Buitenlandsch Nieuws. Ingekomen een voorstel van den heer Coolom aan de eigenaars van slaven op St. Martin een verhoogde schade loosstelling tot ƒ100 te verleenen. Naar men verneemt, zal het ijzeren geschut, waar mede de vestingen en positiën des Rijks zijn uitgerust, eer lang door getrokken bronzen kanons van 30 en 12 pond vervangen worden. Men verneemt, dat bij het gemeentebestuur van Utrecht het plan bestaat, om een voorstel aan den raad iutedienen teu einde den stedelijken accijns op den langen turf over het jaar 1864 afteschaffen doch die op den korten turf en steenkolen te behouden. De mishandeling met voorbedachten rade door den zoon van zekeren timmerman te 's Hertogenbosch den heer B. aangedaan werd Dingsdag 11. voor de rechtbank aldaar behandeld; de gerechtszaal was eivol. Uit de instructie was nog geresulteerddat de beklaagde gepoogd had den heer B. in zeker logement te lokken ten einde hem met een pistool op de borst tot teekening van een acceptatie van ƒ700 te dwingendie hij vermeende wegens overbouwing te vorde ren te hebben en die de heer B. weigerde te betalenten gevolge waarvan dan ook zijn voorloopige arrestatie was bevolen. De officier van justitie heeft met aanneming van verzachtende omstandigheden 4 maanden cellulaire gevange nisstraf geëischt; Dingsdag a. s. uitspraak. De tooneelspeler Schouten vond op zekeren dag na een voorstelling te Rotterdam, teruggekeerd naar de woning waar hij zijn intrek had genomen zijn koffer op den stoep gezet. Op de vraag aan den hospes wat dit te beduiden had kreeg hij ten antwoord (hij had dien avond de Las teraar gespeeld): Ge kunt hier niet blijven; ik dank er wel voor, iemand in huis te hebbendie de menschen zoo tegen elkaar opzet en twist stookt in de gezinnen." Een geleerd geneesheer doet opmerkendat vele per sonen in verkoudheid of een andere longziekte doorgaans veel suiker gebruikenten einde hunne ziekte te genezen en nogtans brengt de suiker meestal aau de slappe en lij dende borstdeelen groot nadeel toe, vermits hij niet ver zacht maar nog meer ontsteekt en slijm voortbrengt. Melk en zacht voedsel met fijne bloem gemengd is doorgaans het beste geneesmiddel voor borstziekten of verkoudheden. Onder de lotelingen, die dit jaar voor de nationale militie hebben geloot, bevond zich iemand, wonende te Steenwijk, die gehuwd en vader is van 2 kinderen, beide in leven; zijn oudste zoontje ging door de stad met het getrokken lotingsnommer van zijn vader op de pet gespeld voorzeker een bijzonderheid, welke zeer zelden in ons land wordt aangetroffen. Aangenomen het beroep naar Wolfaartsdijk door Ds. F. Hage te Nieuw-Loosdrecht. Bedankt voor het beroep naar de Remonstrantsche gemeente te Waddingsveen door Ds. H. W. Quint van der Sloot te Oude-Wetering. De verjaardag van Z. M. den Koning is heden Vrij dag alhier gevierd met een groote parade van het garni zoen en de schutterij op het plein van de Ruïne. Na den afloop daarvan werd door de officieren van het 2de bat. van het 4de regem. inf. in den Leidschen schouwburg een assaut gegeven uitgevoerd door de onderofficieren en mees ters van het bataillon afgewisseld door volksliederen en gym- nastieke oefeningen van de leerlingen der Kweekschool voor Zeevaart. De Wethouders de Fremery en Hubrecht, benevens onderscheidene leden van den Raadde rector en secreta ris van den Academischen Senaat, een commissie uit het Leidsch-Studentencorpsofficieren der schutterij en der ar tillerie en een groot aantal belangstellenden tot de bijwoning uitgenoodigdvereerden die militaire voorstelling met hunne tegenwoordigheid. De zaal was sierlijk gedecoreerdop een buitengewone wijze door gas verlicht en op den achtergrond van het tooneel met een prachtige trofee om het borstbeeld van Z. M. den Koning, waarbij het stadswapen ook tot ver siering strekte. De 18 nommers, waaruit het programma bestond, werden vlug en ordelijk voorgedragen en vertoondgetuigende van doeltreffend onderwijs en vlijtige oefeningen in het zingen schermen dansen en gymnastiek onder de leiding van hunne instructeursmaar vooral onder de loffelijke en belangelooze zorgen der officieren