Buitenlandsch Nieuws. staan, in de maand February 1863 overleed, terwijl zijn weduwe 600 aan het fonds als een blijvend bewijs zijner belangstelling schonk. - Te Dordrecht wordt de jaarlijksche collecte voor dat fonds gedaan door officieren der schutterij. De collecte over het geheele Rijk bedroeg in het jaar 1862 656,695 minder dan in het jaar 1861. De uitgaven van het fonds daarentegen ƒ3722,745 meer dan het vorige jaar, veroorzaakt door de aanzienlijke vermeerdering van het be drag der uitgaven aan infirmen. De kosten van het Invali denhuis beliepen over 1862 ƒ23334,22 of 1985,12 meer dan over 1861, terwijl de bijdrage uit het fonds nood wen- j dig ook ƒ1070 meer was. Tot commissarissen van het In validenhuis te Leiden werden verkozen de heeren B. W. Wttewaall aldaarMr. H. S. van Lennep te Amsterdam en Jhr. Mr. D. R. Gevers Deynoot te Rotterdam. Over de Werkinrigting te Gouda zijn ook eenige bij zonderheden openbaar gemaakt. Zij is een instelling Van wel dadigheid voor werkverschaffing, in 1849 door ingezetenen opgerigt en op 2 Januarij 1850 opengesteld voor ieder die werk behoeft. Het Gemeentebestuur stond een gebouw af, dat ledig stondmaar verleent overigens geen subsidie. Voor werkloon wordt betaald: voor touwpluizen 2t cent per pond, voor kousen breijen 30 a 60 cents het paar, voor zwavelstokken maken 50 a 80 cents de 100 bos. De ar beider geniet de helft, wanneer het werk zonder gereedschap wordt gedaanen één derde van dat waartoe gereedschap benoodigd is. In het laatste boekjaar 1 April 1862 tot 1863 is verdiend aan arbeidsloon 833,905 door 29566 personen. De meestverdienenden ontvingen 12, de minst- verdienenden li cent per dag. De voeding wordt om niet verstrekt en bestaat uit 2i ons roggebrood 's morgens met water en melk's avonds met koffij en uit middageten. Voor voeding, verlichting en verwarming werd in dat boek jaar uitgegeven ƒ3492,05 of gemiddeld bijna 12 cents daags voor ieder persoon. Des Zondags en op Christelijke feestdagen gaan allen on der behoorlijk geleide naar de kerk, waartoe zij behooren. De Israëliten, zoo er die zijn, natuurlijk op Zaturdag. Des Zondags na het middagmaal worden allen ontslagen. De kinderen worden naar de armenschool gezonden en daaruit gehaald. Op 1 April 1863 sloot de rekening met een batig saldo van 10525,85 behalve 278,44 intevorderen wegens ge leverde goederen en 2477,49 wegens de waarde van het magazijn volgens inventaris, te zamen ƒ13281,78. De voornaamste inkomsten bestaan uit de contributiën en giften, die per week, maandelijks, om de 3 maanden of ééns in het jaar worden opgehaaldvoorts worden de uit gaven bestreden uit de voordeelen van den arbeid en van den verkoop van goederenmaar zonder eenig subsidie van stadswege. In de zitting van den Gemeenteraad alhier van heden Maandag is ingekomen een missive van den heer majoor garnizoens-kommandant, waarbij Burgemeester en Wethouders en de leden van den Raad worden uitgenoodigd tot bijwo ning van het a9saut, dat op 's Konings verjaardag, Vrijdag aanstaande, in de zaal van den Leidschen schouwburg door onderofficieren en manschappen van het garnizoen zal wor den gegeven. - De Gemeenteraad heeft overeenkomstig het verlangen van den Minister van Binnenl. Zaken het raads besluit van 21 Januarij, betreffende de belasting op het ge distilleerd gewijzigd. Bij de op heden Maandag alhier plaats gehad heb bende aanbesteding van het leveren van verschillende hout warenklein ijzerwerk en spijkersoor ten, gedurende het jaar 1864 ten dienste der gemeentewerken, zijn als minste in schrijvers aannemers geworden M. J. Vreeburg voor ƒ109,17 de strooken rijnsch eikenhout, C. J. Zaalberg voor 9 8,65 de ribben rijnsch eikenhout, voor 589,86 de platen rijnsch eikenhout, voor ƒ145 de vurenhoutendeelen en 80 de dennenhouten ribbenJ. van Mannekus voor ƒ70,875 de bladen wagenschot en voor 274,75 de greenen rinkellatten A. J. van Hoeken voor ƒ111,40 de koperwijksgreenen en J. Mulder en Comp. voor 466,50 de ijpenhouten riggels enz.; alsmede J. C. Bernard voor 78,80 het kleine ijzer werk in den handel en voor ƒ3 84,775 de spijkersoorten en J. L. Leefers voor ƒ339,90 het kleine ijzerwerk buiten den handel. