Nu. 1230. Dingsdag 23 Februarij. A". M N()4. Binnenlandsch Nieuws. .óf LEIDSCH DAGBLAD. Dese Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12» Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/O.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreiuen van Leiden naar 'sGravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 54 m.j 3 u. 59 ra.; 6 u. 9 m;; y n. 8 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 46 m.; 3 u. 5 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 6 u.: van tmsterdam (Ueerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 's namiddags. Postbusl igtiagen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 8 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Tolegranf dagelijks van 8 uur 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. 'Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10 4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 81 uur en van 3-6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot notaris te Amsterdam Mr. J. F. Wertheim, advocaat en cand.-not. aldaar en den 2den luit. L. J. A. J. Broman van het Indische leger overgeplaatst bij het 1ste reg. infanterie. Bij Koninklijk besluit van 25 Januarij 11. is, op grond der ondervinding bij de sedert eenige jaren te Delft be staande industrieschool, dat door een burger-avondschool vooreerst "in de behoefte dier gemeente voldoende zal wor den voorzienvoor een tijdvak van 5 jaren integaan den lsten Julij 1864 ontheffing verleend der verpligting tot het oprigten eener burger-dagschool en bepaald, dat aan de burger-avondschool onderwijs zal worden gegeven in de wis kunde de eerste beginselen der theoretische en toegepaste mechaniek en de kennis van werktuigendie der natuur- en scheikunde, die der technologie, de beginselen der ge schiedenis en der Nederlandsche taalde eerste gronden der staathuishoudkunde benevens het hand- en rechtlijnig teekenen. Men zegt, dat eerstdaags bij het wapen der artillerie een groote promotie zal plaats hebben. Naar men verneemt, zou de Nederl. gezant bij het Hof van Petersburg, baron Gevers, tot Minister van Bui- tenlandsche Zaken worden benoemd. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben heden Maandag onderzocht de aanhangige wetsontwerpen betrekke lijk het zout en de suiker. Bij het aan de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp tot overdragt van den eigendom der kloostergoederen van St. Agatha is overgelegd de overeenkomst dienaangaande tot stand gebragt en een memorie van toelichting waaruit blijkt, dat na den vrede van Munster de Staat die goederen heeft in bezit genomen en aan de geestelijken in pacht gegeven tegen 1200 's jaars. De waarde der bedoelde goederen wordt bepaald op f 225,710,54 waarvan f 70000 wordt afgetrokken voor verschuldigde geestelijke fundatiën enz. De overige som van f 155,710,54 wordt betaald in 12 jaren met bijbetaling van 2^ pCt. renten. Naar men verneemt is door de raadkamer van het provinciaal gerechtshof in Overijssel beslist, op het verzet van den officier van justitie bij de rechtbank te Zwolle tegen het bevelschrift der rechtbank van 11 Februarij 11., waarbij de tegen Ds. J. G. van Rijnwegens poging tot omkooping van den gevangenbewaarder in het huis van ver zekering Lengton aldaar, gevraagde rechtsingang was ge weigerd. Het hof heeft geheel in overeenstemming met het requisitoir van den procureur-generaalhet bevelschrift der rechtbank vernietigd en de tegen den verdachte gevorderde rechtsingang met bevel tot dagvaarding in persoon en in structie verleend. De kantonrechter te Enschedé heeft de Brusselsche brandassurantie-maatschappij haar eisch ontzegd tegen eenige deelnemers tot betaling hunner premiën ingesteld, op grond, dat die maatschappij niet als rechtspersoon is erkend. Uit Rotterdam wordt nog berigt, dat de sleutel van het museum Boymans bij het ontdekken van den brand niet berustende was bij den concierge van het gebouwmaar bij den directeur, die afwezig was, waardoor het ruim een uur duurde, eer de sleutel aanwezig was. Men acht het nuttig die bijzonderheid te vermelden opdat de aandacht er op ge vestigd worde van directeurs of conservateurs van zulke ka binetten en de meest mogelijke voorzichtigheid wordt in acht genomenbij onbewoonde gebouwen of bij zulke kostbare kunstverzamelingendat er steeds mogelijkheid besta om bij onverhoopte onheilen voor een dadelijke ontsluiting te zor gen. Bij den brand is door hulp van een 20tal personen onder bestuur van een geacht ingezeten tot redding veel gedaan't geen nog meer zou geweest zijn indien men bij de brandweer ook steeds over een voldoend personeel tot redding en berging van goederen kon beschikken. In de 11. Zaturdag gehouden vergadering der leden van de Academie van beeldende kunsten en technische we tenschappen te Rotterdam, is door den Voorzitter medege deeld dat de meeste schilderijenverschillende modellen voor de waterbouwkundehet archief en een deel der boe kenaan de Academie behoorende, waren gered en slechts drie van zeer buitengewone waarde en drie eenigzins be schadigd maar de beelden en de kostbare collectie pleis termodellen geheel weg waren. De voorwerpen kon men ech ter grootendeel8 terugkoopen waartoe de assurantie-gelden ad f 10,000 toereikend zijn. De gecostumeerde optogt, welke dit jaar bij gelegen heid der viering van het 250jarig beslaan der Groningsche Hoogeschool door het studentencorps zal worden gehouden, zal voorstellen de intogt van de Landvoogdes Maria, Ko-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1