Buitenlandsch Nieuws. leveren indien men van meening mogt zijndat zij in de gemeentelijke lasten moeten deelen. Wat het garnizoen be treft, die buiten de kazerne wonen zullen in de directe belasting worden aangeslagen, en overigens is het niet best te verdedigen dat de soldaten van hun soldij eenige cen ten in de vijf dagen moeten missen ten behoeve der ge meentekas voor vleesch, brood en jenever, daar zij op die wijze eigentlijk in evenredigheid van hunne inkomsten zwaar worden belast. Dit beginsel geldt ook alle ingezetenen. Die enkele cen ten worden wel gemakkelijk betaald, maar 't is de vraag, of zulk een oogst van de verdiensten der mindere standen wel verdedigbaar iswant ofschoon ze die centen niet met bewustheid missenzij betalen ze toch. Binneulandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de heer F. P. L. H. J. de Haussygou verneur van de Belgische nationale bank te Brussel. Morgen, Vrijdag, zal er, bij gelegenheid van 's Ko- nings verjaardag, bij den heer ridder Huyssen van Katten- dijke, Minister van Buitenl. Zaken ad interim, een groot diplomatiek diner en gala plaats hebben. Aan de leden van de Tweede Kamer zijn gedrukt en rondgedeeld adressen 1°. van bierbrouwers te Amsterdam houdende bezwaren tegen het wetsontwerp bevattende bepa lingen nopens den accijns op de bieren en 2°. van mole naars en bakkers, ingezetenen van Nijmegen, tegen het blij ven heffen eener plaatselijke belasting op het gemaal. Wij ders zijn aan hen rondgedeeld 2 geschriften, als 1°. korte beschouwingen betreffende het wetsontwerp houdende bepa lingen nopens den accijns op de bieren en nopens de azijn- makerijen en 2°. gegevens omtrent de zaak der spoorwegen op Java, door T. J. Stieltjes, ontslagen adviseur bij. het Ministerie van Koloniën. De te 's Hage gevestigde Vereeniging ter bevorde ring van fabriek- en handwerknijverheid in Nederland heeft aan de Tweede Kamer een adres gerigt, waarbij zij aan dringt, om uit de voorgestelde wijzigingen der gemeentewet het voorbehoud te doen vervallendat nog bij bijzondere wetten aan gemeenten kan worden vergund om ook plaatse lijke accijnsen te heffen van voorwerpen, waarop het Rijk geen accijns heeft, zoo als gemaal, brandstof enz. Tengevolge van het aan den heer S. de Vries, op zijn verzoek, verleend eervol ontslag als lector in de wis- en natuurkunde aan het Gymnasium te üoesborghis door curatoren ter vervulling dier betrekking aan den Minister van Binneul. Zaken een 2tal aangeboden bestaande uit de heeren L. Buckler, doctor in de beide rechtendoctorandus in de wis- en natuurkunde en kandidaat in de geneeskunde en F. Veringa, doctorandus in de wis- en natuurkunde. Uit een door het departement van Finantiën open baar gemaakt overzigt van de opbrengst der middelen (hoofd som en opcenten) over de maand Jauuarij 1864 blijkt, dat die middelen hebben bedragen 4,446,008,43 tegen 4,696,492,18 in hstzelfde tijdvak van 1863. De heer P. van Eik te Amsterdam ontving dezer da gen uit 's Hage ƒ1000 voor de te Nijverdaal opterigten Christelijke school en ƒ1000 voor Ds. O. G. Heldring qq., ten behoeve der opterigten Christelijke normaalschool voor onderwijzeressen. Nader verneemt men nog, dat onder de schilderijen van het Museum Boymans, welke nog gered zijn kunnen worden, zich,, behalve de reeds in ons vorig N°. vermelde, bevinden van Nicolaas BerchemJan Both, A. Cuyp (5 stuks, waaronder de nog onlangs door de gemeente aan gekochte //Mosseleter"), J. D. de Heem, Ph. de Koning, Salomon de KoninckOmmeganckSchelfhout (2 stuks) Schotel, Adriaan van de Velde en Adriaan de Vries. Men meldt, dat het museum Boymans te Rotterdam was verzekerd voor ƒ90,000 bij de maatschappij van assu rantie enz. te Rotterdam; voor ƒ16,000 bij de sociëteit van assurantie binnen Rotterdam; voor ƒ30,000 bij de Rotter- damsche assurantie-compagnie; voor 20,000 bij de Haag- sche assurantie-compagnie, voor ƒ24,000 bij de zee- en brandverzekering-maatschappij; voor ƒ24,000 bij de verze kering-maatschappij te Rotterdam