van het bataillon. De bogendans muntte bovenal als slotstuk uit, terwijl het Wilhelmus-liedvan Marnix van St. Aldegonde, door het geheele personeel aan geheven, en de schoone voorstelling, door Bengaalsch vuur verlicht aan het einde van het feest een waardige hulde was aan de gelegenheid van den dag. Wij mogen niet zwijgen van de muziek der schutterij, die het feest door de uitvoering van een tal muziekstukken opluisterde en op nieuw toonde ondersteuningaanmoedi ging en lof te verdienenmaar brengen gaarne hulde toe aan het bataillon infanteriedat in onze stad in bezetting ligt en aan den kommandant wegens de onvermoeide zorg voor zijn manschappen, ondersteund door het corps officie ren en het kader onder-officieren die hem eeren en hoogach ten om door allerlei gepaste middelen het verblijf in de kazerne voor zijn onderhebbenden te veraangenamen, waar over hij met vaderlijke toegenegenheid en onder betamelijke tucht het bevel voert en die alzoo het gewigt zijner betrek king begrijpende, een waarborg geeft aan ouders en be trekkingen wier kinderen of bloedverwanten door de wet verpligt of bij vrijwillige keuze tot de militaire dienst zijn geroependat zij zooveel mogelijk ook worden gevormd tot huiselijkheidnuttige bezigheid en goede zeden. Zulke be ginselen in^ het militaire leven zijn ook van toepassing op al de deelen van het maatschappelijk gebied. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 30°, des avonds te 8 uur 29°, te 10 uur 29°. Vrijdag morgen te 6 uur 28°, te 8 uur 28°, te 12 uur 32°, des namiddags te 4 uur 31°. De Duitschers houden van het zamenkoppelen van woorden. Een nieuwe proeve daarvan vindt men in de cor- respondentiën over het slagveld voor Missunde. Daar ge droegen zich de Kielsche studenten, zoo leest men: //Sama- ritanischjohanniterritterlieh." Tot de ingekomen giften voor de Oostenrijksche troe pen van het 6de legercorps behooren ook 150 stuks flanel len hemden en 204,000 sigaren, welke door. de Aartsher togin Sophia, moederdes Keizers, geschonken zijn. De berigten omtrent den toestand van Prins Wilhelm van Wurtemberg zijn vrij gunstig. Zoo spoedig de wonde het toelaat, zal hij voorloopig naar Altona worden vervoerd, waar betere verpleging en rust door den gewonde kan genoten worden dan te midden van het oorlogstooneel. Om zijn buitengewone dapperheid en zijn krijgskundige bekwaamhe den heeft de Keizer van Oostenrijk hem benoemd tot ge neraal. De opgewondenheid die in Duitschland tegen Oos tenrijk en PruisseD heerschtwordt onrustbarend. Saksen heeft voorgesteld om in plaats van Pruissisch-Oostenrijksche troepenmanschappen uit andere bondstaten naar Holstein te zenden. De beiden eersten is dit natuurlijk niet naar den zinzij hebben hiertegen geprotesteerd en om aan dit pro test klem bijtezettenheeft Pruissen eenvoudig troepen bij de Saksische grenzen bijeengetrokken. Een ander bewijs v^n die opgewondenheidis de oproe ping der commissie van de conferentie der afgevaardigden, in der tijd te Frankfort gehoudenaan de Sleeswijk-Hol* steinsche vereenigingen tot het verstrekken van ondersteuning aan de Duitschers in de hertogdommen. Nadat de commissie in die oproeping aan haren toorn eerst lucht gegeven had tegen Pruissen en Oostenrijk wegens de versterking hunner troepen in de hertogdommenwelke slechts dienen moet om tegen de bondstroepen te kunnen optreden zegt zij//Duitsch land is. tot op den laagsten trap vau vernedering gezonken." Maar de commissie geeft gelukkiglijk ook het middel aan de hand om zich weêr te verheffen. //Het Duitsche volk," aldus luidt het, //verwacht, dat eindelijk zoo spoedig mo gelijk een bondsleger in Holstein zal verschijnensterk ge noeg om het alle rechten met voeten tredende geweld het hoofd te kunnen bieden." Natuurlijk dat met dit geweld thans niet het Deensche, maar het Pruissisch-Oostenrijksche bedoeld wordt. Dingsdag middag werden te Berlijn de op den vijand veroverde stukken geschut voorbij het Koninklijk paleis naar het arsenaal gebragt. Het aantal stukkenuit Rends- burg derwaarts gebragt, bedraagt 13; 8 daarvan worden

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2