Buitenlandsch Nieuws. OFFICIEEL NIEUWS. ningin weduwe vau Hongarije te Groningen in 15 45. Te Leiden is die Landvoogdes ook bekenddaar van haar nog op het Raadhuis berust een verguldzilvei vaal Donderdag is te Meppel kerkelijk ingezegend het hu welijk van een 7 8jarigen grijsaard met een 6 5jarige vrouw, vroeger echtgenoote van zijn zoonom welke betrekking het Israëlitische kerkbestuur hunner woonplaats zwarigheid maakte dat huwelijk te voltrekken. Door wijlen mej. L. C. A. A. Berkman zijn aan de Hervormde gemeente te Schoonhoven gelegateerd 4 stuks certificaten Nederlands Werkelijke Schuld, ieder groot 1000 gulden, rentende 2^ ten honderd, vrij van alle successie rechten. De collecte ten behoeve van het fonds voor noodlij dende kerken en personen in den jare 1863 gehouden in de Hervormde gemeenten van ons Vaderland heeft opge- bragt de som van 297 85,915. In het klassikaal ressort van Leiden f 939,555. In de zitting der Algemeene Synode van de Neder- landsche Hervormde kerk den 20sten Julij 18 63 gehouden is het rapport van de commissie over den vervolgbundel op de Evangelische gezangen in behandeling genomen en het voorstel, om den vervolgbundel, zoo als die ter tafel lag, als volledige vervolgbundel aantenemen naar de adviezen der hoogleeraren Rauwenhoff en Pareau, in strijd met het ad vies van den hoogleeraar Doedes, met 10 tegen 4 stemmen afgewezen. In de vergadering van 3 Augustus werd door een nieuwe commissie rapport uitgebragtdat nagehouden beraadslagingen overeenkomstig het advies van den hoog leeraar Doedes met 11 tegen 4 stemmen ook afgewezen werdwaarop besloten is de verdere behandeling optedra- gen aan de Synodale commissie. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Bodegraven Ds. J. D. Beman Brouwer te Ede. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 30°, des avonds te 8 uur 28°, te 10 uur 27°. Zondag morgen te 5 uur 27°, te 8 uur 27°, te 12 uur 30°, des namiddags te 4 uur 30°, te 5 uur 30°, 's avonds te 8 uur 29°, te 10 uur 28°. Maan dag morgen te 5 uur 28°, te 8 uur 30°, 's middags te 12 uur 3 8°, 's namiddags te 4 uur 3 5°. Uit Kiel wordt gemeld, dat een Nederl. stoomschip» Gouverneur van Ewijckmet een lading haver naar Kiel bestemd door een Deensch oorlogschip naar Kopenhagen is opgebragt en waarschijnlijk de herkomst van het schip ver dacht is voorgekomen. Op last van den generaal von Wrangelis dezer da gen in verzekerde bewaring genomen de heer Molbechpro fessor in de Deensche taal- en letterkunde aan de universi teit. Naauwelijks echter was hieraan voldaan of de civile commissaris von Zedlitz heeft den gearresteerde onmiddelijk in vrijheid doen stellen. De senaat der bedoelde universiteit heeft een klagt tegen den maarschalk ingediend bij de bonds vergadering. Te Flensburg zijn een groot aantal adelijke personen uit Weenen aangekomen met het doel, om 500 gewonde Oostenrijkers naar hunne bezittingen te breDgen en hen al daar te verplegen. Zoowel Protestantsche als Katholieke liefdezusters leg gen een prijzenswaardigen wedijver aan den dag, om zich aan de verpleging van het leger in Sleeswijk te wijden. Onder anderen wordt gemeld, dat een pastoor uit Kaizers- werth met 10 diaconessen van Luthersche geloofsbelijdenis, naar het oorlogstooneel zijn vertrokken en uit Aken dat de abdis van het Franciscaner klooster met 12 zusters zich over Berlijn, waar zij door de Koningin ontboden was, naar Sleeswijk-Holstein heeft begeven. Koning Victor Emanueldie zich te Milaan over het algemeen weinig heeft uitgelatenheeft echter, volgens ge loofwaardige berigten eenige opmerkenswaardige woorden aan de geestelijkheid gerigt: //Ik weet," zeide hij, //dat men het gerucht verspreid heeft, dat ik met het hof van Rome niet op vriendschappelijken voet stond, doch ik kan u verzekeren, dat dit onwaar is. Mijne betrekkingen met den Paus, van wien ik nog in het afgeloopen jaar, bij ge