onthaald en een matinee musicale en des avonds een groot j vocaal en instrumentaal concert in de sierlijk gedecoreerde zaal de Korenbeurs zullen worden gegevenkondigt een salvo van 21 kanonschoten den volgenden morgen te 7 uur den feestdag aanterwijl van 8 tot 9 uur het klokkenspel van den toren zal worden bespeeld en van half 10 tot 11 uur een feeststond worden gehouden ter godsdienstige wij ding van dien dag in verschillende kerkenwaarbij een feestcantate wordt uitgevoerd, 's Middags te half 1 uur worden de genoodigde krijgers van 18131815 ten Raad- huize ontvangen en te 1 uur met de muziek van het 5de reg. infanterie geleid naar den Visschersdijkom aan het hoofd van den optogt te worden geplaatst, die uit ver schillende onderdeden bestaat, zoo als: eerewachten, sectiën 1 Metalen kruisKamer van Koophandel met een zegewagen en onderscheidene corporatiën van handel en nijverheidde 1 rederijkerskamer met een geschiedkundige voorstelling der j overgave van Gorinchem van de Fransche bezetting op den j 20sten Februarij 1814, een zegewagen meteen voorstelliug van de Nederlandsche maagd en een allegorische voorstele ling van de scheepvaart de Typographic van Gorinchem, de brandweer en een landbouwers optogtalles opgeluisterd door de muziekkorpsen van het reg. veld-artillerie en van het 5de en 7de reg. infanterie, 's Avonds te 6 uur zal een schitterende illuminatie worden ontstoken en van 9 tot half 11 uur verlichting van den Grooten Toren en muziekuitvoe ring op de Groote Markt. Aan den Helder heeft de jongste van een 4tal zonen voor de dienst der Nationale Militie geloot; zijn 3 oudere broeders hadden vrijgeloot. Ook dit geluk viel hem ten deelwaarvan den vader per telegram werd berigt gegeven slechts behelzende: Matth. XVII vers 26, het laatste ge deelte, Te Nijmegen is de gierbrug Zondag weder gelegd en de stoombootvaart op Rotterdam hervat. - Na het afdrukken van ons blad op Dingsdag avond ontvingen wij nog berigt uit Rotterdam, dat naar men zegt een paar honderd schilderijen nog uit het museum Boymans zijn geredwaarna men alle redding moest opgevenom het overige een prooi der vlammen te laten. Van de kost bare verzameling porceleinen is niets kunnen gered worden. Eerst te 9 uur was men den brand genoegzaam meester en bleef van het prachtige gebouw niets dan de romp over, maar is het van binnen nog smeulende en zijn enkele brand spuiten voortdurend in het werk. De oorzaak van den brand is tot dusverre onbekend. Niettegenstaande den ganschen nacht een ontelbare menigte zich op de been bevond is alles iu de beste orde afgeloopen. Als historische bijzonderheid voegen wij er nog bijdat de eerste steen van het nu verbrande gebouw gelegd is in 1663 door een der voorzaten van G. K. van Hogendorp, onder opzigt van den bouwmeester Lovisen dat hetna het paleis te Amsterdam, een der meest prachtige gebou wen der 17 de eeuw was. Nog wordt omtrent de ramp, welke Rotterdam heeft ge troffen door de vernieling van het zoo schoone gebouw en van de daar verzamelde kunstschattengemeld Te 12 uur des nachts had de bewaarder van het gebouw, die het benedengedeelte bewoonde, zijn gewone ronde nog gedaan en alles in orde bevondenwaarna hij zich met zijn gezin ter ruste had begeven terwijl hij gewekt werd toen de vlammen reeds boven uit het gebouw sloegen. Wat dus de aanleiding' tot den brand mag zijn geweest, is onbekend, maar men veronderstelt dat het roet in een der schoorstee- nen is aangegaan en dat de brand zich daardoor aan een der bindten en verder aan het gebouw medegedeeld heeft. Gelukkig heeft men bij dit onheil geen verlies van men- schenlevens te betreurenechter hebben sommige personen brandwonden en ander letsel bekomen. Zoo verneemt men dat de heer Cardinaalcommissaris van politiedie zich in de Paauwensteeg bevondjuist op het oogenblik dat een brandend zolderkozijn met eenige steenen naar beneden kwam door een der nederstortende voorwerpen op het hoofd en tegen de borst getroffen werdwaardoor hij op den grond viel en zich vrij ernstig aan de hand en het been bezeerde. Verder werden onderscheidene personen door neervallende gootlijsten en brokken muur getroffen. Naar men verneemt, is men er in mogen slagen, onge