon geraakt dal hier ter stede, en ook elders welligt, getracht wordt, door uitbreiding te geven aan het onbillijke stelsel van vrij dommen de zoogenaamde groote nijverheid te bevredigen, maar dat dientengevolge de toestand der kleine nijverheid de broodbakkerij, de kleerbleekerij en zooveel andere bedrij ven waar niet met stoommaar met eigen kapitaal' en met eigen arbeid wordt gewoekerd slechts te moeijelijker, te on houdbaarder wordt n Redenen waarom de Vereeniging Uwe Kamer meent te mogen verzoeken om in de aanhangige wetsvoordragten tot wijziging ran sommige artikelen der Gemeentewet, door amen - dement, die verandering te brengen, dat er geen voorbehoud, als in art. 255 is voorgesteld, tij opengelaten, opdat de re gel overal en voor alle takken van volksvlijt dezelfde blijve, zonder welken waarborg geen nijverheidsonderneming, ook niet de kleinstezich kan vestigen of staande houdenveel min ontwikkelenmaar vele bestaande inrigtingenin de eerste plaats die van de kleine nijverheid, met rasschen on dergang worden bedreigd. Het Hoofdbestuur der Vereeniging tot bevordering van Fabriek- en Handwerknijverheid in Nederland heeft zich ook over dezelfde aangelegenheid tot de Tweede Kamer gewend en zegt in haar adres het volgende: n Volgens het thans bij Uwe Vergadering aanhangig wets ontwerp tot wijziging van de Gemeentewet, voor zooveel de plaatselijke belastingen betreft, zou het eerste lid van art. 249 dier wet wel is waar het heffen van plaatselijke belas tingen op de brandstoffen in het algemeen beletten doch daarbij is tevens voorgedragen, in art. 255 het voorbehoud optenemendat bijzondere wetten de Gemeenten kunnen aan wijzen; in wier belang, uithoofde van bijzondere omstandig heden, van dat verbod kan worden afgeweken. ii Dit voorbehoud acht het Hoofdbestuur niet wenschelijk deels omdat het de mogelijkheid opent tot ongelijke belas ting der nijverheid in de Gemeenten, en ten andere uit hoofde van het nadeel, aan een te veelvuldig gebruik ma ken van dat voorbehoud verbondeu. Plaatselijke belastingen op de brandstoffen worden thans zoo algemeen inzonderheid in de aanzienlijkste Gemeenten geheven, dat de uitzondering gevaar schijnt te loopenregel te zullen worden. //Redenen waarom het Hoofdbestuur de vrijheid neemt, Uwe Vergadering eerbiedig te verzoeken genoemd wetsont werp aantenemendoch uit de daarbij voorgestelde wijzi ging van art. 255 te doen wegvallen de woorden: //art. 249, lste zinsnede en", als wanneer art. 255 der Gemeen tewet lulden zou Bijzondere wetten wijzen de Gemeenten aanin wier be lang, uithoofde van bijzondere omstandigheden, van de bij art. 254, lste zinsnede, gestelde regels kan worden af geweken." Een groot aantal bierbrouwers in Zuid- en Noord-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1