n°. Vrijdag 19 Februarij. 4 m Wijziging van de Gemeentewet voor zooveel de plaatselijke belastingen betreft. Deie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Noru- iners Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. tedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 'sGravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 54 m.; 8 u. 59 m.; 6 u. 9 mi; V u. 8 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 46 m.; 3 u. 5 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van \insterdain Beerebijtj naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 's namiddags. Postbuaügtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 15 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 1 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Tolegraaf dagelijks van 8 uur's m. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Gommissie van fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag vau 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8 1 uur eu vau 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijusen darelijKs van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Oireote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en hei Kadaster, van 9—4 uur. {Slot.) Bezwaren tegen de afschaffing van plaatselijke accijnsen bestaan werkelijk bij allendie hun bestaan vinden in het toezigt en de invordering: bij de ambtenaren. Wij tellen die niet ligt, want als het algemeen belang bevorderd of bevoordeeld wordt, mag men niet onverschillig zijn ten aanzien van bijzondere belangendie er door lijden. Het be ginsel van schadeloosstelling bij onteigening ten algemeenen nutte vindt daarom ook zijn toepassing bij de invoering van algemeene maatregelen van bestuur, die het ontslag van ambtenaren ten gevolge hebben en daarom verleent de Staat wachtgelden. Wie eerlijktrouw en ijverig de algemeene zaak heeft gediendmag niet op eens broodeloos worden gemaakt. De last, die door het verleenen van wachtgelden op de Natie wordt gelegd, is slechts tijdelijk en wat daar toe beschikbaar moet zijnbehoort onder de afloopende be talingen. Misschien zal menigeen beweren dat de Leidsche Gemeenteraad eeD verstandig besluit namom de daarbij betrokken ambtenaren slechts tijdelijk en wel telkens voor één jaar te benoemenzoodat met elk jaar de diensttijd ver strekende band, die hem aan de gemeeDte bond, verbro ken en bij elke nieuwe benoeming weder voor een bepaal den tijd aangeknoopt was. 't Is ons altijd twijfelachtig ge weest, of het gemeentebelang werkelijk bevorderd werd, wanneer de dienst op zulke losse schroeven gesteld schijnt. Of zou daarin een prikkel tot ijverige pligtsbetrachting lig gen? 't Is mogelijk, maar veeleer schijnt het ons toe, dat de ijver wordt verlamd door de gedachtedat elk dienstjaar het laatste kan zijn. De individualiteit van den ambtenaar, zijn intellectuele en morele bekwaamheid is de eenige, ten minste de beste maatstaf, om tot waarborg voor getrouwe pligtsbetrachting te strekken. Wij zijn van mee ning, dat de onzekere voet, waarop de ambtenaren worden benoemd en de interimaire toestandwaarin zij verkeeren niet gunstig werken maar dat bij een aanstaande opheffing der plaatselijke tolliniënwat elders in gelijksoortige geval len geschiedt ook hier zal worden in het oog gehouden eu betracht; de Gemeenteraad van 's Gravenhage gaf dezer da gen daarvan een treffend voorbeeld bij de opheffing der ste delijke armeninrigting. De plaatselijke ambtenaren kunnen bovendien voor een groot deel als rijkscommies worden ge plaatst, waarvoor zij reeds buitengewoon zijn gecommissio- neerd. Altijd zullen de kosten van invordering der plaatse lijke belastingen minder zijn, ja veel minder dan thans; eu de belastingschuldigen zullen dat voordeel genieten. Dat nog te bewijzen was! Of zijn er geen bezwaren aan de zijde der belastingschuldigen? //De accijnsen worden meer gemakkelijk betaald; die dagelijksche centen mist men zoo niet en de verbruiksvoorwerpen worden er niet goedkooper door als de daarop geheven accijns wordt afgeschaft. De termijns- gewijze betaling van een directe belasting op den bepaalden tijd, op straf van waarschuwing, aanmaning, inlegering en dwangbevel behoortgewis ook niet onder de aangename zakendie met zulk een heffing gepaard gaan." Zoo sprak men nu en dan en spreekt men nog; maar ondoordacht en niet zelden hoort men in het openbaar er nog bijvoegen dat in de directe belasting geen studenten geen garnizoen geen vreemdelingen of bezoekers van markten, kermissen, enz. worden getroffen, die nu nog altijd in de accijnsen bij dragen." Wij kennen al die bezwarenvoor jaar en dag opgesomd, ingebragt, op de schaal gelegd, maar ook gewogen en te ligt bevonden. Door de afschaffing der plaatselijke belasting op brood vleeschwijn en gedistilleerd zullen zeker de studenten en de militairen, die in de kazerne worden gehuisvest, worden bevoordeeld, 't Is reeds een groot voordeel, niet in cijfers te brengenvoor de ingezetenen van Leidendat uit het ver blijf en de verteringen van studenten en het garnizoen voortvloeit; doch de gemeentekas zal bij de afschaffing niet lijden daar door de heffing eener directe belasting de ka merhuur noodwendig zal stijgen en de verhuurders van bo venwoningen daarin een vergoeding zullen vinden; terwijl de studenten daardoor hun bijdrage aan de gemeentekas

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1