voor 20,000 bij de Ne- derlandsche braud-assurantie compagnievoor ƒ10,000 bij de Hollandsche brand-assurantie-societeitvoor ƒ6,000 bij de Zuid-Hollandsche zee- en brandverzekering-maatschappij te Rotterdam; voor ƒ20,000 bij de 's Gravenhaagsche maat schappij ter verzekering tegen brand- en zeegevaarnaar men zegtzou nog bovendien bij een Rotterdamsche maat schappij voor 100,000 verzekerd zijn. De maatschappij tot bevordering der Toonkunst had besloten ter bevordering van hare pogingen om goede lie deren onder de menigte te brengenmet een populair tijd schrift een schikking aantegaanwaardoor Nederlaudsche liederen, zooals bijv. van Heije, Wilhelmus Smit, Verhulst, Viotta enz. geregeld daarin zouden kunnen worden opge nomen. Men verneemt thans, dat aan dat besluit uitvoering is gegeven en een dergelijke schikking is getroffen met het bekende Geïllustreerd Stuivers Magazijn. Zondag 11. is in de kerken der onderscheidene Chris telijke gezindheden te Meppel een oproeping tot deelname aan een buitengewone collecte voor de Israëlitische armen met krachtigen aandrang door de verschillende leeraren on dersteund, die tot ruime bijdragen hebben aangespoord. Vrijdag avond zal, ter gelegenheid van *s Konings verjaardag, in de Christelijke Afgescheidene Gereformeerde kerk op de Hooigracht alhier door Ds. J. H. üonner een dank- en bidstond worden gehouden. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Harderwijk door Ds. J. Vermeer te Genemuiden. Wat de faam had medegedeeld, werd Woensdag be waarheid, toen Carlotta Patti binnen Leiden hare uitmun tende en buitengewone gaven als zangeres voor een talrijk publiek, in de zaal van den Schouwburg deed hooren. Des kundigen waren eenstemmig van oordeel, dat de natuur haar had begiftigd met schitterende gaven die door de kunst nog meer kunuen worden ontwikkeld, gevormd en veredeld. De heeren Laub en Jaël handhaafden hun verkregen roem en schenen menigeen in hun spel onovertrefbaar toe. De heer Kellermann was afwezig, maar werd vervangen door een artist uit Parijs, die als violoncellist zeer gunstig be kend staat, 't Ontbrak niet aan algemeene herhaalde dave rende toejuichingen; een lauwerkrans werd door een Leidsch student de beroemde zangeres op het hoofd gezet en door het zingen van een allerliefst en indrukwekkend zangstuk l'éclat de rire getiteld werd het publiek een buitengewone verrassing geschonken Een tweede lauwerkrans viel den heer Laub ten deel. Na den afloop werd de beroemde zange res een serenade gebragt aan het hotel waar zij haar verblijf had, en ontving zij met erkentelijkheid de hulde die haar door een commissie werd toegebragt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 39°, des avonds te 8 uur 37°, te 10 uur 35°. Donderdag morgen te 5 uur 30°, te 8 uur 30°, te 12 uur 35°, des namiddags te 4 uur 31°. Men verneemtdat de Denen al het materieeldat zich op het eiland Alsen bevindt en daar gemist kan wor den met grooten spoed verschepen naar Faaborg op het eiland Funen. Onafgebroken wordt daarmede dag en nacht voortgegaan. De aandrift om boeken te schrijven deelt zich in Frankrijk aan alle standen mede. Men verneemt thans de aanstaande verschijning van een romandoor Prinses Ma- thilde geschreven doch welke zal worden uitgegeven onder pseudonyme. De Fransche Keizerlijke familie schijnt dus ook op litterarisch gebied roem te willen behalen. Maandag 11. zijn te Parijs de concerten in de Tuile- riën en van Rossini aangevangen, en had de receptie bij dezen laatsten plaats. Zoo als altijd waren de salons te be krompen voor de menigte vrouwen uit de hoogere standen en voor de aanzienlijke mannen van allen rang. Alles wat Parijs uitstekends in kunstenletterkundeadel en finantie- wezen bezit verdrong daar elkander. Mevrouw Rossini droeg een diamanten hoofdtooiselter waarde van ten minste de helft van het inkomen van haren echtgenoot, wiens bezit ting op meer dan 200,000 frs. jaarlijksche renten geschat

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2