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 47°, des avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 42°. Zondag morgen te 5 uur 38°, te 8 uur 39°, te 12 uur 46°, des namiddags te 4 uur 43°, te 5 uur 41°, 's avonds te 8 uur 39°, te 10 uur 38°. Maan- dag morgen te 5 uur 38°, te 8 uur 38°, 'smiddag* te 2 uur 43°, 's namiddags te 4 uur 44°.. Wat het gerucht betreffende een wapenstilstand tua- schen Oostenrijk en Denemarken betreft, verneemt men, dat beide mogendheden alvorens hare toestemming te geven, de overgave van Alsen geëischt hebbendoch dat dit ge weigerd is. Het voorstel vau den wapenstilstand zou daar door vervallen zijn. Blijkens een officieele opgave was te Berlijn het aantal gaspittenwaarvoor het gas door de stedelijke fabriek wordt geleverd, op ultimo December jl. 161,832 van deze waren 156,267 ten openbare nutte en 5565 voor privaat gebruik. Het gasverbruik gedurende het laatste kwartaal van het af- geloopen jaar bedroeg 244,857,000 kubiek voet, derhalve 34,912,000 kubiek voet meer dan in het laatste kwartaal van 1862. Men verneemt, dat Dr. Bunsen te Heidelberg voor het beroep tot opvolger van Dr. Mitscherlichals hoogleeraar in de scheikunde aan de Universiteit te Berlijn heeft bedankt. Uit Warschau wordt gemelddat de directeur van politie aldaar een bevel heeft uitgevaardigdvolgens het welk de vroegere voorschriften omtrent baard en hoofdhaar der Joden weder in werking zullen treden. Dientengevolge hebben de politie-agenten scheermes en schaar bekomenom de voorbijgaande Joden baard en haarlokken aan de slapen van het hoofd wegtenemenhetgeen gewoonlijk met geen bijzondere zachtzinnigheid geschiedt. De vernieuwing van dit, door czaar Nicolaas in 1853 uitgevaardigd bevel, hetwelk reeds in het vergeetboek was gekomenis het loon voor de loyauteitsadressendie de orthodoxe Israëliten het eerst te Warschau geteekend hebben. Ook aan de moustaches en baarden der ambtenaren is de oorlog verklaard. De nieuwe burgerlijke gouverneur van Warschau heeft toch in zijn rede bij de aanvaarding zijner betrekking, aan de ambtenaren bevel gegeven om hunnen baard te laten wegnemen, een bevel dat bij overtreding gestraft zal worden. De hertog van Brunswijk heeft als blijk van erken tenis aan den heer Delcourt, commissaris van politie te Boulogne sur merdie den beruchten Shaw heeft gearrei- teerdeen diamant als ring gemonteerdter waarde van 10,000 frs. ten geschenke aangeboden. Men verhaalt te Parijs, dat de Prins van Wallis en de Prins van Pruissen op een jagtpartij aan het twisten zijn geraakt over de Deensche kwestieen dat de twist zóó hoog liepdat de omgeving van beide Prinsen zich tusschen bei den heeft moeten werpenom erger te voorkomen. Bij sommige kunsthandelaren te Parijs is een Kaart van Europa in 1866 tentoongesteld. Daarop zijn Yenetie en Rome bij Italië ingelijfdal de Duitsche Staten zijn onder den Pruissischen scepter geplaatst; de Rijnprovinciën zijn bij Frankrijk gevoegd. Voorts bevat de kaart een Slavisch, een Poolsch en een Scandinavisch rijk. Het te Parijs gevestigde Keizerlijk Zoölogisch Genoot schap voor acclimatatie heeft de groote gouden medaille toe gewezen aan den heer J. K. Hasskarl, die in der tijd belast was met het overbrengen der echte kina-planten uit Zuid- Amerika naar Java, ter erkenning van de diensten door hem aan de wetenschap bewezen in de krachtdadige bevordering der uitbreiding van de kina-cultuur. Naar men zegt, is de spiritist Home te Rome ver- pligt geweest een stuk te teekenenhoudende verklaring dat hij in geen betrekking staat met een boozen geest en zijn ziel niet aan den duivel verkocht heeft. De danseres Mej. Legrainthans verbonden aan het San Carlo theater te Napels, is door den dood haars vaders een zeer rijke dame geworden. Zij is de natuurlijke dochter van Prins Petrulladezer dagen te Triest overledendie kort voor zijn dood haar tot universele erfgename van zijn vermogen heeft gesteld, waarvan de renten op 60,000 du- caten 's jaars worden geschat.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2