veer 170 van de 500 schilderijen der verzameliug van het museum Boymans te redden. Gelukkig bevinden zich daar onder 8 van B. Cuyp en verder van Hobbema, L. Bak- huyzenR. RuyschC. de Heem, A. van Ostade, Jacob RuysdaelSalomon Ruysdael, Phil. Wouwerman, Jan Steen, Aldert van EverdingenFabrotius Botb en meer anderen. De geredde kunstwerken zijn voorloopig bij eenige bewo ners van naburige huizen geborgen en later naar het stad huis overgebragt. Slechts 8 a 10 portefeuilles met teeke- ningen en prenten heeft men in veiligheid kunnen brengen waaronder met de letter R., zoodat welligt eenige teekenin- gen van Rembrandt behouden zullen zijn. - De schilderijen, aan de Akademie van beeldende kunsten en technische we tenschappen toebehoorende, zijn grootendeels gered, maar de eenige collectie van pleisterbeelden der Akademie is geheel verloren gegaan, met uitzondering alleen van nde Slavin", welke nog niet lang geleden in het bezit der Akademie ge komen was. Naar verzekerd wordt, was de collectie van het Museum Boymans geassureerd voor 200,000, die der Akademie voor /*100,000 en het gebouw voor ƒ60,000 allen bij te Rotter dam gevestigde assurantie-maatschappijen. Te Cuyk is overleden een afstammeling van Hugo de Groot, de gemeente-ontvanger Hugo Cornets de Groot. Voor een paar dagen had men aan het Stads-Mussel- kanaal (Groningen) een treurig voorbeeld, hoe onvoorzigtig ouders soms zijn om kinderen zonder goed opzigt te laten. De arbeider W. S. was uit dorschen gegaanterwijl zijn vrouw mede de woning had verlaten om naar den winkel te gaande kinderen alleen achterlatende. Het jongste kind, een jongentje van ruim een jaar, werd overgelaten aan het oudste meisje, een kind van 10 jaren. Op een stoeltje digt bij 't vuur zittende met haar broertje op den schoot, geraakte het meisje alras in den slaap, waardoor het kind van haren schoot in het vuur gleed. Door het ge kerm van haar broertje wakker geworden, ijlde het lOjarig kind verschrikt naar buiten om moeder uit den op eenigen afstand verwijderden winkel te halen. Hoe spoedig de moe der ook henen spoeddebij terugkomst in hare woning vond ze haar kind geheel verbrand! In de gemeente Vught heeft de barbier S., vermoe delijk met een scheermes, den 12den dezer een persoon on verhoeds een verwonding toegebragt, waarvan de weêrga ver te zoeken is. De wond loopt over het aangeaigt van de eene wang onder het oog dwars over den neus en over de andere wang en kin dwars over de borst, zoodanig dat de beenderen zigtbaar zijnterwijl niet alleen een dik lakensche jasmaar ook de onderkleederen waren opengesnedenhoe wel de wonden niet diep zijn en hij niet geheel buiten ge vaar is, bestaat er nog hoop op herstel. Het plotseling overlijden der vrouw van den schipper V. te Werkendam, op den 12den dezer, in verband geno men met de nu en dan heerschende huisselijke onaangenaam heden heeft aan vergiftiging doen denken. Op last der jus titie is het lijk opgedolven en geschouwd, de ingewanden der vrouw zijn als overtuigiugsstukken verzegeld naar 's Her togenbosch gezonden om ook aldaar door deskundigen te worden onderzocht. Algemeen ziet men met belangstelling den uitslag te gemoet. Te Ellecom begint de strijd op nieuw. Het klassikaal bestuur van Arnhem heeft de benoemingdoor den graaf uitgebragt op den heer Vliegendhartgeïmprobeerd. Het is wel jammer voor den benoemde, die zich zelfs een reis naar Londen heeft getroost, om zijn gaven aan zijn te dier stede vertoevenden begunstiger te doen hooren. De zaak zalzegt mennu weldra in hooger ressort bij het provinciaal kerkbestuur behandeld worden. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Lutjegast Ds. N. van der Tuuk Adriani, thans te Kol- lumerzwaag. De op Maandag en Dingsdag alhier gehouden col lecte ten behoeve der nagelaten betrekkingen van veron gelukte visschers te Pernis, heeft, na aftrek van onvermij delijke kosten, zuiver opgebragt de som van ƒ289,02. Op den lsten Maart van het jaar 1839 werd door den heer C. G. Cobetin een algemeene Vergadering van het Leidsch Studentencorps, het nieuwe Collegium Civitatis Academica e Lugduno-Batavae Supremum geïnstalleerd en

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2