legenheid van het huwelijk mijner dochter, bewijzen van toe genegenheid ontving, zijn zeer goed. Behalve de uitnoodi- ging, die hij mij gedaan heeft, om hem te bezoeken, sta ik in briefwisseling met hem en koester ik de levendige hoop dat de tijd niet ver meer af is, waarop alle staat kundige geschillen tusschen ons zullen zijn geregeld." Te Mulhouse is men voornemens teeken- en graveer- scholen ten behoeve van meisjes te openen naar aanleiding van een voorstel, om op het loon van meisjes van 18 tot 35 jaar die in de fabrieken arbeiden, 7 centimes per week aftehoudenwaarbij ieder fabriekant een gelijk bedrag zou voegenterwijl in iedere inrigting een kat zou worden ge vormd tot ondersteuning van kraamvrouwen in die fabrie ken werkende. Uit Marseille wordt berigt, dat aldaar Zaturdag de Turksche postboot is aangekomen met het berigtdat bij haar vertrek uit Konstantinopel een verschrikkelijke brand was uitgebroken, tengevolge waarvan het geheele archief der artillerie reeds was vernield. Door den hevigen wind scheen de brand zich verder te zullen uitbreiden en vreesde men inzonderheid voor de hoofdstad Pera, die door de vlam men bedreigd werd. Verder wordt gemeld, dat tusschen de leden van het Turksche Ministerie ten opzigte van verschillende quaestiën verdeeldheid bestaat. Hassan Beyde eerste kamerheer van den Sultan is in ongenade gevallen en reeds door Ali Bey vervangen. De Kaimakan heeft den vertegenwoordiger van Oosten rijk geluk gewenscht met de voordeelendie de troepen dezer mogendheid in de Deensche Hertogdommen hebben behaald. De Britsche gezant was naar de Vorstendommen op reis gegaanom aldaar de verschillende manoeuvres tegen te werkendie sints eenigen tijd door Russische en Oostenrijk- sche agenten worden aangewend, om aldaar onder zekere voorwendsels, die de zaak der kloostergoederen, bij de be staande gezindheid tot een wapening, zou kunnen opleveren, een bezetting te provoceren. Voor het oogenblik was het in de Vorstendommen rustig. Men spreekt over een plan betreffende de opneming van Christenen als plaatsvervangers bij de Turksche armee. De telegraaflijn op Indië, door Perzië, zal volgens be rekening tegen Junij in werking kunnen zijnterwijl die van Otranto reeds spoedig voor de communicatie zal geopend kunnen worden. Berigten ontvangen uit Teheran van 5 Januarijmelden dat er tusschen de Perzische en Russische Gouvernementen een merkbare toenadering bestondterwijl men daarentegen tusschen eerstgenoemde Regering en de Engelsche een ver koeling opmerkt. De vroeger gemelde Perzische expeditie naar Herat zou spoedig kunnen ageren. Woensdag namiddag is in de ijzerfabriek bij Aberdare de stoomketel gesprongenwaardoor 9 arbeiders gedood en verscheiden andere gekwetst werdende fabriek is in een puinhoop verkeerd. Men verneemtdat de eigenaars van den Thames Tunnel, dat grootsche gewrocht, voor 173,600 aan de East-London-Spoorwegmaatschappij hebben overgedaan. Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland noo- digen de inwoners dezer provincie, die elders dan in Zuid- Holland in 's rijks directe belastingen zijn aangeslagen, uit, om daarvan vóór den lsten April aanstaande aan deze ver gadering te doen blijken door overlegging der aanslagbillet- ten of van een uittreksel uit de kohieren der directe belas tingen ten einde daarop worde gelet bij het opmaken der lijst van de hoogstaangeslagenenvoor de benoeming van leden der Eerste Kamer van de Staten-Generaalzullende de bedoelde stukkeu behooren te worden ingezonden aan het lokaal van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland, met opgave van a. den naamde voornamen en de woonplaats van den aangeslagene; b. de gemeente en de dagteekening zijner geboorte en c. de dagteekening zijner naturalisatie, zoo deze heeft plaats gehad. De Burgemeester van Leiden brengt bij deze ter ken-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2